Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
oprac. WZ
|

Rekord goni rekord. Tyle osób musi siedzieć w domu przez koronawirus

149
Podziel się

Ponad 118 tys. osób musi siedzieć w domach, bo trafiło na kwarantannę. Skrócenie okresu izolacji nie pomogło. Liczba objętych kwarantanną stale rośnie.

Rekord goni rekord. Tyle osób musi siedzieć w domu przez koronawirus
Rośnie liczba objętych kwarantanną. (Materiały prasowe)
bDmFGAPV

W weekend liczba osób skierowanych na kwarantannę wzrosła do poziomu, którego nie widzieliśmy od maja.

Na samym początku epidemii liczba osób na kwarantannie wynosiła nawet 180 tys., lecz od maja spadła. Poziom 100 tys. przekraczała bardzo rzadko, a 110 tys. ostatni raz widzieliśmy 20 kwietnia.

O wyjątkowo dużej liczbie osób skierowanych na kwarantannę pisaliśmy już w piątek. Wtedy liczba izolowanych przekraczała 111 tys.

bDmFGAPX
Zobacz także: Kwarantanna po wyjeździe za granicę? O tym trzeba wiedzieć

W sobotę ministerstwo zdrowia podało, że na kwarantannie są już 118 tys. 864 osoby. W niedzielę liczba zmalała do 118 tys. 212.

Liczba osób skierowanych na kwarantannę wyraźnie rośnie, odkąd otwarto szkoły. Placówki edukacyjne zamieniają się niekiedy w mniejsze bądź większe ogniska koronawirusa.

W trójmiejskich szkołach zakażenie koronawirusem wykryto u 63 uczniów i nauczycieli. Kolejne 700 osób spędza ostatnie dni na kwarantannie.

bDmFGAQd

W jednym z kaliskich liceów, po wywiadówce, na którą przyszedł zakażony rodzic, kwarantanną objęto 14 osób.

Zdaniem resortu zdrowia wzrost liczby zakażeń i osób skierowanych na kwarantannę nie ma jednak związku z otwarciem szkół.

- Wzrost zakażeń i wzrost liczby osób jest efektem powrotu do szkół? Nie, nie można tak powiedzieć. To po prostu efekt powrotu, w większości, do normalnego życia - odpowiada w rozmowie z money.pl Wojciech Andrusiewicz, rzecznik Ministerstwa Zdrowia.

- Część firm wróciła do normalnej pracy, dzieci wróciły do szkół, pełną parą działa również transport publiczny. Kontaktów jest zdecydowanie więcej niż wiosną, gdy zamknęliśmy się w domach i latem, gdy część spędzała wakacje np. w oddaleniu od innych osób. Wróciliśmy do życia, więc niestety wirus wrócił w szerszym zakresie - mówi Andrusiewicz.

bDmFGAQe

Wzrost liczby osób kierowanych na kwarantannę nie wyhamował nawet mimo skrócenia jej okresu z 14 do 10 dni.

Obowiązek kwarantanny nakłada inspekcja sanitarna. Przez cały czas jej trwania nie wolno opuszczać domu, a spacery z psem, wyjście do sklepu czy do lekarza są zakazane. W przypadku, gdy osoba poddana kwarantannie ma bliskie kontakty z innymi osobami w domu, one również muszą zostać poddane kwarantannie.

Przepisy przewidują możliwość nałożenia kary finansowej do 30 tys. zł na te osoby, które kwarantanny nie przestrzegają. W ostatnim czasie z masowym łamaniem zasad izolacji problemy mają Hiszpanie. Lokalne media informowały o licznych przypadkach łamania kwarantanny i wycieczkach na plaże.

bDmFGAQy
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(149)
mops
2 miesiące temu
Podziękujmy PiS za wybory, a góralom, ze głosowali na PiS.
Onne
2 miesiące temu
Pogubiłem się. Mam bać się śmierci czy cyferek medialnych? Jakoś ta pandemia mocno naciągana. Kto jeszcze musi na niej zarobić?
Nie rozumiem.
2 miesiące temu
To czemu ich nie testują?
bDmFGAQz
Jolanta
2 miesiące temu
Poszłam do doktora, to nie wpuścił, kazał przyjść, jak zdrową będę
trrw
2 miesiące temu
Powinno być tak: masz objawy to siedzisz w domu A nie w pracy, szkole itd. Nie masz objawów, to znaczy, że jesteś zdrowy i możesz pracować, uczyć się itd. NIE MA CHOROB BEZOBJAWOWYCH !!!
...
Następna strona