Notowania

wrocław
08.06.2013 12:17

Są miejsca na bezpłatne szkolenia dla bezrobotnych

Bezrobotni zainteresowani kursem księgowości, obsługi komputera czy wózka widłowego do końca czerwca mogą się zgłaszać do Dolnośląskiej Agencji Współpracy Gospodarczej we Wrocławiu.

Podziel się
Dodaj komentarz
(Goodluz/iStockphoto)

*Bezrobotni zainteresowani kursem księgowości, obsługi komputera czy wózka widłowego do końca czerwca mogą się zgłaszać do Dolnośląskiej Agencji Współpracy Gospodarczej we Wrocławiu. Jest jeszcze 40 wolnych miejsc na bezpłatne szkolenia dla bezrobotnych, którzy w ciągu ostatnich miesięcy stracili pracę. *

Do tej pory na kursy organizowane przez DAWG zgłosiło się ok. 100 osób. Są one przeznaczone dla tych, którzy stracili pracę w ciągu ostatnich sześciu miesięcy z winy pracodawcy.

Jak poinformowała PAP Marlena Ciechanowicz z Dolnośląskiej Agencji Współpracy Gospodarczej, w ofercie są różne szkolenia. _ Jesteśmy w stanie zorganizować kurs księgowości, finansów lub też kursy spawalnicze, ślusarskie, obsługi komputera czy kasy fiskalnej. Staramy się być elastyczni. Dlatego też organizujemy szkolenia, jakich potrzebują bezrobotni i na jakie jest zapotrzebowanie na rynku pracy _ - powiedziała Ciechanowicz.

Osoba przystępująca do projektu musi m.in. przejść 4-godzinne spotkanie dotyczące poradnictwa zawodowego, podczas którego doradca zawodowy rozpoznaje potrzeby danej osoby. Często w trakcie spotkania okazuje się, że bezrobotny chce poszerzyć swoje kompetencje i kwalifikacje w zawodzie, który wykonywał do tej pory albo całkowicie się przekwalifikować. Wówczas zapada wspólna decyzja, jakie szkolenie będzie najwłaściwsze dla danej osoby. _ To jest spotkanie, w trakcie którego ustalana jest szczegółowo ścieżka kariery każdego kandydata. Sprawdzamy, jakie ma predyspozycje, co lubi robić i co chciałby robić w przyszłości _ - dodała Ciechanowicz.

We Wrocławiu i innych większych dolnośląskich miastach dużym zainteresowaniem cieszą się szkolenia z zakresu: finansów, księgowości czy obsługi komputera. Z kolei w mniejszych miejscowościach bezrobotni są chętni do wykonywania pracy fizycznej i takich też szukają kursów, m.in. obsługi wózków widłowych, ślusarskich czy spawalniczych.

_ Wszyscy zainteresowani szkoleniami powinni przede wszystkim zajrzeć na stronę internetową DAWG i pobrać z niej deklarację do wypełnienia. W deklaracji powinna się znaleźć informacja o przyczynach zwolnienia z pracy _ - mówiła Ciechanowicz.

Na szkolenia można się zgłaszać do końca czerwca. Trwają one od 30 do 300 godzin w zależności od zawodu, jaki wybrał sobie bezrobotny.

Szkolenia są organizowane w ramach większego projektu _ Aktywizacja rynku pracy, wsparcie osób, które utraciły zatrudnienie z przyczyn dotyczących pracodawców _. Jego celem jest ograniczenie napływu bezrobotnych, udzielenie byłym pracownikom kompleksowego wsparcia oraz poszukiwanie nowych możliwości zatrudnienia.

Projekt przygotował Wydział Rozwoju Gospodarczego Urzędu Marszałkowskiego Województwa Dolnośląskiego. Partnerami przedsięwzięcia są: Agencja Rozwoju Regionalnego ARLEG S.A., Karkonoska Agencja Rozwoju Regionalnego S.A. oraz Dolnośląska Agencja Współpracy Gospodarczej Sp. z o.o. Zadanie jest współfinansowana ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego.

Do tej pory, w ramach projektu, 36 bezrobotnych otrzymało bezzwrotne jednorazowe dotacje do 40 tys. zł na uruchomienie działalności gospodarczej. Pieniądze należało przeznaczyć na zakup niezbędnego sprzętu do prowadzenia firmy. Osoby, które otrzymały taką dotację, muszą utrzymać swoją działalność przez rok. Agencja udzieliła też wsparcia pomostowego. Dzięki temu bezrobotni, którzy się do niej zwrócili, otrzymywali przez rok 1 tys. zł miesięcznie na m.in. opłacenie składek ZUS.

Tagi: wrocław, dolnośląskie
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz