Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
Materiał partnera
|
aktualizacja

Tankujesz na Orlenie? Nawet nie wiesz, że możesz pomóc potrzebującym

9
Podziel się:

Obecny w całej Polsce PKN Orlen to nie tylko firma zajmująca się sprzedażą paliw. Co roku wydaje miliony złotych na wsparcie dla osób jak i organizacji najbardziej potrzebujących pomocy. Kto mógł i kto może liczyć na pomoc paliwowego giganta?

PKN ORLEN od lat otrzymuje wnioski o sponsorowanie wydarzeń sportowych i kulturalnych - w tym m. in występów artystycznych
PKN ORLEN od lat otrzymuje wnioski o sponsorowanie wydarzeń sportowych i kulturalnych - w tym m. in występów artystycznych (iStock.com)

Odpowiedzialność biznesu, tzw. CSR nie jest jedynie modnym hasłem – dla większości firm jest koniecznością i wyzwaniem.
- Przyświeca nam jeden cel: by zyskiem wypracowanym przez PKN Orlen dzielić się z otoczeniem - zapewnia Agata Górnicka, Dyrektor Biura Relacji z Otoczeniem w PKN Orlen.

- Chcemy wspierać społeczności lokalne, które znajdują się w naszym otoczeniu. Chcemy budować dobrą opinię u pracowników, kontrahentów, w społeczeństwie. Nie ma jednego sposobu na CSR, to gigantyczna strategia i liczne kierunki działań: od sponsoringu, przez wsparcie potrzebujących, a kończąc na odpowiedzialnym prowadzeniu biznesu - dodaje.

Pomagają, ale i dają pomoc dla innych

Jak wyjaśnia Górnicka żadna firma nie działa w próżni, każda funkcjonuje by osiągać zyski dzięki otaczającemu ją światu. Ale jednocześnie nie może działać w sprzeczności z nim.

- By zacząć działać w obszarze CSR należy wyjść od podstaw, czyli po prostu sprawdzić czym firma dysponuje i jak może to wykorzystać dla polepszania otaczającej ją rzeczywistości - mówi Górnicka. Przykład?

PKN Orlen od lat otrzymuje wnioski o sponsorowanie wydarzeń sportowych i kulturalnych - w tym m. in występów artystycznych. I tak na przykład podpisując taką umowę Koncern zastrzega często, by sponsorowani artyści lub sportowcy w ramach świadczeń uczestniczyli w wydarzeniach organizowanych dla dzieci, którymi opiekuje się fundacja ORLEN - DAR SERCA. To blisko 400 rodzinnych domów dziecka.

Inny przykład?

- Prowadzimy od lat program lojalnościowy ORLEN Vitay dla klientów. Po zatankowaniu otrzymuje się punkty, a te można wykorzystać na zakup nagród lub przekazać na konkretne cele społeczne. Punkty mogą pomóc w rehabilitacji lub być przeznaczone na sfinansowanie wakacyjnych wyjazdów dzieci, mogą też zapewnić im posiłki. Możliwości wykorzystania własnego biznesu dla czynienia dobra jest naprawdę wiele - dodaje Górnicka.

Orlen wdraża rekomendację ONZ

Orlen jest też jedną z firm, które najwcześniej zaczęły publikować dane niefinansowe. Początkowo były one prezentowane w oddzielnych raportach skupiających się wyłącznie na CSR.

Od kilku lat są uwzględniane w rocznych raportach zintegrowanych. To doskonale pokazuje, jak istotna jest odpowiedzialność społeczna biznesu - znajduje się tuż obok najważniejszych wskaźników finansowych przedsiębiorstwa.

- Jesteśmy także obecni w gronie firm, które zadeklarowały wdrażanie celów zrównoważonego rozwoju wskazane przez Organizację Narodów Zjednoczonych – mówi Górnicka.

I tak na przykład Orlen deklaruje walkę z głodem - finansuje posiłki dla bezdomnych w Caritas, ale również ma swój udział w produkcji nowoczesnych nawozów, które mają zapewnić wydajność plonów.

W ramach spółki prowadzony jest również program wolontariatu pracowniczego oraz fundusz grantowy, wspierający lokalną społeczność w Płocku. - Trudno znaleźć na mapie Polski miejsca, gdzie Orlen nie byłby obecny. Jesteśmy w dużych miastach i małych miejscowościach.

Jesteśmy po prostu wszędzie, dlatego chcemy współuczestniczyć w projektach przynoszących korzyści lokalnym społecznościom. Chcemy je wspierać, , a także je inicjować - dodaje Katarzyna Różycka, Prezes Fundacji ORLEN – DAR SERCA.
Różycka przypomniała, że fundacja w tym roku zrealizowała program pomocy strażom pożarnym. Udzielone wsparcie to kwota blisko 2 mln złotych, która trafiła do 360 jednostek Państwowej oraz Ochotniczej Straży Pożarnej.

- Fundacja zrealizowała również szereg działań na rzecz dzieci z rodzinnych domów dziecka, m.in. wakacje nad polskim morzem, ferie połączone z nauką jazdy na nartach, czy program stypendialny dla wychowanków - dodaje Różycka.

W Polsce wciąż jest za mało działań prospołecznych

O tym jak może i powinien wyglądać CSR rozmawiali uczestnicy debat podczas Forum Wizja Rozwoju w Gdyni. I tak dr Michał Leski, czyli wiceprezes Fundacji Forum Rozwoju Akcjonariatu Pracowniczego i Kapitału Krajowego oraz przedstawiciel Poczty Polski podkreślał wagę zaangażowania pracowników w działania społeczne.

Jak zaznaczał dr Leski, partycypacja pracowników jest kluczowa dla realizacji strategii.
Marcin Osowski, wiceprezes ds. infrastruktury w Zarządzie Morskiego Portu Gdańsk podkreślał, że kluczem do sukcesu jest wyjście od najmniejszych, najbliższych firmie społeczności. Zaznaczał, że strategia powinna zaczynać się od najbliższego otoczenia: gminy, miasta, regionu, a na końcu przechodzić w cele realizowane dla całego kraju.

Z kolei Robert Wojciechowski, prezes Izby Gospodarczej Blockchain i Nowych Technologii podkreślał, że w Polsce "wciąż mamy niedosyt zachowań prospołecznych", a CSR doskonale tę potrzebę realizuje.

gospodarka
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(9)
Ja
5 lata temu
Tankując na Orlenie wspierasz kaleki zarówno fizyczne jak Kubica oraz umysłowe jak PiS.
Angelina
5 lata temu
Nie tankuje na panstwowych stacjach paliw.Powod pis
Japycz
5 lata temu
Tak, możesz pomóc biednym ksiezom i związkowcom, dziękuję nie skorzystam.
płock
5 lata temu
Byłam ostatnio przy ORLENIE wszystkie trawniki pozastawiane..Prezes ma prywatny parkiny a pracowników w duuu......
PPPP
5 lata temu
MOŻE WSPIERAJĄ BIEDNYCH .BIEDRONKA MA WIĘCEJ MIEJSC PARKINGOWYCH.WSTYD