Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
oprac. Jakub Ceglarz
|

Szczepienia na COVID. Rząd podaje szczegóły

817
Podziel się

Od 61,24 zł do 95,70 zł za jedno szczepienie otrzymają podmioty lecznicze, które zgłoszą się do narodowego programu szczepień przeciwko COVID-19. Mogą to zrobić od piątku w specjalnym systemie internetowym. Przypomnijmy, że dla obywateli szczepienia mają być bezpłatne, a rząd chce szczepić milion osób miesięcznie.

Szczepienia na COVID. Rząd podaje szczegóły
Jak będzie wyglądała wycena szczepień przez NFZ? Rząd podał szczegóły (NurPhoto via Getty Images, NurPhoto)
bDJyTIMR

- Od dzisiaj mogą zgłaszać się podmioty lecznicze, które będą chciały brać udział w narodowym programie szczepień - powiedział podczas piątkowej konferencji prasowej szef KPRM Michał Dworczyk.

Zgłaszać mogą się wszystkie podmioty prowadzące działalność leczniczą. Przykłady? Przychodnie, lekarze samodzielnie prowadzący praktykę, szpitale czy szpitale rezerwowe.

Gdzie mogą to zrobić? Na specjalnej stronie internetowej formularze.ezdrowie.gov.pl, prowadzonej przez NFZ. Zapisy potrwają do 11 grudnia. Po tym terminie zapadnie decyzja, które szpitale zostaną wybrane do przeprowadzenia szczepień.

bDJyTIMT
Zobacz także: RPO Adam Bodnar twierdzi, że szczepionka na COVID-19 powinna być obowiązkowa

Szczegółowe informacje na temat punktów szczepień zostaną podane 15 grudnia.

- Szacujemy, że w całej Polsce będzie to około 8 tys. punktów. Chcemy, żeby można było się zaszczepić w każdej gminie, w tym przynajmniej jeden mobilny punkt szczepienny - dodawał Dworczyk. Udział w tej operacji ma wziąć 40-50 tys. osób z personelu medycznego.

bDJyTIMZ

- W Polsce kwalifikację do szczepienia będzie mógł przeprowadzić każdy lekarz, który posiada prawo do wykonywania zawodu - zapowiedział Dworczyk.

Wycena szczepienia

Jakie stawki zaproponował Narodowy Fundusz Zdrowia za szczepienie tym podmiotom, którzy zgłoszą się do systemu?

Wycena zakłada 4 warianty. Od zwykłego szczepienia, na które pacjent dotrze samodzielnie do punktu szczepień. Tu wycena wynosi 61,24 zł. Przy dowiezieniu pacjenta transportem medycznym do punktu - 68,15 zł.

bDJyTINa

Kolejne dwa warianty to tzw. zespoły mobilne. Szczepienie w miejscu zamieszkania będzie kosztować 95,70 zł, chyba że w tym samym miejscu będzie 5 lub więcej pacjentów. Wtedy stawka wyniesie - 73,19 zł.

- W tym ostatnim przypadku mowa choćby o domach pomocy społecznej i innych tego typu placówkach - tłumaczył minister zdrowia Adam Niedzielski.

Zdaniem szefa resortu zdrowia optymistyczne założenie jest takie, żeby tempo szczepień wynosiło milion osób miesięcznie.

bDJyTINb

Szczepionki od 3 firm

Przypomnijmy, że w środę premier Mateusz Morawiecki poinformował, że Polska podpisała umowę na ponad 45 mln dawek szczepionki zakupi Polska w ramach umów zawartych z trzema firmami Pfizer BioNTech, Johnson&Johnson i AstraZeneca. Koszt zakupu to od 5 -10 mld zł.

- Polska podpisała odpowiednie umowy i mamy już zamówienia na ponad 45 mln dawek. Jesteśmy gotowi do podpisania kolejnych umów, czekamy na sygnał ze strony KE. Obecnie opracowujemy bardzo dokładne zasady logistyki systemu szczepień - zapowiedział premier Mateusz Morawiecki.

bDJyTINc

Jak dodał minister zdrowia Adam Niedzielski, te zmówione dawki pokryją z nadmiarem potrzeby Polski.

Szczepionki dla Polski dostarczą trzy firmy farmaceutyczne Pfizer BioNTech, Johnson&Johnson i AstraZeneca.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
bDJyTINu
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(817)
Polak
3 miesiące temu
Milion osób miesięczne rząd chce zaszczepić,może się zapytajcie,czy ludzie chcą się szczepić?
qwaza
3 miesiące temu
Popelina jak ze szpitalem narodowym...Chce szczepić milion miesięcznie ale dostanie tylko 100 tys i to tylko według UE rozdzielnika.A kiedy będzie druga transza? Może w kwietniu?
Nssjdj
3 miesiące temu
Hehe czyli znowu prywatne firmy zarobią setki milionów ?
bDJyTINv
ogólnie dostę...
3 miesiące temu
powinien być : skład szczepionki + powikłania + odpowiedzialność materialna producentów
Xyz
3 miesiące temu
Kopacz jaka była to była, ale nie kupiła niesprawdzonych szczepionek na świńską grypę... Pani Kopacz, gdzie Pani jest???
...
Następna strona