Najpopularniejszy w Polsce portal o finansach i biznesie
Związkowcy, zbawcy narodu. Takie będą ich emerytury

Związkowcy, zbawcy narodu. Takie będą ich emerytury

Fot. PAP/Andrzej Hrechorowicz

Ostatnią przeszkodą na drodze do podwyższenia wieku emerytalnego będą związki zawodowe. NSZZ Solidarność już zebrała 2 miliony podpisów przeciwników pracy do 67. roku życia i zbudowała namiotowe miasteczko przed kancelarią premiera. Zapowiada masowy protest. - Polacy nie chcą tych zmian, nie pozwolimy wprowadzić tych zmian nad ich głowami! - mówi szef Solidarności Piotr Duda. Jednak i on - choć o emeryturę martwić się nie musi - dużo straciłby na braku reformy. Money.pl wyliczył, ile dostawałby na starość, gdyby ZUS wypłacał tylko 30 procent ostatniej pensji.

Donald Tusk forsuje w koalicji projekt reformy emerytur, który ma wydłużyć czas pracy Polaków do 67. roku życia - bez względu na płeć. Na drodze do wprowadzenia reformy na razie stoi PSL, które przepycha swoje pomysły łagodzące skutki reformy. Wygląda jednak na to, że koalicjanci się dogadają. Wtedy wejście nowych przepisów w życie mogą powstrzymać już tylko związki zawodowe.

Nie obejdzie się więc bez strajków. Już teraz NSZZ Solidarność zebrał 2 miliony podpisów pod wnioskiem o przeprowadzenie referendum. Od wczoraj pod Kancelarią Prezesa Rady Ministrów stoi namiotowe miasteczko, w którym związkowcy będą prowadzić stały protest przeciw zamiarom rządu. Piotr Duda zapowiada kilkudziesięciotysięczne tłumy na ulicach Warszawy.

2,5 miliona związkowców. Tysiące na ulicach- Na bieżąco monitorujemy sytuację, będziemy reagować w zależności od tego, co będzie działo się w rządzie. Niech premier nie myśli, że wprowadzi takie zmiany nad głowami Polaków - mówi szef NSZZ Solidarność.

Przeciwko podwyższeniu wieku emerytalnego są też inne związki. Obok liczącej 700 tysięcy członków Solidarności jest jeszcze OPZZ, który reprezentuje 800 tysięcy związkowców. W sumie związki w całym kraju liczą niecałe 2,5 miliona członków.

Źródło: Money.pl, dane szacunkowe

Rząd przekonuje, że bez wprowadzenia reformy emerytalnej nie uda się zbilansować finansów ZUS-u i nasze emerytury będą głodowe. Czy Piotr Duda nie boi się o swoją emeryturę?

- Już nie raz nas straszyli. Od 1999 roku słyszę, że nasz system się rozsypie. Nie dajmy się zwariować - mówi. - Wszyscy w ZUS-ie mamy zapisane na kontach świadczenia, z nich muszą nam wypłacić emerytury. Więc ja się o swoją przyszłość nie boję - dodaje.

Związkowcy też straciliby, gdyby reforma upadłaJednak według szacunków rządu, także Piotr Duda straciłby na fiasku reformy emerytalnej. Gdyby nie została ona wprowadzona w życie, to osoby odchodzące na emeryturę w 2040 roku otrzymywałyby 30 procent ostatniej pensji. Jeśli rządowi uda się wprowadzić podwyższony wiek emerytalny, emeryt dostanie od 40 do 45 procent ostatniej pensji. Dziś stopa zastąpienia wynosi 60 procent.

Piotr Duda zarabia 10 936 zł brutto. Odchodząc na emeryturę, w najgorszym wariancie - czyli sytuacji, w której reforma emerytalna nie weszłaby w życie - otrzymałby emeryturę w wysokości 3281 złotych brutto. Gdyby jednak reforma weszła w życie, jego emerytura wyniosłaby 4921 złotych. Próbowaliśmy wyliczyć emerytury szefów dwóch największych związków. Niestety, nie byliśmy w stanie policzyć emerytury Jana Guza, ponieważ OPZZ nie udostępnia informacji o wysokości jego wynagrodzenia.

Emerytury szefów związków zawodowych bez rządowej reformy
Piotr Duda Jan Guz

PAP/Artur Reszko

Fot. Reporter/East News
3281 złotych Utajnione

- To jest właśnie największy problem. Związki powinny teraz wyjaśniać ludziom, że tylko w ten sposób, przez podniesienie wieku emerytalnego, Polacy mogą liczyć na wyższe emerytury - mówi ekonomista, profesor Marian Noga. - Zamiast to robić, one straszą reformą, która jest konieczna. Ręce opadają. Bez tych zmian posypią się finanse publiczne, a system stanie się niewydolny - stwierdza.

Emerytury wybranych związkowców NSZZ Solidarność (wszystkie kwoty brutto)

Przewodniczący zarządu regionu powyżej 100 tys. członkówCzłonek prezydium komisji krajowej
Pensja 9051 8749
Emerytura bez podniesienia wieku emerytalnego 2715 2625
Emerytura po podniesieniu wieku emerytalnego 4073 3937

Źródło: Money.pl

Zagrożenia, o których mówi profesor Noga, to rosnący deficyt Funduszu Ubezpieczeń Społecznych, z którego wypłacane są emerytury. Według prognoz ZUS w 2017 zabraknie w nim od 59,4 do 88,3 miliarda złotych. To pieniądze, które trzeba będzie dołożyć z budżetu.

Źródło: ZUS; przyjęte warianty są zależne od rozwoju sytuacji gospodarczej kraju

- Związkowcy zdają się nie zważać na problemy naszego kraju. Interesuje ich walka z rządem, a przecież to nie rząd będzie w największych tarapatach, gdy posypią się finanse publiczne, tylko ludzie - przekonuje prof. Noga.

Jakie przywileje przysługują związkowcom?
Czytaj na drugiej stronie

Poprzednia strona
  • 1
  • 2
duda, emerytury, związki, protest
Money.pl
Czytaj także
Polecane galerie
2013-03-17 15:22 Tysiącznik na forum
O ile pamiętam, już zbawili...
Mały485
178.43.159.* 2013-03-17 13:41
Cholerni hipokryci, powinni ich zamknąć, żerują na zwykłych ludziach !!!!
realista
164.126.226.* 2012-04-13 13:34
Solidarność do dzisiaj jeden wielki SH----t!!!
Zobacz więcej komentarzy (132)