Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
Jakub Stasiak
Jakub Stasiak
|
aktualizacja

Równonoc jesienna. Pierwszy dzień jesieni 2019 w Google Doodle

0
Podziel się:

Już dzisiaj, 23 września, rozpoczyna się kalendarzowa i astronomiczna jesień. Sprawdź, czym jest sama równonoc jesienna i jakie zjawiska towarzyszą tej ważnej dacie.

Równonoc jesienna w Google Doodle. Pierwszy dzień jesieni – 23 września 2019.
Równonoc jesienna w Google Doodle. Pierwszy dzień jesieni – 23 września 2019. (Fotolia)

Równonoc jesienna. Czym jest popularne "przesilenie" 23 września?

Równonoc, zwana również "przesileniem", to dzień, w którym obchodzimy początek jesieni. Jest to jednocześnie moment, w którym nasza planeta przekracza punkt na swojej orbicie, w którym promienie Słońca padają prostopadle na równik, a przy tym są styczne do powierzchni Ziemi przy biegunach.

Wyjątkowość przesilenia tkwi również w tym, że w jego trakcie dzień i noc trwają dokładnie tyle samo (12 godzin). Od dzisiaj dni staną się coraz krótsze, a noce dłuższe.

Zobacz: Pogoda na jesień. Czeka nas pogodowy armagedon

Równonoc jesienna. Astronomia i zwyczaje

Podczas pierwszego dnia jesieni, w godzinach wieczornych równonocy jesteśmy w stanie spostrzec na nieboskłonie planety takie jak Saturn czy Jowisz. Dopiero pod koniec jesieni zauważalnym stanie się również Wenus, a przez większą część nocy także Uran i Neptun.

Warto zaznaczyć, że niegdyś równonoc jesienna była obchodzona bardzo uroczyście. Zgodnie z tradycją, zostawiano na polach kilka nieskoszonych kłosów, aby nie zostawić ziemi całkiem pozbawionej ziarna. Reszta plonów była zamykana w świątyniach.

Na kilka dni przed równonocą jesienną stawiano kielich z pitnym miodem przed posągiem boga wojny i urodzaju – Świętowita. Jeżeli napój pozostawał nietknięty, uznawano to za wróżbę obfitych plonów. W pierwszy dzień jesieni ludzie dziękowali także bóstwom za plony, prosili o urodzaj w następnym roku i organizowali różne zabawy.

W tym okresie występować będą również pełnie Księżyca:

  • 28 września
  • 13 października
  • 28 października
  • 12 listopada
  • 26 listopada
  • 12 grudnia

Srebrny Glob kilkakrotnie minie w bliskiej odległości planety, na przykład z Jowiszem spotka się 3 października, a z Saturnem 5 października. Następna koniunkcja ze wspomnianymi planetami będzie 31 października (z Jowiszem) oraz 2 listopada (z Saturnem).

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(0)