Notowania

14.08.2019 20:07

Strach przed brexitem narasta. Brytyjczycy robią zapasy żywności

Brytyjczycy zrobili już zapasy wartości 4 mld brytyjskich funtów. Twardy brexit wzbudza lęk wśród mieszkańców Zjednoczonego Królestwa.

Podziel się
Dodaj komentarz
(Shutterstock.com)
W przypadku twardego brexitu eksperci przewidują okresowe przerwy w dostawach towarów do Wielkiej Brytanii.

W przypadku twardego brexitu eksperci przewidują okresowe przerwy w dostawach towarów do Wielkiej Brytanii.

Prawie co 5. mieszkaniec Wysp zaczął gromadzić zapasy jedzenia, napojów i lekarstw – poinformowała firma usług finansowych Premium Credit w Londynie, która przeprowadziła sondaże na ten temat.

Jak się okazało, wielu Brytyjczyków już teraz zaczyna robić zapasy importowanych towarów. W sondażach przepytano 1052 konsumentów - osoby mające stałą pracę.

Oglądaj też: Brexit. Ekspert: Potrzeba ulg zachęcających do powrotu do Polski

Respondenci odpowiadali, że robią przede wszystkim zapasy artykułów spożywczych (74 proc.), lekarstw (50 proc.) i napojów (46 proc.).

W przypadku wyjścia Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej bez jakiejkolwiek umowy wielu ekspertów liczy się z okresowymi przerwami w dostawach artykułów z kontynentu, spowodowanych przede wszystkim długim oczekiwaniem ciężarówek na odprawę celną na granicy.

Premier Boris Johnson chce 31 października br. wyprowadzić Wielką Brytanię z Unii Europejskiej, „obojętnie, w jaki sposób”. Grozi on bezumownym brexitem, o ile UE nie przychyli się do jego żądań zmian w umowie brexitowej, wynegocjowanej z Unią Europejską przez jego poprzedniczkę Theresę May. Unia Europejska odrzuca jednak jakiekolwiek renegocjacje. Tym samym rośnie ryzyko twardego brexitu, który odbije się niekorzystnie na gospodarce i wielu innych sferach życia.

Wiele firm obawia się przerw w dostawach towarów z Europy kontynentalnej. Np. w ubiegłym tygodniu brytyjska sieć pizzerii Domino’s zapowiedziała, że zwiększy swoje zapasy. Prawie jedną trzecią produktów do wyrobu pizzy, w tym sok pomidorowy i ananasy, firma sprowadza z zagranicy.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Źródło:
Deutsche Welle
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz
14-08-2019

strachy na lachyłolaboga!! na wyspach zabraknie pizzy-gospodarka padnie :((

14-08-2019

MmmCo za bzdury

14-08-2019

Wasz pralat od cPodobno zaczeli sprowadzac ziemniaki I cebule z Polszy, proceder trwa juz od kilku lat

Rozwiń komentarze (12)