Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
Bartłomiej Dwornik
|

Szukasz pracy? Najlepiej przez internet

0
Podziel się:

W ubiegłym roku firmy w internecie najczęściej szukały sprzedawców. Internauci - pracy w budownictwie.

Szukasz pracy? Najlepiej przez internet
(Kineticimagery/Dreamstime.com)

Już ponad 5 mln Polaków szuka pracy w największych portalach rekrutacyjnych. W 2009 roku firmy najczęściej zamieszczały ogłoszenia by szukać sprzedawców.* * Najwięcej internautów odwiedzało strony z ofertami pracy w budownictwie. To wnioski z analizy Money.pl

Według najnowszych danych Głównego Urzędu Statystycznego, liczba osób bezrobotnych pod koniec listopada przekraczała 1,8 miliona. Od stycznia 2009 stopa bezrobocia znów jest dwucyfrowa, sięgając obecnie 11,4 procent . Nie dziwią więc rosnące statystyki największych polskich portali rekrutacyjnych.

Liczba użytkowników największych polskich portali z ofertami pracy
Grupa Gazeta.pl - Praca 2 028 164
Grupa Pracuj - Praca 1 573 854
Grupa Wirtualna Polska - Praca 1 226 463
Infopraca.pl 1 088 464
Jobrapido.pl 904 814
Grupa Money.pl - praca.money.pl 822 092
Praca.pl 763 356
Gowork.pl 677 032
Grupa Polskapresse - Praca 650 764
Grupa Allegro - Praca 641 291

źródło: Megapanel/PBI Gemius, próba: październik 2009

Tylko w październiku - jak wynika z ostatniego badania Megapanel - internetowe serwisy z ogłoszeniami o pracy zanotowały 272,6 miliona odsłon. Przeszło* 60 milionów więcej* niż jeszcze w maju. Uwzględniając współoglądalność, największe portale rekrutacyjne odwiedzało w tym roku* co miesiąc od 4 do 5 milionów Polaków*.

Dobry rok dla pracodawców, zły dla pracowników

Mając większy wybór, pracodawcy mogli pozwolić sobie na zmianę polityki. W roku 2008 musieli walczyć o dobrych pracowników, w roku ubiegłym role się odwróciły.

[

Kryzys uderzył w finansistów i księgowych ]( http://praca.money.pl/wiadomosci/artykul/kryzys;uderzyl;w;finansistow;i;ksiegowych,209,0,567249.html )

_ - Jest to teraz stanowczo rynek pracodawcy, a nie pracownika. Pracodawcy coraz częściej zaczęli przekonywać się do elastycznych form zatrudniania _ - ocenia Justyna Kostrzewska z portalu SzybkoPraca.pl. _ - To właśnie oni dyktowali warunki swoim przyszłym pracownikom, którzy byli zmuszeni zgodzić się na niższe pensje, ograniczenie ilości szkoleń i wyjazdów służbowych. _

Beata Szilf-Nitka z InfoPraca.pl przyznaje, że pracodawcy mieli powody do zadowolenia: _ - Liczba _ aplikacji _ napływających na pojedyncze oferty wzrosła o 80 - 100 procent - _ szacuje.

Handel liderem rekrutacji

Zdecydowanie najłatwiej było w ubiegłym roku znaleźć oferty pracy w handlu. Co czwarte ogłoszenie, pojawiające się w największych polskich serwisach rekrutacyjnych, dotyczyło właśnie pracy w sprzedaży.

źródło: Praca.Money.pl, dane serwisów rekrutacyjnych

_ - W kryzysie pracodawcy postawili na wzmacnianie sił sprzedażowych, więc na sytuację na rynku pracy nie narzekali specjaliści ds. sprzedaży i handlowcy. Były miesiące, w których prawie 50 procent wszystkich ofert dotyczyło tej grupy zawodowej - _ komentuje Przemysław Gacek, prezes Grupy Pracuj, do której należy portal www.pracuj.pl. _ - Stało się tak kosztem miejsc pracy na przykład w działach marketingu, ale i one pod koniec roku zatrudniały coraz więcej pracowników. _

[

Pensje nadal rosną. Ale spada zatrudnienie ]( http://msp.money.pl/wiadomosci/zarzadzanie/artykul/pensje;nadal;rosna;ale;spada;zatrudnienie,20,0,491796.html )
Zmianę sytuacji na rynku pracy najdotkliwiej odczuli informatycy. Jak szacuje portal Pracuj.pl, we wrześniu liczba ofert pracy w tej branży była najniższa od stycznia. W ciągu trzech miesięcy spadła o 18 procent. We wszystkich serwisach _ ze świecą _ szukać trzeba było ofert pracy w administracji publicznej, branży sportowej, mediach i geologii.

Początek roku prezentował się pod względem liczby ofert bardzo źle. Z analizy portalu InfoPraca.pl wynika, że ich liczba spadła nawet o jedną piątą. Sytuacja zaczęła poprawiać się jesienią. W trzecim kwartale, w porównaniu z pierwszym, liczba ofert w Pracuj.pl wzrosła o ponad 13 procent. Trend potwierdzają wszystkie serwisy rekrutacyjne. Najbardziej cieszyć może to, że trend wydaje się być stały.

Jeśli pracować, to na budowie?

Największym zainteresowaniem internautów, przeszukujących oferty pracy w ubiegłym roku cieszyła się branża budowlana. Trudno się dziwić, bo to nadal dziedzina gospodarki, w której płace rosną mimo kryzysu.

źródło: Praca.Money.pl, dane serwisów rekrutacyjnych

Rzeczywistość weryfikowała jednak zainteresowania poszukujących pracy._ - Musieli często weryfikować swoje oczekiwania i pójść na kompromisy - _ przyznaje Joanna Piec-Gajewska, ekspert rynku pracy z portalu Praca.pl.

Piec-Gajewska widzi jednak również pozytywną stronę większej konkurencji na rynku: _ - Z pewnością rok 2009 zmobilizował kandydatów także do pracy nad tym, w jaki sposób pracy poszukują, jak to robić bardziej efektywnie, jak szukać, by znaleźć _ - podkreśla. _ - Mam nadzieję, że przełoży się to na większą uwagę w aplikowaniu na ogłoszenia. _

Najpopularniejsze stanowiska wśród szukających ofert w serwisie Praca.Money.pl:

  • kierownik
  • manager
  • dyrektor
  • kierowca
  • sprzedawca
  • asystent
  • inżynier
  • doradca
  • spawacz
  • przedstawiciel handlowy

Ofert w sieci szukają rzecz jasna nie tylko bezrobotni. Grzegorz Koterwa z portalu KarierawFinansach.pl odnotowuje, że w ubiegłym roku wyraźnie wzrosła liczba osób szukających pracy pasywnie. Czyli zapisujących się do baz CV, które przeglądają potencjalni pracodawcy: _ - Ponad 70 procent osób rejestrujących się obecnie w naszej bazie CV to pracownicy, którzy mają stałe zatrudnienie. Rośnie więc liczba Polaków, którzy dbają o swoją ścieżkę kariery i zawsze są otwarci na ciekawszą ofertę - _ komentuje.

Lepiej nie będzie. Przynajmniej na razie

Prognozy dla rynku pracy na ten rok są umiarkowanie optymistyczne: nie będzie gorzej niż w 2009, ale na rewolucyjną poprawę liczyć nie powinniśmy.

_ - Nadal nie będzie to najlepszy okres na szukanie nowej pracy, choć przedsiębiorcy nie będą chcieli zwalniać. W dłuższej perspektywie zwolnienie pracownika jest nieopłacalne, gdyż będzie on bardzo potrzebny, kiedy przyjdą lesze czasy _- przewiduje Justyna Kostrzewska. _ - Wciąż jednak będziemy mieć do czynienia z ograniczaniem wypłat, wstrzymaniem awansów i podwyżek, ograniczaniem czasu pracy. _

Przemysław Gacek nieco bardziej optymistycznie patrzy w przyszłość: _ - Wzrost PKB w trzecim kwartale, czy inne pozytywne dane świadczące o niezłej sytuacji polskiej gospodarki z pewnością skłonią pracodawców do większej odwagi w planowaniu nowych rekrutacji - _ ocenia prezes Grupy Pracuj. _ - Jednak moim zdaniem, odczuwalnej poprawy sytuacji na rynku pracy możemy się spodziewać dopiero w drugiej połowie 2010 roku. _

Czytaj w Money.pl
W Unii legalnie pracuje 1,3 miliona Polaków Na własną rękę pracujemy na Wyspach. Firmy najczęściej delegują pracowników do Niemiec, Francji i Belgii.
Inwestycja w pracownika daje 71 proc. zysku Z każdej złotówki zainwestowanej w pracownika polski pracodawca otrzymuje z powrotem średnio 1,71 zł.
Fedak: Bezrobocie nie przekroczy 12 procent Rząd ocenia, że poziom bezrobocia w Polsce jest wciąż bezpieczny - zarówno dla pracujących jak i dla firm.
Bezrobocie rośnie, ale i tak jesteśmy najlepsi w UE Polska, Luksemburg i Niemcy najlepiej w Europie opierają się ogólnej tendencji spadku zatrudnienia. Od początku kryzysu w UE zlikwidowano ponad 4 mln miejsc pracy.
W listopadzie bezrobocie lekko w górę W listopadzie można spodziewać się lekkiego wzrostu bezrobocia - poinformowała Czesława Ostrowska, wiceminister pracy.
praca
internet
rynek pracy
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(0)