Województwo dolnośląskie położone jest w południowo-zachodniej części Polski, od zachodu graniczy z Niemcami, a od południa z Republiką Czeską.

Region zajmuje obszar 19 947 km2, co stanowi 6,4 proc. powierzchni całego kraju. Dolnośląskie jest siódmym co do wielkości województwem w Polsce.

Według stanu na 30 września 2008 roku województwo zamieszkiwało 2877,3 tys. osób, to jest 7,6 procent ludności w Polsce. Na jego terenie znajduje się 26 powiatów, 3 miasta na prawach powiatu oraz 169 gmin (36 miejskich, 78 wiejskich i 55 miejsko-wiejskie). Sieć osadniczą tworzy 91 miast i 3580 miejscowości wiejskich. Stolicą regionu jest Wrocław.

Gospodarka

Dolny Śląsk należy do najbardziej uprzemysłowionego regionu Polski. Pod względem udziału w tworzeniu PKB całej gospodarki narodowej województwo sytuuje się na czwartym miejscu w kraju (8,1 proc. ogółu).

Niemal 60 proc. dolnośląskiego PKB jest wytwarzane przez sektor usług, w tym 45,7 procent stanowią usługi rynkowe. 32 proc. PKB generuje przemysł, a jedynie 2,2 proc. rolnictwo.

Najbardziej uprzemysłowionymi rejonami dolnośląskiego są okolice Wrocławia i Lubina, najsłabiej - Wałbrzycha.

Do największych inwestorów wg kraju pochodzenia na terenie województwa dolnośląskiego należą:

  • kapitał brytyjski - Cadbury Schweppes, Cussons Group Ltd, Tesco, Shell, BP;
  • kapitał amerykański - Whirlpool - Polar S.A., PepsiCo, Cargill, Mc Donalds, Gerber Comp., General Electric International;
  • kapitał niemiecki - Deutsche Bank, Siemens, Bosch, Volkswagen, Makro, Selgros, OBI, Real;
  • kapitał szwedzko - szwajcarski i szwedzki Volvo, Electrolux, IKEA, DeLaval;
  • kapitał francuski - Castorama, Carrefour, Geant, E'Leclerc, Lucas Bank;
  • kapitał  holenderski - 3M;
  • kapitał japoński - Toyota;
  • kapitał koreański - LG Electronics.

Więcej o sytuacji gospodarczej województwa

Turystyka

Na atrakcyjność regionu składają się przede wszystkim walory krajobrazowe, klimatyczne, lecznicze, zabytki architektury oraz wspaniała przyroda. Występowanie leczniczych źródeł sprzyja rozwojowi ośrodków sanatoryjnych położonych w Kotlinie Kłodzkiej oraz u podnóża Karkonoszy.

Bliskość granicy z Niemcami i Czechami pozwala na obecność w strefie wpływów dużych miast rangi europejskiej: Berlina, Wiednia i Pragi.

Według GUS, na Dolnym Śląsku czekają na turystów 720 obiektów (w tym 176 hoteli), przygotowano 47 tysięcy miejsc noclegowych. Korzysta z nich rocznie blisko 2 mln osób. Co czwarty turysta jest obcokrajowcem.

Więcej o atrakcjach turystycznych województwa

GUS