Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
Monika Rosmanowska
Monika Rosmanowska
|
aktualizacja

Równe prawo dla małych i dużych. Nowe zasady w biznesie

9
Podziel się:

Co czeka właścicieli firm w najbliższych miesiącach? I jak zmienia się ich relacja względem administracji publicznej? Kluczowe zmiany zaczną obowiązywać już w najbliższych miesiącach. Szczególna rola przypada tu Bankowi Gospodarstwa Krajowego, który zajmuje się finansowaniem firm - także tych, które nie otrzymały wsparcia w bankach komercyjnych.

Równe prawo dla małych i dużych. Nowe zasady w biznesie
(Fotolia)

Pakiet Przyjazne Prawo, to kolejny po Konstytucji Biznesu, 100 Zmianach dla Firm i Pakiecie MŚP element układanki, która ma stworzyć przyjazne otoczenie biznesu.

Dokument zawiera ponad 70 ułatwień, w tym m.in. wydłużenie terminu rozliczania VAT w imporcie, prawo do błędu w pierwszym roku działalności czy ochronę konsumencką, czyli prawo do reklamacji dla przedsiębiorców zarejestrowanych w CEIDG.

Od 1 stycznia 2020 roku mają też obowiązywać przepisy, które pozwolą na realną walkę z zatorami płatniczymi. Według danych Ministerstwa Przedsiębiorczości i Technologii ponad połowa polskich firm skarży się, że opóźnienia w płatnościach są barierą dla rozwoju ich działalności. Szacuje się, że od 80 do 90 proc. przedsiębiorstw w Polsce nie otrzymuje zapłaty w ustalonym terminie. Standardem stały się też maksymalnie wydłużone – nawet do 190 dni – terminy płatności.

Nowe prawo zakłada skrócenie ustawowych terminów do 30 dni od wystawienia faktury – dla sektora publicznego i do 60 – dla prywatnego w relacjach asymetrycznych, czyli gdy wierzycielem jest mała firma, a dłużnikiem duża. Odsetki za zwłokę wyniosą 11,5 proc.

Równocześnie rząd pracuje nad zmianą Ustawy Prawo zamówień publicznych. Nowe zapisy mają obowiązywać od stycznia 2021 roku i mają sprawić, że więcej firm, m.in. za sprawą uproszczonych procedur, będzie przystępowało do przetargów.

Kraków to kolejne miasto, w którym – podczas konferencji „Prawo do przedsiębiorczości” – przedstawiciele ministerstwa i PARP dyskutowali z przedsiębiorcami. W sumie w maju i czerwcu odbędzie się 20 takich spotkań w całej Polsce.

Podczas konferencji przedsiębiorcy mogą też porozmawiać z przedstawicielami ZUS, Polskiego Funduszu Rozwoju czy Banku Gospodarstwa Krajowego.

Nie ma złych pomysłów
Rozmowa z Renatą Deptałą, dyrektor Regionu Małopolskiego, Bank Gospodarstwa Krajowego:

Monika Rosmanowska: Jestem przedsiębiorcą, działającym na rynku od kilku lat. Mam pomysł na kolejną inwestycję, ale brakuje mi kapitału. Jak BGK może mi pomóc?

Zacznijmy od tego, że region BGK znajduje się w każdym mieście wojewódzkim. Wystarczy do nas przyjść, a nasi eksperci doradzą z jakich źródeł finansowania – w zależności od rodzaju i skali projektu – warto skorzystać. Dla nas nie ma złych pomysłów, wszystkie są warte tego, by je rozważyć.

Finansujemy m.in. przedsiębiorców, którzy dopiero zaczynają. Ci, pożyczkę mogą przeznaczyć na zakup towaru czy sprzętu niezbędnego, by biznes mógł wystartować. Naszymi klientami są również firmy, które funkcjonują na rynku od kilku już lat i potrzebują środków na rozwój, na zwiększenie skali swojego działania. Pomagamy tym, którzy są zainteresowani ekspansją na rynki zagraniczne. I tym, którzy chcą się rozwijać na rynku lokalnym. Jesteśmy zawsze blisko przedsiębiorcy.

I tak każdy z ulicy może do Państwa przyjść?

Każdy, kto prowadzi działalność gospodarczą. Przedsiębiorcy otrzymują od nas realne wsparcie: pożyczki, także na start, obsługiwane przez pośredników, z którymi współpracujemy. Pewne przedsięwzięcia realizujemy samodzielnie, przy innych, szczególnie tych większych, współpracujemy z innymi bankami, zawiązując na przykład konsorcja.

Bardzo ważnym obszarem działań BGK są też udzielane przez nas poręczenia i gwarancje.

Kto może otrzymać takie poręczenie?

Jako BGK jesteśmy inicjatorem współpracy i pośrednikiem między biznesem a sektorem finansowym. Przedsiębiorca, który ma problem, by uzyskać kredyt w innym banku, bo na przykład nie ma wymaganego zabezpieczenia, może skorzystać z naszych produktów poręczeniowo-gwarancyjnych. Mamy ich naprawdę dużo i wciąż naszą ofertę rozbudowujemy.

Do najbardziej popularnych należą gwarancje de minimis (na zabezpieczenie spłaty kredytu obrotowego lub inwestycyjnego dla mikro-, małego lub średniego przedsiębiorcy – red.) czy Biznesmax (wsparcie innowacyjnych przedsiębiorstw, gwarancja spłaty kredytu wraz z możliwością refundacji odsetek kredytu – red.). Podsumowując, przedsiębiorca jest bezpieczny i ma środki do działania, a bank uzyskuje wymagane zabezpieczenie kredytu, którego udzielił.

Mocno wspieramy także innowacyjność, a jednym z narzędzi jest kredyt na innowacje technologiczne. W zależności od skali projektu przedsiębiorca może uzyskać nawet do 6 mln zł bezzwrotnego wsparcia finansowego.

Czy przedsiębiorcy mają świadomość istnienia tych wszystkich możliwości?

Wiedza właścicieli firm na ten temat jest coraz większa. A my stale pracujemy nad tym, by jeszcze rosła. Jesteśmy obecni na konferencjach lub sami je organizujemy. Nasze działania kierujemy także do samorządowców i sektora finansowego. Zależy nam, by instytucje dostarczające kapitał były świadome tego, z czego mogą korzystać ich klienci i mogły bezpiecznie rozwijać własną działalność.
A dlaczego warto skorzystać właśnie z oferty BGK?

Bo potrafimy tak dopasować źródła finansowania danego pomysłu czy przedsięwzięcia, by były one jak najbardziej efektywne. Jeżeli widzimy, że w danym projekcie brakuje kapitału, to możemy na przykład zaproponować współudział jednego z funduszy inwestycyjnych, które działają w ramach Polskiego Funduszu Rozwoju. Jako bank możemy dodatkowo uzupełnić ten kapitał. Działamy we współpracy z innymi bankami, instytucjami finansowymi.

W grupie siła?

Dokładnie tak. W tej grupie jest m.in. Polska Agencja Inwestycji i Handlu, Polski Fundusz Rozwoju, PARP, Korporacja Ubezpieczeń Kredytów Eksportowych. Współpracując możemy przygotować konkurencyjną, efektywną i bezpieczną dla przedsiębiorcy propozycję finansowania.

Jakość życia w Polsce poprawia się: mamy dobrą infrastrukturę drogową, zrewitalizowane budynki, nowe siedziby firm, magazyny, fabryki. To wszystko nie bierze się znikąd, ale powstaje w wyniku współdziałania i współfinansowania. I jako BGK uczestniczymy w tego rodzaju inwestycjach.

Jesteśmy tuż obok i mamy bardzo dużo możliwości. Każdego, kto ma pomysł na biznes zapraszamy do naszych regionów. Warto sprawdzić przygotowaną przez nas propozycję. Wierzę, że będzie jak najbardziej efektywna i konkurencyjna.

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(9)
KRIS
5 lata temu
Czemu zlikwidowano konieczność wyksięgowania zakupu w przypadku nie zapłacenia za niego??? Ta zmiana skrajnie niekorzystna generuje lawinowe zatory płatnicze!!!
milioner z ł...
5 lata temu
DZIEKI ZA SKASOWANIE MOJEJ OPINII!
milioner z bo...
5 lata temu
Namawiaja na firmy bo to biznes dla zusiku,płacisz wiecej niz otrzymujesz gdy inni płacą wielkie gie a dostaja krocie,przywileje wszędzie tylko nie w działalności,wakacje wszędzie a przedsiębiorca tysiące sam ze swojej kieszeni,inni sanatoria a firma zero bo nie ma czasu bo jest przygnieciona papierami i walczy o każdego klienta.A za to jest nazywany frajerem bo inni nie maja tych milionów co on za krwaicę swoją zapracowaną a potem w szpitalu kroplówka za te 15tysi co roku albo prywatny lekarz a inni kliniki i operacje bo im sie należy.Tragedia w tym kraju z firmą,nigdy więcej!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
lk;
5 lata temu
PISowskie muły zdemolują ten kraj szybciej, niz cokolwiek dobrego zrobią !!!!
KL
5 lata temu
A wystarczy nie przeszkadzać....