Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

To od dwóch lat najbardziej optymistyczna prognoza dla Polski

0
Podziel się:

W przyszłym roku liczba nowych miejsc pracy może wzrosnąć nawet o 9 procent. Sprawdź, w jakich branżach i regionach będzie najlepiej.

To od dwóch lat najbardziej optymistyczna prognoza dla Polski
(Andrzej Stawinski/REPORTER)

Najbardziej optymistyczna od dziewięciu kwartałów prognoza zatrudnienia dla Polski. Barometr Manpower Perspektyw Zatrudnienia dla I kwartału 2014 roku, wskazuje na duży optymizm polskich pracodawców i najwyższą od dwóch lat prognozę wzrostu zatrudnienia - aż o 9 proc. To najwyższy wynik wśród państw Unii Europejskiej. Najlepsza koniunktura przewidywana jest dla transportu, produkcji przemysłowej, gastronomii, hotelarstwa, a także handu.

Jak wynika z opublikowanego dzisiaj przez agencję zatrudnienia ManpowerGroup kwartalnego raportu Barometr Manpower Perspektyw Zatrudnienia, pracodawcy w Polsce są wyraźnie optymistyczni co do planów zatrudnienia w I kwartale 2014 r. Prognoza netto zatrudnienia po korekcie sezonowej wynosi +9 proc.

Spośród 756 badanych pracodawców, zwiększenie całkowitego zatrudnienia przewiduje 13 proc. firm, 9 proc. zamierza redukować etaty, a 72 proc. nie planuje zmian personalnych. Prognoza netto zatrudnienia przed korektą sezonową wynosi +4 proc.

To trzeci z rzędu dodatni wynik uzyskany dla naszego kraju i jednocześnie najwyższa prognoza od IV kwartału 2011 r.

_ - Oznaki stopniowego ożywienia rynku pracy obserwujemy w badaniu ManpowerGroup już od kilku kwartałów, jednak takiego wzrostu optymizmu wśród przedsiębiorców w Polsce, jaki obserwujemy obecnie, nie było od ponad dwóch lat, - _komentuje Iwona Janas, Dyrektor Generalna ManpowerGroup w Polsce.

Pracodawcy, korzystając ze sprzyjającej koniunktury, coraz chętniej tworzą nowe miejsca pracy. Jednocześnie nauczeni doświadczeniem, że rynek pracy nieustannie się zmienia, coraz częściej wdrażają elastyczne formy zatrudnienia a także outsourcing. _ - Te coraz bardziej doceniane przez firmy w Polsce rozwiązania zwiększają efektywność przedsiębiorstw, co w dobie niezwykle konkurencyjnej gospodarki jest bardzo istotne. Spodziewamy się, że optymizm pracodawców będzie w najbliższym roku stopniowo rósł - _ dodaje Iwona Janas.

Najlepiej w transporcie, najgorzej w...

W I kwartale 2014 r. w ośmiu z 10 badanych sektorach prognoza netto zatrudnienia jest dodatnia. Największy optymizm widoczny jest w sektorze Transport/ Logistyka/ Komunikacja (+20 proc.) oraz Produkcja przemysłowa (+14 proc.). Kolejne branże, które uzyskały wysoką prognozę netto zatrudnienia to Restauracje/ Hotele (+12 proc.) oraz Handel detaliczny i hurtowy (+11 proc.).

Dodatnie wyniki odnotowano również dla sektorów Budownictwo (+7 proc.), Finanse/ Ubezpieczenia/ Nieruchomości/ Usługi oraz Rolnictwo/ Leśnictwo/ Rybołówstwo (+5 proc. dla obu), a także Kopalnie/ Przemysł wydobywczy (+2 proc.).

Ujemną prognozę netto zatrudnienia uzyskano dla sektorów Energetyka/ Gazownictwo/ Wodociągi (-9 proc.) oraz Instytucje sektora publicznego (-2 proc.).

Źródło: ManpowerGroup.

_ _

_ - Poprawa dynamiki rynku pracy odzwierciedla sytuację polskiej gospodarki, która jest w coraz lepszej kondycji - _ stwierdza Iwona Janas i dodaje_ - prognozy zatrudnienia dla Polski, niemalże we wszystkich badanych w Barometrze Manpower branżach, w nadchodzących kwartale są zdecydowanie optymistyczne. Korzystny klimat wzmacnia też fakt, że Polska nadal pozostaje krajem atrakcyjnym dla inwestorów zagranicznych _.

Przekłada się to na tworzenie nowych miejsc pracy, głównie w sektorach usług biznesowych, badawczo-rozwojowych a także spożywczym i motoryzacyjnym. Wszystko to sprawia, że
zapotrzebowanie na wykwalifikowanych specjalistów będzie wysokie.

W ujęciu kwartalnym optymizm pracodawców jest większy w sześciu z 10 badanych sektorach.
Największy wzrost prognozy odnotowano dla sektorów Finanse/ Ubezpieczenia/ Nieruchomości/ Usługi, o 11 punktów procentowych, a także dla Transport/ Logistyka/ Komunikacja, o 10 punktów procentowych.

Zauważalnej poprawie uległy również prognozy w sektorach Restauracje/ Hotele, Produkcja przemysłowa oraz Rolnictwo/ Leśnictwo/ Rybołówstwo (odpowiednio o 7, 6 i 5 punktów procentowych). Pogorszenie prognozy zatrudnienia odnotowano w trzech sektorach. Największy spadek uzyskano w branżach Energetyka/ Gazownictwo/ Wodociągi, o 15 punktów procentowych, a także Budownictwo, o 7 punktów procentowych.

W zestawieniu rok do roku prognozy są wyższe w ośmiu z 10 badanych branżach. Dynamiczny wzrost odnotowała Produkcja przemysłowa, o 18 punktów procentowych, a także Transport/ Logistyka/Komunikacja oraz Budownictwo, odpowiednio o 16 i 13 punktów procentowych. Znacznej poprawie uległa również prognoza dla sektora Kopalnie/ Przemysł wydobywczy, o 11 punktów procentowych, a także dla sektora Restauracje/ Hotele, o 10 punktów procentowych. Pogorszenie prognozy nastąpiło w dwóch sektorach: Instytucje sektora publicznego oraz Energetyka/ Gazownictwo/ Wodociągi, odpowiednio o 6 i 5 punktów procentowych.

Pracy najwięcej przybędzie na zachodzie Polski

We wszystkich badanych regionach Polski prognoza netto zatrudnienia w I kwartale 2014 r.
jest dodatnia. Najlepsze nastroje wśród pracodawców widać w Wielkopolsce, w Zachodniopomorskiem, w Lubuskiem, gdzie prognoza netto zatrudnienia wynosi +12 proc.

Wysoki wynik odnotowano również w Małopolsce, na Śląsku, w Kujawsko-pomorskiem, Warmińsko-mazurskiem i w Pomorskiem w których uzyskano prognozę netto zatrudnienia +9 proc.

W Łódzkiem, Mazowieckiem, Dolnośląskiem, Opolskiem oraz w Lubelskiem, Podkarpackiem, Świętokrzyskiem, Podlaskiem prognoza netto zatrudnienia wynosi +7 proc. (dla każdego).

W zestawieniu globalnym badania ManpowerGroup, w którym wzięło udział ponad 65 000 pracodawców, wyniki pokazują, że większość pracodawców przewiduje, w mniejszym lub większym stopniu, zwiększenie zatrudnienia w I kwartale 2014 r. Dodatnie prognozy netto zatrudnienia uzyskano w 34 z 42 badanych krajach. W ujęciu kwartalnym plany związane ze zwiększeniem zatrudnienia uległy poprawie w 21, a osłabieniu w 15 krajach.

Analiza rok do roku pokazuje wzrost prognoz lub ich względną stabilność w 21, a pogorszenie w 17 krajach. Najbardziej pozytywne sygnały dotyczące planów zwiększania zatrudnienia w pierwszych trzech miesiącach 2014 r. płyną z Tajwanu (+39 proc.), Indii (+33 proc.) i Nowej Zelandii (+21 proc.). Najniższe i jednocześnie jedyne ujemne prognozy netto zatrudnienia uzyskano kolejny kwartał z rzędu dla krajów europejskich: Włochy (-10 proc.), Irlandia, Finlandia (-6 proc. dla obu), Hiszpania (-4 proc.), Słowacja (-2 proc.) i Belgia (-1 proc.). Polska uzyskała najwyższą prognozę spośród krajów Unii Europejskiej.

Barometr Manpower Perspektyw Zatrudnienia to kwartalne badanie, które mierzy intencje pracodawców związane ze zwiększeniem lub zmniejszeniem całkowitego zatrudnienia w ich oddziale w najbliższym kwartale. Badanie jest przeprowadzane od przeszło 50 lat. Raport dla I kwartału 2014 r. został opracowany na podstawie wywiadów indywidualnych przeprowadzonych pomiędzy 17 a 29 października 2013 r. W Polsce wyniki raportu ManpowerGroup publikowane są od II kwartału 2008 r. Badanie jest przeprowadzane na reprezentatywnej grupie 756 pracodawców.

Czytaj więcej w Money.pl

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(0)