Województwo podlaskie położone jest w północno-wschodniej części Polski; graniczy z Litwą oraz Białorusią.

Podlaskie jest drugim najrzadziej zaludnionym regionem w Polsce. Na terenie prawie 20,2 tys. km2 (6 miejsce pod względem powierzchni w kraju) zamieszkuje niewiele ponad 1,2 mln osób (14 miejsce w Polsce). Województwo podzielone jest na 14 powiatów, 3 miasta na prawach powiatu oraz 118 gmin (13 miejskich, 82 wiejskie i 23 miejsko-wiejskie). Największym miastem i jednocześnie stolicą regionu jest Białystok, który pełni rolę gospodarczego i naukowo-kulturalnego centrum północno-wschodniej Polski.

Gospodarka

Województwo podlaskie wytwarza 2,3 proc. polskiego PKB. Tamtejszy przemysł skupia 3,1 proc. krajowego zatrudnienia i dostarcza 1,7 proc. ogólnej wartości produkcji sprzedanej przemysłu.

Główne gałęzie przemysłu województwa podlaskiego to sektor maszynowy (maszyny rolnicze), tekstylny, drzewny oraz rolno-spożywczy, w tym przetwórstwo mleka (produkcja masła oraz innych tłuszczów otrzymywanych z mleka stanowi 21,3 proc. produkcji krajowej) i tytoniu (w podlaskim produkuje się 13,4 proc. papierosów w kraju) oraz produkcja wódki i piwa.

Największymi pracodawcami województwa podlaskiego są: Polmos Białystok (należy do CEDC), Browar Dojlidy (SAB Miller), Pfleiderer Grajewo S.A., British American Tobacco w Augustowie, Pilkington. Fabryka dywanów Agnella, Spółdzielnia Mleczarskie: Mlekpol, Mlekovita, Piątnica, w Łapach, w Hajnówce.

Więcej o sytuacji gospodarczej województwa

Turystyka

Województwo podlaskie rozciąga sie wzdłuż malowniczej Niziny Podlaskiej sąsiadującej z Pojezierzem Mazurskim i Niziną Mazowiecką. Od wschodu graniczy z Białorusią, a od północy z Litwą.

O atrakcyjności turystycznej Podlasia decydują głównie walory przyrodnicze. Województwo podlaskie zasługuje na miano zielonych płuc Polki - cenne kompleksy leśne, unikalna fauna i flora to skarby regionu.

Według GUS baza noclegowa województwa to 169 obiektów (rok wcześniej 176), w tym 103 całoroczne. 42 to obiekty hotelarskie. W sumie baza noclegowa województwa to 11,3 tys. miejsc.

Najwięcej obiektów turystycznych znajduje się na północy i wschodzie regionu w powiatach: augustowskim suwalskim, hajnowskim, sejneńskim i w Białymstoku.

W 2007 roku nocowało w nich 464 tys. turystów. W tym 91 tys. gości z zagranicy. Najwięcej turystów przyjechało z: Estonii, Białorusi, Niemiec i Litwy.

Więcej o atrakcjach turystycznych regionu

gus, podlaskie
GUS