wp.pl, 27 lipca 2004

Sąd Najwyższy rozpatrzy dziś kasację od wyroku w "aferze mięsnej" z 1965 roku

Tweetnij Komentuj

Dziś Izba Karna Sądu Najwyższego Karna rozpatrzy kasację od wyroku Sądu Wojewódzkiego w Warszawie z 2 lutego 1965 roku w głośnej "aferze mięsnej". Kasację na korzyść skazanych wniósł Rzecznik Praw Obywatelskich, profesor Andrzej Zoll.

W procesie skazano wówczas na karę śmierci Stanisława Wawrzeckiego, a 8 osób na kary więzienia.

Oprócz Stanisława Wawrzeckiego, ówczesnego dyrektora Miejskiego Handlu Mięsem w Warszawie, oskarżono czterech dyrektorów handlu mięsem, czterech kierowników sklepów oraz właściciela prywatnej masarni. Prokurator wniósł o trzy kary śmierci. Sąd Wojewódzki w Warszawie orzekł jedną, pozostałych dyrektorów skazano na dożywocie.

Rzecznik Praw Obywatelskich wniósł o uchylenie wyroku i umorzenie sprawy z powodu przedawnienia. Kasacja nie kwestionuje ustaleń sądu co do winy skazanych, podnosi zaś argumenty dotyczące uchybień prawnych.

"Afera mięsna" była w czasie PRL jedną z najgłośniejszych afer gospodarczych. Orzeczenie wobec Wawrzeckiego było jedynym wykonanym w Polsce po 1956 roku wyrokiem śmierci za przestępstwo gospodarcze.

W akcie oskarżenia napisano, że Wawrzecki zagarnął 3 i pół miliona złotych z łapówek przekazywanych mu przez kierowników sklepów z mięsem. Wyrok wykonano, a rodzinie oskarżonego skonfiskowano majątek.

Do dziś proces uczestników afery jest uważany za pokazowy i sterowany politycznie. Według wielu opinii był to mord sądowy. Przewodniczącym składu sędziowskiego był Roman Kryże, znany z wydania w czasach stalinowskich wielu wyroków śmierci na żołnierzy AK. Rada Państwa nie skorzystała z prawa łaski. O prawną rehabilitację ojca walczy od lat jego syn, znany aktor Paweł Wawrzecki.

Źródło: a

Tagi: wiadomości gospodarka

Komentuj artykuł

Wybrane dla Ciebie

< Przejdź na wp.pl
Informujemy, iż w naszych serwisach internetowych korzystamy z informacji zapisanych za pomocą plików cookies na urządzeniach końcowych użytkowników. Dalsze korzystanie z naszych serwisów, bez zmiany ustawień przeglądarki internetowej oznacza, iż użytkownik akceptuje Politykę prywatności .