Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Spółka miała zbudować aquapark, przestała istnieć

0
Podziel się:

Samorządowa spółka Aquapark Elbląg, która miała zbudować w tym mieście wodny park, przestanie istnieć - zdecydowali dziś elbląscy radni.

W Elblągu aquapark na razie nie powstanie
W Elblągu aquapark na razie nie powstanie (Paweł Sutkowski/CC BY-SA 3.0 PL/wikimedia commons)

Samorządowa spółka Aquapark Elbląg, która miała zbudować w tym mieście wodny park, przestanie istnieć - zdecydowali w czwartek elbląscy radni. Ich zdaniem działalność spółki nie przyczyniła się do znalezienia inwestora zainteresowanego budową kompleksu basenów.

Spółka została powołana w lutym tego roku z inicjatywy ówczesnego prezydenta Elbląga Grzegorza Nowaczyka (PO). Ten został odwołany w czerwcu tego roku w referendum lokalnym przez mieszkańców.

Obecny prezydent Jerzy Wilk (PiS) już podczas kampanii wyborczej zapowiadał likwidację spółki, ponieważ jego zdaniem jej powołanie było nieracjonalne. Projekt uchwały w sprawie wyrażenia zgody przez radnych na rozwiązanie spółki wprowadził do porządku obrad czwartkowej sesji.

Radni miejscy Elbląga wyrazili zgodę na rozwiązanie spółki. Miesięczny koszt utrzymania spółki wynosił 9 tys. zł; roczny 108 tys. zł. W czwartek nie udało się skontaktować z prezes spółki Urszulą Kocięcką.

Pół roku temu mówiła PAP, że spółka chciała ubiegać się o kredyt bankowy na budowę parku wodnego. Nie wykluczała wówczas dalszego szukania inwestora zewnętrznego zainteresowanego współfinansowaniem inwestycji. Jak mówiła, spółka miała być dokapitalizowana mieniem komunalnym w postaci basenu krytego i odkrytej pływalni należącej do Miejskiego Ośrodka Sportu i Rekreacji.

Według samorządu elbląskiego, mimo iż spółka celowa, której zadaniem była budowa parku wodnego zostanie wkrótce rozwiązana, nie należy rezygnować z poszukiwania inwestora.

Koszt budowy aquaparku - jak zakłada samorząd - ma wynieść 60 mln zł. Poprzednie władze miasta chciały inwestycji w formule partnerstwa publiczno-prywatnego.

Samorządowe memorandum inwestycyjne ogłoszone 2 lata temu zakłada budowę kompleksu sportowo-rekreacyjnego, w którym ma się znaleźć aquapark, ale także hotel i galeria handlowo-usługowa. Inwestor miał zagospodarować istniejący basen odkryty o powierzchni 1,2 tysiąca metrów kwadratowych, zbudować park wodny o powierzchni 9 tysięcy metrów kwadratowych, a także hotel i galerię handlowo-usługową.

Poprzedni samorząd Elbląga przekonywał potencjalnych inwestorów, że lokalizacja przyszłego aquaparku jest atrakcyjna - w pobliżu znajduje się stadion miejski.

Niedaleko stoi też stacja narciarska, zwana Górą Chrobrego, z wyciągami orczykowymi i czterema trasami zjazdowymi, z których - według urzędu miasta - korzysta 100 tysięcy narciarzy w sezonie zimowym. Jest tam również snowpark, trasy dla narciarzy biegowych, a także trasy narciarskie dla dzieci. Miasto przekonywało, że w związku z wprowadzeniem bezwizowego ruchu granicznego z obwodem kaliningradzkim inwestor może liczyć na wielu rosyjskich turystów.

Czytaj więcej w Money.pl
Taśmy Wilka. Kaczyński usprawiedliwia _ Język, którym posługiwał się Jerzy Wilk był twardy, jednak można go wytłumaczyć zdenerwowaniem mieszkańców _.
PiS stał za "taśmami prawdy"? Przed drugą turą wyborów PiS zamówił sondaż. Wynikało z niego, że Wilk przegra wybory z kandydatką PO. Co na to partia?
Prezydent: Wynik wyborów w Elblągu karą W niedzielę, w drugiej turze przedterminowych wyborów na prezydenta Elbląga Jerzy Wilk z PiS uzyskał 51,74 proc. poparcia.
wiadmomości
kraj
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)