Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
gospodarka
18.10.2020 12:35

Świadczenie postojowe z tarczy 5.0. Rzecznik MŚP chce objaśnień

Firmy w ramach tarczy 5.0 mogą się ubiegać o świadczenia postojowe, ale muszą wykazać "brak poprawy sytuacji materialnej". Pytanie, jak interpretować to sformułowanie? Rzecznik Małych i Średnich Przedsiębiorstw zwrócił się do Ministra Rozwoju, Pracy i Technologii o objaśnienia.

Podziel się
Dodaj komentarz
(Rzecznik MSP)
Adam Abramowicz jest Rzecznikiem MŚP.

Rzecznik MŚP Adam Abramowicz zwrócił się do ministra i wicepremiera Jarosława Gowina, który kieruje MRPiT o wydanie objaśnień prawnych dotyczących prawidłowego rozumienia przesłanki "braku poprawy sytuacji materialnej" koniecznej do wykazania we wniosku o kolejne świadczenie postojowe - podało w niedzielę biuro rzecznika.

To efekt niepokojących sygnałów jakie otrzymał od jednej z organizacji zrzeszających przedsiębiorców. Firmy skarżą się na niejednoznaczne przepisy, które trudno interpretować.

Wykazanie "braku poprawy sytuacji materialnej" jest wymogiem koniecznym do uzyskania kolejnego świadczenia postojowego z ustawy o szczególnych rozwiązaniach związanych z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem Covid-19.

Potrzebujemy "czarnych stref". Lokalny lockdown pomógłby w walce z wirusem

Uczciwe firmy mogą się obawiać, że dostaną wsparcie państwa, a później kontrola ZUS wykaże, że jednak nie należała się im pomoc.

Kogo dotyczy dodatkowe świadczenie postojowe? Jak informuje ZUS, chodzi m.in. o przedsiębiorców prowadzących działalność w transporcie, agentów turystycznych, artystów oraz przedsiębiorców z szeroko rozumianej działalności rozrywkowej i rekreacyjnej.

Dotychczasowa wartość pomocy przyznanej przedsiębiorcom dotkniętym skutkami pandemii COVID-19 sięga ponad 140,9 mld zł. Na świadczenia postojowe, zwolnienie z obowiązku opłacenia należności z tytułu składek do ZUS za okres marzec - maj 2020 czy odroczenia/rozłożenia na raty składek do ZUS poszły z budżetu ponad 22 mld zł.

"Dofinansowanie miejsc pracy na postojowym lub w obniżonym wymiarze czasu pracy pozwala firmie zredukować koszty pracy od 60 proc. do nawet 75 proc., co jest bardziej opłacalne niż ponoszenie kosztów zwolnień pracowników, a w przyszłości szkoleń i rekrutacji" - podkreśla Ministerstwo Rozwoju.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Tagi: gospodarka, wiadomości, mśp, świadczenie postojowe, Covid-19, adam abramowicz, kryzys
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz
18-10-2020

Państwo z dyktyDają przedsiębiorcom 2000 PLN i przymuszają do podpisania oświadczenia o 'braku poprawy materialnej' przy kolejnej łapówce, co z automatu … Czytaj całość

18-10-2020

BogiZajmuje się organizacją imprez artystycznych z pomocy jaka otrzymałam to 5 tys z PUP, zwolnienie zus nie przysługuje bo jest inny tytuł do … Czytaj całość

18-10-2020

TomekTarcze i obiecanki PiS to jeden wielki niewypał. Polacy powinni się obudzić i przestać oglądać kłamliwe TVP PiS nim będzie za późno. Pozdrawiam

Rozwiń komentarze (4)