Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na
Krzysztof Suwart
|
aktualizacja

TAURON robi zwrot w stronę ekologii

2
Podziel się:

Czystsza energia, ograniczenie smogu i prace badawczo-rozwojowe nad technologiami chroniącymi środowisko – na tym katowicki koncern skupia się nie mniej niż na konwencjonalnej energetyce zapewniającej bezpieczeństwo energetyczne kraju.

W Strategii zrównoważonego rozwoju Grupy Tauron do 2025 roku, ochrona środowiska jest jednym z priorytetów
W Strategii zrównoważonego rozwoju Grupy Tauron do 2025 roku, ochrona środowiska jest jednym z priorytetów (Pixabay.com)

Gdy biznes opiera się na wydobyciu węgla i wytwarzaniu z jego pomocą energii elektrycznej, niełatwo być ekologicznym – ale nie znaczy to, że nie można do tego dążyć. TAURON, jedna z największych grup energetycznych w kraju, pracuje nad tym, by wytwarzana przez nią energia była czystsza – i spore w tym obszarze inwestuje. Większa ekologiczność jest jednym z fundamentalnych założeń flagowego projektu inwestycyjnego Grupy - budowanego kosztem ponad 6 mld zł nowego bloku w Elektrowni Jaworzno, którego rozpoczęcie prac jest planowane pod koniec 2019 r. i zapewni energię 2,5 milionom gospodarstw domowych.

- Blok 910 MW w Jaworznie, w porównaniu do obecnie eksploatowanych bloków 200MW, będzie spełniał surowe normy z zakresu ochrony środowiska, ograniczając emisje dwutlenku węgla o prawie 30% oraz pozostałych gazów emisyjnych o ponad 50% - mówi Filip Grzegorczyk, prezes Taurona.

Zrównoważony rozwój

W Strategii zrównoważonego rozwoju Grupy Tauron do 2025 roku, ochrona środowiska jest jednym z priorytetów. Kluczowe inicjatywy to m.in. redukcja ryzyka związanego z odpadami górniczymi dzięki wykorzystaniu nowych technologii, wymiana maszyn na mniej energochłonne, rozwój energetyki odnawialnej i realizacji programu likwidacji niskiej emisji (odpowiadającej w dużej mierze za smog).
- Jesteśmy świadomi dynamicznych zmian, zachodzących w technologiach rozproszonego wytwarzania energii, jak również w zachowaniach klientów. Dlatego jednym z naszych priorytetów jest rozwijanie tzw. energetyki jutra, m.in. poprzez inwestowanie w innowacje. Na budowę naszych biznesów przyszłości, wspólnie z PFR, przeznaczymy 200 mln zł. Stworzyliśmy programy scoutingowe i badawczo-rozwojowe oraz powołaliśmy, we współpracy z PFR, fundusz corporate venture capital EEC Magenta. To pierwszy tego typu projekt w Polsce - podkreślał w ostatnim liście do akcjonariuszy spółki Filip Grzegorczyk, prezes Taurona.

Walka ze smogiem

Grupa Tauron podejmuje sporo działań w ramach walki z głównym źródłem smogu, czyli nieefektywnymi i przestarzałymi metodami ogrzewania domów jednorodzinnych. Już w 2017 r. we współpracy z powiatem tatrzańskim rozpoczęła projekt Eko-Tatry, w ramach którego zobowiązała się do zamontowania i przetestowania nowoczesnych systemów ogrzewania elektrycznego w podhalańskich domach, które nie mają dostępu do sieci ciepłowniczej i gazowniczej. W tym roku, we współpracy z władzami Krakowa, jednego z najdynamiczniej walczących ze smogiem miast w Polsce, Tauron zaoferował mieszkańcom możliwość zakupu na kredyt 0 proc. nowoczesnych pieców akumulacyjnych. I to w połączeniu z gwarancją niższych cen prądu w specjalnej, antysmogowej taryfie.

- Z propozycji Taurona mogą skorzystać zarówno te osoby, które starają się o dofinansowanie ze środków miejskich, jak i klienci wymieniający ogrzewanie na własną rękę. To jedyna oferta dla mieszkańców Krakowa, która przynosi korzyści nie tylko na etapie realizowania inwestycji, ale również w trakcie eksploatacji ogrzewania. Taryfa G13 Antysmog Plus gwarantuje niskie ceny energii elektrycznej wykorzystywanej na potrzeby grzewcze – zachęcał Rafał Soja, prezes Tauron Sprzedaż.

Kierunek Katowice

Dokąd pędzi mobilna rewolucja? Jak nadać jej tempo i kierunek akceptowalny przez biznes jak i społeczeństwa? To pytania, na które odpowiedzą liderzy świata na styku technologii, motoryzacji i logistyki spotykający się 9 i 10 października na Impact mobility rEVolution’19 w Katowicach. To łącznie dziesiątki wystąpień i warsztatów w ramach 7 ścieżek tematycznych, 150 speakerów i ponad 2000 uczestników. To do Katowic przyjadą wpływowi dla branży politycy i menedżerowie z Polski i z regionu CEE. Pojawią się tam przedstawiciele dziesiątek firm oraz instytucji związanych z sektorem mobility np. Grupa Volkswagen, Volvo, Northvolt, Umicore, czy Urząd Dozoru Technicznego, Orlen, Azoty, i Tauron. Impact mobility rEVolution'19 to wszystko co ważne i nowe w m.in. zeroemisyjnych napędach, samochodach w sieci, nowych modelach biznesowych, rozwiązań dla smart city czy rozwiązaniach, mających dodatni wpływ na środowisko. Przyjedź do i doświadcz najnowszych trendów, zmieniających krajobraz globalnej gospodarki! Jaki będzie następny ruch w rewolucji dotyczącej inteligentnej mobilności? Dowiesz się na Impact mobility rEVolution’19!

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(2)
Polak
3 lata temu
Tauron na dnie. Wyprzedaje majątek. Ładuje setki milionow w kopalnie i sprzeda je za 1 zł. Sprzeda staliwa wolę, bielsko, Libiąż. Misiewicze w zarządach, prezesi misiewicze. Tauron pada....
prosument
3 lata temu
kiedy państwowy moloch przejdzie od słów do czynów i m. in. zacznie wykorzystywać potencjał hydrologiczny rzek na terenie swojej działalności, budując na nich małe i średnie elektrownie wodne, to uwierzę w te PR-owsko korporacyjnie pierniczenie o niczym.