Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na
Paweł Szygulski
|

Zobacz, gdzie są największe utrudnienia na drogach

0
Podziel się:

W tym roku na budowę i remonty dróg wydamy rekordowe 30 mld zł. Duże place budów, to często równie duże korki w ich pobliżu.

Zobacz, gdzie są największe utrudnienia na drogach
(Money.pl/Tomasz Brankiewicz)

W tym roku na budowę nowych i remonty już istniejących dróg wydamy 30 miliardów złotych. Dzięki temu w przyszłości podróżowanie po Polsce ma być łatwiejsze, na razie jednak podróż na groby bliskich może być prawdziwą drogą przez mękę. W cierpliwość powinniśmy uzbroić się zwłaszcza podróżując między: Warszawą i Katowicami, Warszawą i Wrocławiem, Wrocławiem i Poznaniem, Poznaniem i Koszalinem oraz Słupskiem, a także Gorzowem Wielkopolskim i Zieloną Górą.

Roboty drogowe są szczególnie uciążliwe, tam gdzie ruch jest największy. Do takich tras należy popularna _ Gierkówka _, czyli droga krajowa nr 8 między Katowicami i Warszawą. Obecnie drogowcy rozkopali jej fragment między Rawą Mazowiecką a Piotrkowem Trybunalskim.

Na blisko 70 kilometrach drogi wyłączona jest tam jedna z dwóch jezdni. Sytuację utrudnia fakt, że jest to wspólny odcinek drogi dla podróżujących do stolicy zarówno z Katowic, jak i z Wrocławia.

Do parametrów drogi ekspresowej dostosowywana jest również droga krajowa nr 3 między Gorzowem Wielkopolskim i Zieloną Górą. Nie ma tam co prawda przewężeń, czy ruchu wahadłowego, ale jazdę utrudniają i wydłużają liczne ograniczenia prędkości. Nawet do 30 km/h.

Z jeszcze większymi utrudnieniami musimy się liczyć na drodze krajowej numer 11, która łączy Poznań z Koszalinem i Słupskiem. W 11 miejscach obowiązuje tam ruch wahadłowy, z których aż 10 dotyczy 40-kilometrowego odcinka między Piłą a Okonkiem.

Ruch wahadłowy napotkamy również na południe od Poznania na drodze krajowej numer 5 w okolicach Kościana. Podobne utrudnienie znajduje się w okolicach Kościerzyny na drogi krajowej numer 20, łączącej Trójmiasto ze Szczecinem. Z kolei zaraz po wyjeździe z Gdańska krajową siódemką w kierunku Warszawy zaliczymy objazd droga powiatową. Wszystko przez nowy wiadukt, który właśnie stawiają tam drogowcy.

Spośród autostrad największą czujność musimy zachować podróżując drogą A4 między Katowicami i Wrocławiem. Tam trwa budowa bramek do pobierania opłat. O ile przy mniejszych zjazdach z autostrad nie utrudniają one poważnie ruchu, to pod Wrocławiem i Gliwicami są one przyczyną częstych zmian przebiegu trasy i ograniczeń prędkości nawet 40 km/h.

Będziemy budować coraz mniej

Obecnie w Polsce w budowie lub przebudowie znajduje się 1380 km autostrad i innych dróg krajowych. W sumie w tym roku wydamy na ten cel 30 mld zł. W kolejnych latach nakłady te mają jednak wyraźnie maleć. W 2012 roku budowa i remonty dróg pochłoną 23 mld zł a rok później już tylko 7 mld zł. W sumie latach 2011-2015 inwestycje drogowe będą nas kosztować 78 mld zł. Wraz ze spadającymi nakładami będzie też maleć liczba prac budowlanych.

Dane GDDKiA

Do największych inwestycji, na które Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad ogłosiła już przetargi należą budowa drogi S8 między Sycowem i Łodzią, budowa drogi S7 w okolicach Ostródy na trasie Warszawa-Gdańsk oraz budowa obwodnic lub ich fragmentów w przypadku: Lublina, Radomia, Poznania i Krakowa. To właśnie tam powinniśmy się liczyć z powstaniem nowych utrudnień w najbliższych latach.

Policja chce być wszędzie

Przełom października i listopada oznacza zawsze wzmożony ruch na drogach. Mimo tego od 2008 roku liczba wypadków i zabitych na przełomie października i listopada zmniejszyła się o mniej więcej połowę. Jednak w tym roku znowu bijemy rekordy. W pierwszych trzech dniach długiego weekendu zginęło już ponad 40 osób.

Wypadki drogowe w dniach 31 października i 1 listopada w ostatnich latach
Rok Wypadki Zabici Ranni
2010 173 15 241
2009 286 18 261
2008 335 32 419
2007 306 35 354

Dane Komendy Głównej Policji

Okres masowych wyjazdów na groby bliskich to czas wzmożonej pracy dla policjantów z drogówki. Do akcji Znicz 2011 skierowano 10 tys. funkcjonariuszy, którzy czuwają nad przestrzeganiem przepisów i bezpieczeństwem na drogach. - _ Nie będzie żadnego pobłażania dla osób, które swoim zachowaniem sprowadzają zagrożenie dla siebie i innych uczestników ruchu drogowego _ - przestrzega podkom. Jarosław Gnatowski z Biura Ruchu Drogowego Komendy Głównej Policji. Jak podkreśla, drogówka wykorzystuje w tym celu nie tylko nieoznakowane radiowozy z wideorejestratorami i laserowymi miernikami prędkości, ale także śmigłowce, które monitorują sytuację na drogach.

Funkcjonariusze przypominają, że dodatkowe utrudnienia czekają nie tylko na trasie, ale także w miastach. - _ Pamiętajmy o ruchu w rejonie cmentarzy, szczególnie dużych nekropolii, w dużych miastach _- przypomina podkom. Gnatowski. Jak zaznacza, musimy też zwracać na liczne reorganizacje ruchu w tych miejscach. - _ Nie jeździjmy na pamięć, czytajmy znaki drogowe _ - apeluje Gnatowski i ostrzega, że wiele ulic przy cmentarzach jest dziś w ogóle zamkniętych, bądź obsługuje ruch jedynie w jedną stronę.

Czytaj więcej o budowie dróg w Polsce
[ ( http://static1.money.pl/i/h/33/t139553.jpg ) ] (http://moto.money.pl/wiadomosci/infrastruktura/artykul/autostrady;beda;na;czas;gddkia;sklada;obietnice,218,0,893402.html) Zaskakująca deklaracja w sprawie autostrad Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad obiecuje, że budowane drogi będą przejezdne przed Euro 2012.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/115/t80243.jpg ) ] (http://www.money.pl/gospodarka/wiadomosci/artykul/wartosc;robot;drogowych;wzrosnie;w;tym;roku;o;24;procent,80,0,878416.html) Wydamy więcej na drogi. Nie chcą kompromitacji Wartość produkcji budowlanej z tytułu budownictwa drogowego i mostowego wzrośnie w 2011 r. o 24 proc. i wyniesie 30,9 mld zł.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/218/t141274.jpg ) ] (http://www.money.pl/gospodarka/raporty/artykul/tusk;obiecal;1;5;tys;km;autostrad;zbudowal;dziesiec;razy;mniej,6,0,845574.html) Tusk obiecał 1,5 tys. km autostrad. Zbudował dziesięć razy mniej Przed rokiem wydaliśmy na budowę dróg niespełna 20 mld zł, czyli o prawie 10 mniej niż planowano. W tym roku ma być tylko 12 mld zł.
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(0)