Notowania

ekologia
08.10.2019 12:15

Rząd da niemal 30 mln zł, by pomóc Siemianowicom Śląskim. Miasto usunie nielegalne składowisko odpadów

Z inicjatywy Mateusza Morawieckiego Siemianowice Śląskie otrzymały niemal 30 mln zł na usunięcie niebezpiecznych odpadów, które podrzucono na teren gminy. - Te zanieczyszczenia zagrażają zdrowiu i życiu ludzi - ocenił doradca premiera Paweł Jabłoński

Podziel się
Dodaj komentarz
(PAP)
Mateusz Morawiecki (Fot: Darek Delmanowicz)

27 mln zł – dokładnie tyle wynosi dotacja przyznana gminie Siemianowice Śląskie przez rząd. Pieniądze zostaną wypłacone zarówno przez Narodowy, jak i Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej.

Śmieci ze Zgierza, które poszły z dymem przyjechały do Polski z Niemiec, Włoch i Szwajcarii.
Płoną śmieci z Niemiec i Włoch. Plaga pożarów w Polsce. Będą kolejne, bo biznes musi się kręcić

Za przyznane przez rząd pieniądze miasto zleci spółce Orlen Eko zebranie i utylizację niemal 3 tysięcy ton niebezpiecznych odpadów, które zostały podrzucone na teren gminy. Odnaleziono je w prywatnym magazynie na terenie dzielnicy Michałkowice nieopodal osiedli mieszkalnych.

- W ostatnich latach mieszkańcy padli tu ofiarą przestępców, mafii śmieciowych, które w nielegalny sposób przywoziły tu odpady. Mieliśmy z tym ogromny problem – zanieczyszczenia zagrażały życiu i zdrowi ludzi - mówił doradca premiera Paweł Jabłoński obecny podczas podpisania umowy na przekazanie samorządowi środków.

Dotacja dla gminy przyznana przez rząd jest możliwa na mocy znowelizowanych przepisów ustawy o gospodarowaniu odpadami. Pieniądze dla Siemianowic Śląskich są pierwszym praktycznym wykorzystaniem artykułu 26a wspomnianej ustawy, który pozwala wnioskować o rządowe pieniądze, gdy zagrożone jest życie lub zdrowie ludzi oraz gdy odpady mogą negatywnie wpłynąć na środowisko. Wykorzystanie tej ścieżki prezydentowi miasta Rafałowi Piechowi miał zasugerować sam premier.

- Jesteśmy w zupełnie inne rzeczywistości, niż w lipcu br., przed spotkaniem z panem premierem. Wtedy ta rzeczywistość pisała scenariusz oczekiwania kilku lat na pozbycie się niebezpiecznych odpadów, które mogą zagrażać zdrowiu i życiu mieszkańców. Po spotkaniu z panem premierem Mateuszem Morawieckim, po przedstawieniu mu tych problemów, z jakimi borykają się samorządy, gdzie podrzucane są takie bomby ekologiczne, pan premier obiecał natychmiastową pomoc. Od tego lipca trwało to tak naprawdę chwilę – przyznał prezydent Siemianowic Śląskich.

Umowa została podpisana przez prezydenta Siemianowic Śląskich Rafała Piecha, wojewodę śląskiego Jarosława Wieczorka, prezesa WFOŚiGW Tomasza Bednarka, prezesa Orlen Eko, Krzysztofa Iwanickiego oraz Pawła Jabłońskiego z KPRM.

Odpady po zebraniu przez spółkę Orlen Eko zostaną spalone w specjalnym piecu w wysokiej temperaturze.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Tagi: ekologia, samorząd, odpady
Źródło:
money.pl
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz
08-10-2019

GriegoGdzie są właściciele odpadów?

Rozwiń komentarze (1)