Najpopularniejszy w Polsce portal o finansach i biznesie
Region kurpiowski
Region kurpiowski oczaruje nas przyrodą i motywami ludowymi. Kulturę tego regionu poznamy zwiedzając lokalne muzea i skanseny. Istnieje też możliwość uczestniczenia w kurpiowskich obrzędach co daje okazję poznania miejscowych zwyczajów.

W Ostrołęce, w zabytkowym klasycystycznym budynku Starej Poczty, mieści się Muzeum Kultury Kurpiowskiej. Wśród ekspozycji stałych uwagę przyciąga wystawa strojów kurpiowskich i dział poświęcony bitwie pod Ostrołęką w 1831 r. z wojskami rosyjskimi. Jej przebieg ukazuje szczegółowa makieta pola walki. W oddzielnym saloniku znajdują się pamiątki po pochodzącym z Ostrołęki pisarzu - Wiktorze Gomulickim, autorze ,,Wspomnień niebieskiego mundurka", oraz prezentowana jest sztuka polska z 1. połowy XX w.
Muzeum Kultury Kurpiowskiej, pl. gen. J. Bema 8, 029 764 54 43, 10.00-16.00 (wt., czw.), 10.00-18.00 (śr., pt.), 10.00-14.00 (sb.-nd.), bilet normalny 3 zł, ulgowy 2 zł, w niedzielę wstęp bezpłatny

W Myszyńcu, który bywa określany stolicą regionu kurpiowskiego, w ostatnią niedzielę sierpnia jest organizowane Miodobranie Kurpiowskie: widowisko obrzędowe Podbieranie Miodu, występy artystyczne zespołów regionalnych i wystawy rękodzieła ludowego. Hodowcy pszczół oferują świeży miód, a gospodynie pyszne wypieki. W miasteczku zachowało się trochę drewnianej zabudowy, a w centrum dominuje XX-wieczny kościół, wewnątrz dekorowany polichromiami z motywami kurpiowskimi. Obok stoi dzwonnica, uważana za najpóźniejszy przykład gotyku na Mazowszu. Lasy na południe od Myszyńca są pozostałością wielkiego kompleksu w dolinie Narwi zwanego Puszczą Zieloną; w zamierzchłej przeszłości należały do książąt mazowieckich. Dominującym drzewem jest tu sosna, a od lata do późnej jesieni lasy obfitują w grzyby.

Skansen kurpiowski w Nowogrodzie
Skansen kurpiowski w Nowogrodzie
Skansen w Nowogrodzie, pięknie położony na skarpie Narwi, naprzeciw ujścia do niej Pisy, prezentuje tradycyjne budownictwo kurpiowskie, m.in. wiatrak, młyn wodny, olejarnię, spichrze i kuźnię oraz urządzenia związane z bartnictwem i rybołówstwem. Najstarsze obiekty mają ponad 200 lat. W chatach jest prezentowane tradycyjne wyposażenie. W karczmie można skosztować regionalnych potraw, w tym piwa kozicowego - lekko sfermentowanego napoju z owoców jałowca. Do miasta warto wybrać się też na czerwcowe Dni Kultury Kurpiowskiej poświęcone obyczajom regionu.
Skansen Kurpiowski, ul. Zamkowa 25, 086 217 55 62, IV-VI i IX-XI 8.00-16.00 (pn.-sb.), 10.00-17.00 (nd.), VII-VIII 10.00-18.00, bilet normalny 6 zł, ulgowy 4 zł, spacerowy 2,5 zł

Niedziela Palmowa we wsi Łyse na Kurpiach Zielonych słynie z barwnej procesji kościelnej oraz konkursu na najładniejszą palmę. Wykonane z pręta leszczynowego oplecionego roślinnością leśną i kwiatami mają nawet ponad 10 m wysokości. Konkursowi towarzyszą występy zespołów kurpiowskich oraz festyn. Przy okazji na licznych straganach spróbować można regionalnych specjałów, do których należą: rejbak, fafernuchy, piwo kozicowe, różne odmiany chleba, i kupić wyroby twórców ludowych, w tym małe palemki lub wycinanki. Stragany są również wizytówką regionu i prezentują: rzeźby, wyroby z wikliny, rękodzieło; można też uzyskać informacje o wypoczynku w kwaterach agroturystycznych.

W Kadzidle w trzecią niedzielę czerwca wszyscy widzowie stają się mimowolnymi gośćmi widowiska plenerowego Wesele Kurpiowskie, przedstawiającego tradycyjny obrzęd weselny. Można wtedy skosztować potraw i potańczyć z uczestnikami wesela. Ciekawostką jest fakt wykorzystania przez Tadeusza Sygietyńskiego, gdy tworzył Zespół Pieśni i Tańca ,,Mazowsze", niektórych kurpiowskich pieśni. We wsi zajrzeć trzeba też do Zagrody Kurpiowskiej, ukazującej sprzęty, meble i życie codzienne dawnych Kurpiów. Przewodnik pochodzi z rodziny, która mieszkała właśnie w tym obejściu.
Zagroda Kurpiowska, ul. Trasa Mazurska 2, 029 761 82 00, 10.00-17.00 (wt.-nd.)

turystyka, mazowsze
Carta Blanca