Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

Wielkanocna turystyka Polaków

Ciepłe kraje śródziemnomorskie to hity tegorocznych wielkanocnych wyjazdów turystycznych.

Podziel się
Dodaj komentarz
(PAP/ EPA)

Zdecydowana większość Polaków spędza święta we własnym domu lub wybiera się w odwiedziny do rodziny bądź przyjaciół. Jak wynika z ankiety Money.plna wyjazd turystyczny decyduje się zaledwie co 25 internauta Money.pl. Nie zmienia to jednak faktu, że wyjazdy świąteczno-weekendowe cieszą się wśród Polaków coraz większą popularnością.

Potwierdza to Artur Kamiński, produkt manager w biurze podróży Travelplanet.pl. - _ Jeżeli ktoś liczy na ofertę last minute na kilka dni przed świętami to raczej może o tym zapomnieć. Owszem one się zdarzają, ale najlepsze hotele są już wyprzedane - _podkreśla.

Także Aleksandra Kosmala z działu marketingu Rainbow Tours przyznaje, że z roku na rok liczba osób rezerwujących wielkanocne wyjazdy jest coraz wyższa.

W Travelplanet od 2005 r. co roku liczba wycieczek sprzedawanych na okres świąt wielkanocnych rośnie bardzo dynamicznie _ (patrz wykres niżej). _ Pomimo tego jak przyznają w Travelplanet i Rainbow Tours Wielkanoc zostaje daleko w tyle za Bożym Narodzeniem i przede wszystkim długim weekendem majowym. Powód wydaje się oczywisty - w okresie noworocznym i w czasie _ najdłuższego weekendu nowoczesnej Europy _biorąc np. 3 dni urlopu możemy mieć nawet na 9 dni wolnego. Przy okazji Wielkanocy na coś takiego liczyć nie można.

Kiedy kupować?

Wycieczki w czasie świąt wielkanocnych z reguły dostępna jest w ramach oferty letniej. Pod koniec listopada biura podróży wystawiają na sprzedaż wycieczki na sezon, który zaczyna się 1 kwietnia. Warto wtedy zapolować na atrakcyjne okazje. W grudniu można zarezerwować wycieczkę w kwietniu z nawet 30 proc. rabatem.

W tym roku jednak święta wypadły w marcu i stąd ci, którzy zaplanowali śniadanie wielkanocne pod palmami albo na alpejskim stoku musieli zapomnieć o atrakcyjnych promocjach. - _ Święta i długie weekendy to tzw. okresy wrażliwe. Wtedy sprzedaje się dosłownie wszystko. Biura podróży nie muszą więc kusić obniżoną ceną _ - mówi Kamiński.

W dziale marketingu Rainbow Tours przyznają, że na czas świąt ceny mogą być nawet nieznacznie wyższe i dodaje, że _ warto zaplanować wyjazd wcześniej i nie czekać do ostatniej chwili. Szczególnie w przypadku Sylwestra, weekendu majowego czy Bożego Ciała, kiedy to wypada najwięcej dni wolnych. _

Coraz częściej zdarza się jednak, że cena nie jest najważniejszym kryterium. Polacy zarabiają coraz lepiej, więc wymagają więcej. Jak podkreślają eksperci najpopularniejsze są hotele czterogwiazdkowe z opcją all inclusive. Jeszcze kilka lat temu na topie były obiekty trzygwiazdkowe i opcja BB z 1 posiłkiem (śniadanie).

W poszukiwaniu słońca

Zdecydowanie najpopularniejsze kierunki turystyki wielkanocnej w Travelplanet to ciepłe i stosunkowo tanie kraje. Absolutnym liderem jest Egipt. Oprócz kraju faraonów w pierwej trójce najczęściej wybieranych destynacji od 2005 r. niezmiennie pojawiają się Tunezja i Hiszpania. Popularna jest też Turcja. Ale wyjazdy do tego kraju są dostępne tylko w ofercie letniej, więc w tym roku nie ma jej w zestawieniu najbardziej obleganych kierunków.

Z kolei w Rainbow Tours do najpopularniejszych kierunków należą Maroko i Włochy. - _ Zainteresowanie jest zarówno wycieczkami objazdowymi jak i samym pobytem. W Maroku największym powodzeniem cieszą się czterogwiazdkowe hotele Amadil Beach i Club Almoggar _- mówi Aleksandra Kosmala.

Amatorzy białego szaleństwa są w zdecydowanej mniejszości. Ci, którzy chcą poszusować najchętniej wybierają: Austrię, Włochy i Słowację.

Najbardziej egzotyczne kierunki to: Kuba, Wyspy Zielonego Przylądka, Sri Lanka i Wenezuela. Istnieje też możliwość spędzenia świąt na Wyspie Wielkanocnej. - _ Można wybrać się tam dzięki biletowi Dookoła Świata w PLL LOT lub British Airways, traktując ją jako jeden z przystanków w podróży - koszty takich biletów zaczyna się już od 1500 dolarów - a z przystankiem na Wyspie Wielkanocnej około 2500 dolarów _- mówi Artur Kamiński.

Wyjazd na najbardziej oddaloną od stałego lądu wyspę na świecie wyspę jest też częścią objazdowych wycieczek do Chile i Argentyny. Koszt takiego dwutygodniowego pobytu to z reguły kilkanaście tysięcy złotych. Oferty znajdziemy m.in. na stronach: traveligo.pl i easygo.pl..

ZOBACZ TAKŻE:

Tagi: wielkanoc, giełda, wiadomości, gospodarka, raport, raporty gospodarcze, porady, najważniejsze, gospodarka polska
Źródło:
money.pl
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz