Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na
Materiał powstał przy współpracy z Allegro

Strefa Allegro na Pol’andRock. Co nas czeka na najpiękniejszym festiwalu świata?

Podziel się:

Ponad 30 mln zł zebranych z tegorocznych aukcji na Wielką Orkiestrę Świątecznej Pomocy i pierwszy Pol’and’Rock w wersji hybrydowej: na Lotnisku Makowice-Płoty w zachodniopomorskim oraz w sieci. Gdy Allegro i Fundacja WOŚP łączą siły, wiedz, że będzie się działo!

Strefa Allegro na Pol’andRock. Co nas czeka na najpiękniejszym festiwalu świata?
Marcin Gruszka - szef komunikacji w Allegro (materiały partnera, Przemek Paczkowski PHOTOGRAPHY)
bECNJbFN

Przed nami 27. edycja Najpiękniejszego Festiwalu Świata, podczas którego wystąpią m.in. Raz Dwa Trzy, Renata Przemyk, Dżem, Kasia Kowalska czy BOKKA. Jednak koncerty rockowych gwiazd to tylko ułamek tego, co czeka nas w tym roku na Pol’and’Rock. Mnóstwo atrakcji przygotowało m.in. Allegro, które wspiera Fundację WOŚP już od 21 lat, zimą podczas kolejnych finałów Orkiestry, a latem dokładając swoją cegiełkę do organizacji festiwalu.

Rozmowa z Marcinem Gruszką, szefem komunikacji w Allegro

Monika Rosmanowska: Allegro gra z Wielką Orkiestrą Świątecznej Pomocy już od 21 lat. Dlaczego wspieranie tego rodzaju inicjatyw przez tak duże i rozpoznawalne marki jest ważne?

Marcin Gruszka: Nasza współpraca jest dobrą ilustracją działań CSR, czyli społecznej odpowiedzialności biznesu. Dużo się na ten temat mówi, nierzadko w nieco naciąganym kontekście. Tymczasem nasze współdziałanie z Fundacją WOŚP jest idealnym przykładem, jak zrobić to dobrze i na dużą skalę. Efekty, które osiągamy, są więcej niż satysfakcjonujące i mocno odczuwalne.

bECNJbFP

Dla nikogo nie jest też tajemnicą, że WOŚP to najbardziej rozpoznawalna i wzbudzająca najwięcej pozytywnych emocji inicjatywa charytatywna w Polsce. I raz, że działania Fundacji są nam bliskie, a dwa, że – po prostu – chcemy uczestniczyć w projekcie, który tak bardzo cenią sobie Polacy. To naturalne, jesteśmy polską firmą i zależy nam na wspieraniu tego rodzaju działań. Co ważne, działamy razem od momentu powstania Allegro a nasze zaangażowanie przez te 21 lat bardzo się rozwinęło.

W tym roku na aukcjach charytatywnych zorganizowanych na platformie udało się zebrać rekordową sumę ponad 30 mln zł.

Odnotowaliśmy olbrzymi wzrost rok do roku. Nasi klienci wystawili ponad 205 tys. ofert. Wśród nich były przedmioty należące do znanych osób, m.in. do Roberta Lewandowskiego – koszulka Ligi Mistrzów UEFA – czy do Igi Świątek – rakieta z wygranego przez nią turnieju French Open, ale też drobne rzeczy, które można było kupić za niewielką kwotę i od bardziej anonimowych darczyńców. To wszystko buduje skalę.

bECNJbFV

Mówimy też o bardzo dużej społeczności. W ciągu ośmiu tygodni stronę aukcje.wosp.org.pl odwiedziło ponad 8,3 mln unikalnych użytkowników Allegro. To już nie tylko wymierne wsparcie liczone w złotówkach, ale też kwestia wyznaczania trendów, inspirowania innych, także wielkich rynkowych graczy, do angażowania się w sprawy ważne społecznie.

Mocno wierzymy w pozytywną energię, która pojawia się na styku biznesu i społecznych inicjatyw. Co cieszy, jesteśmy tylko jednym z głównych partnerów Fundacji, inne polskie firmy także chętnie angażują się w działania WOŚP. Wiele licytacji jest organizowanych przez biznes. I wielkość danego podmiotu nie ma tu znaczenia. Mamy do czynienia z ogólnonarodowym zrywem, ponad podziałami, skoncentrowanym na ważnym, bardzo pozytywnym celu. Cieszymy się, że w nim uczestniczymy.

No właśnie, co współpraca z Fundacją WOŚP daje Allegro?

Przede wszystkim trzeba zaznaczyć, że w tej relacji wszyscy są wygrani. Zyskuje odbiorca końcowy zbiórki, Fundacja i my jako partner. Nasze wsparcie ma wymiar finansowy oraz technologiczny – wiąże się ze sporymi inwestycjami na platformie, jednak współpraca z WOŚP oznacza dla nas coś więcej, zaangażowanie na dużo głębszym poziomie. To element budujący tożsamość marki. Wspieramy koncepcję, która jest dla nas ważna, długookresowo, stabilnie. Słowem, jesteśmy polską marką, a WOŚP jest polską inicjatywą, bardzo silnie zakorzenioną w naszym społeczeństwie, wszystko się więc doskonale zazębia.

Czy są aukcje, np. z ostatniego 29. Finału WOŚP, które szczególnie zapadły Panu w pamięć?

Mieliśmy oczywiście kilka aukcji, które zakończyły się rekordową kwotą. Najwięcej zebrało ferrari Radka Kotarskiego i jego książka "Inaczej", które wylicytowano za 450 555 zł. Dobry wynik zanotowały też dzień we Francji od Omeny Mensah i Rafała Brzoski – 201 100 zł i wspomniana już rakieta od Igi Świątek – 131 300 zł.

bECNJbFW

Warto jednak spojrzeć na aukcje przez pryzmat przysłowiowych Kowalskich, ludzi dobrej woli, którzy wystawiają książkę czy rodzinny wazon i nie oczekują za to wielkich kwot. To oni stanowią gros organizatorów wszystkich aukcji. I to jest bardzo wzruszające.

Osobiście doświadczyłem wyjątkowej sytuacji, wystawiając w tym roku na aukcję prostą rzecz –mo na festiwalu Pol’and’Rock. Myślałem, że dobiję do 500-600 zł i to wpłaconych przez znajomych. Tymczasem udało się zebrać prawie 3 tys. zł, a możliwość przeprowadzenia wywiadu wylicytowała osoba, której nigdy wcześniej nie spotkałem.

To tylko jeden z wielu przykładów pokazujących, jak to wszystko działa. Ludzie po prostu biorą do ręki telefon, włączają komputer i bez wychodzenia z domu, co było szczególnie ważne w tym pandemicznym czasie, angażują się w coś dobrego. Mówimy tu o potężnym ruchu społecznym, bo z jednej strony mamy ponad 200 tys. aukcji, a z drugiej kilka milionów odbiorców. To jest absolutnie fantastyczna energia!

bECNJbFX

Gromadzicie też wokół siebie ludzi z całego świata. Wśród zagranicznych organizatorów aukcji podczas 29. Finału znalazła się nawet Polska Stacja Polarna w Hornsundzie na Spitsbergenie.

To jest bardzo naturalne. Wielu spośród ludzi, którzy wystawiają przedmioty na aukcje związane z WOŚP, nawet nie myśli o tym, że robi to na Allegro. Wpisaliśmy się już w cały ten charytatywny system. Ludzie znają Allegro, już nas przetestowali, kupowali czy sprzedawali za naszym pośrednictwem. Jest to więc dla nich wybór oczywisty. I to jest wielki sukces także całego naszego biznesowego konceptu.

Myślę, że warto w tym miejscu zwrócić uwagę na jeszcze jedną bardzo ważną kwestię. Zdecydowana większość aukcji kończy się sukcesem, zdarza się jednak – niezwykle rzadko, niemniej chcielibyśmy uczulić na to ludzi, że aukcja nie ma szczęśliwego zakończenia, osoba, która ją wygrała, nie finalizuje transakcji. To duży problem dla sprzedającego i dla Fundacji. Dlatego też apelujemy do uczestników aukcji, by licytować z głową i odpowiedzialnie.

bECNJbFY

Allegro od lat uczestniczy także w organizowanym przez Fundację WOŚP festiwalu Pol’and’Rock. Od 29 do 31 lipca będziecie obecni na Lotnisku Makowice-Płoty i w internecie.

Pierwszy raz działania związane z Pol’and’Rock będziemy realizować hybrydowo. Wcześniejsze edycje festiwalu gromadziły po 500 tys. ludzi i to na miejscu koncentrowały się wszystkie nasze działania. W tym roku – ze względu na obostrzenia sanitarne – pod sceną może stanąć zaledwie 20 tys. osób. Mówię "zaledwie", bo wejściówki w serwisie eBilet rozeszły się błyskawicznie, co pokazuje, jak olbrzymie jest zainteresowanie festiwalem. Ci, którym biletów nie udało się zdobyć, będą śledzić wydarzenie w sieci (ubiegłoroczny festiwal, który w całości odbywał się online, okazał się ogromnym sukcesem). Im także chcemy towarzyszyć, przybliżając klimat festiwalu.

Jakie atrakcje przygotowaliście dla uczestników Pol’and’Rock w tym roku?

Przede wszystkim chcemy podziękować organizatorom tegorocznych aukcji i licytującym za ich zaangażowanie. Tych wszystkich, którzy będą na miejscu, zapraszamy do naszej strefy chill, w której poza leżakami i żaglami przeciwsłonecznymi pojawi się także prawdziwa tężnia solankowa. Można tu będzie odpocząć w komfortowych warunkach i zebrać siły przed wieczornymi szaleństwami pod sceną. Na festiwalu nie może też oczywiście zabraknąć nieoficjalnego symbolu Pol’and’Rock – wielkiego młyńskiego koła Allegro, skąd można podziwiać całe festiwalowe pole. Przygotowaliśmy także mnóstwo animacji i atrakcji takich jak tor przeszkód, bieg po monety z Allegro Lokalnie, ławeczkę stories, zielony automat paczkowy, przy którym będzie można otrzymać gadżety, kupony do wykorzystania na Allegro i bilety otwarte do zrealizowania na eBilet oraz warsztaty w Akademii Sztuk Przepięknych. Zaprosiliśmy też kilku ciekawych gości z szeroko rozumianego świata influencerskiego.

Przygotowaliście też różne konkursy online. Co trzeba zrobić i co można wygrać?

Jedną z inicjatyw jest konkurs z wyszukiwarką. Trzeba w nim odgadnąć różne hasła typowe dla festiwalu i wpisać je w wyszukiwarce Allegro, np. gdziejestandrzej. Każdy, kto kiedykolwiek był na festiwalu, doskonale zna charakterystyczne zwroty i zawołania typowe dla tego wydarzenia. Jeśli fraza będzie poprawna, to uczestnik otrzyma dostęp do wystawionego przez nas za symboliczną złotówkę unikalnego produktu, w tym m.in. otwartego biletu o wartości 200 zł do zrealizowania w serwisie eBilet. Chcemy, żeby nawet osoby, które nie mogą wybrać się na festiwal mogły poczuć jego klimat u siebie na domówce.

Będziemy się także starali angażować tych wszystkich, którzy będą nas oglądali, w różne inne działania. Zależy nam, by ci, którzy nie dotrą na festiwal, poczuli się, jakby byli na miejscu. Chcąc być na bieżąco z konkursami i innymi inicjatywami, wystarczy śledzić nasz profil na Facebooku i Instagramie.

Podsumowując, dlaczego warto być w tym roku na Pol’and’Rock?

Byłem na wielu festiwalach muzycznych i ten organizowany przez Fundację WOŚP jest absolutnie wyjątkowy. Zdecydowanie wyróżnia się na tle innych tego typu wydarzeń, nie tylko jeśli chodzi o poziom muzyczny. Mówi się, że jest to Najpiękniejszy Festiwal Świata i coś w tym faktycznie jest. Za Pol’and’Rock stoi dobra energia i pozytywne emocje. I to zarówno pomiędzy uczestnikami i organizatorami, jak i markami, które są na nim obecne. Wszystko się tu doskonale przenika, stając się integralną częścią festiwalu. Pol’and’Rock to niezwykle kolorowy, rodzinny festiwal. Tego po prostu trzeba doświadczyć!

bECNJbGq
Materiał powstał przy współpracy z Allegro
Źródło:
money.pl