Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
Materiał partnera
|
aktualizacja

Technologia wyrówna medyczne szanse

0
Podziel się:

Liczba ludności na świecie szybko rośnie, a oczekiwania długość życia wydłuża się. W świadczeniu usług medycznych musi dojść do rewolucji. Inaczej pacjenci nie mają co liczyć na dobrą opiekę.

Technologia wyrówna medyczne szanse
(iStock.com)

Sto lat temu tłumy bogatych Europejczyków zalewały alpejskie kurorty, by próbować leczyć - nieuleczalną wówczas - gruźlicę. Teraz światowa elita raz w roku przyjeżdża do szwajcarskiego Davos by dyskutować o tym, jak zmieni się świat - i jak samemu można go zmienić. Ochrona zdrowia wciąż pozostaje jednym z najważniejszych tematów, czego na tegorocznym Światowym Forum Ekonomicznym w Davos dowiodło m.in. PZU, które zorganizowało tam debatę pod hasłem „Spotlight on global access to healthcare".

- Technologie - nawet proste, niekoniecznie bardzo zaawansowane - mogą pomóc i zwiększyć dostęp do opieki medycznej, zmniejszając jednocześnie różnice w poziomie leczenia - mówił Paweł Surówka, prezes PZU.

Mobilna rewolucja

Andrew Thompson, prezes Proteus Digital Health, podkreślał, że w rzeczywistości nie mamy dziś systemu ochrony zdrowia – mamy system leczenia chorób i opiekowania się chorymi.

- Ten system został zaprojektowany w poprzednim wieku i radzi sobie względnie dobrze z tym, z czym miał sobie radzić, czyli z operowaniem pacjentów czy zapobieganiem epidemiom. Tyle, że teraz wyzwania są inne: problemem są nie tyle choroby zakaźne, co choroby przewlekłe. Musimy więc stworzyć nowy system ochrony zdrowia - podkreślał Andrew Thompson.

Podstawowymi narzędziami w nowym systemie mają być urządzenia mobilne.

- Ochrona zdrowia - a więc także codzienna dbałość o zdrowie i zapobieganie chorobom - powinna być dostępna z domu i z każdego miejsca w oparciu o nowoczesne technologie i analizę danych. Mobilny dostęp do internetu może być dla medycyny takim przełomem, jak w przeszłości elektryczność – punktował szef Proteusa.

Fundamentalne problemy

Tocząca się na naszych oczach technologiczna rewolucja sama z siebie nie rozwiąże jednak żadnych problemów.

- Musimy zacząć tworzyć globalną politykę, odnoszącą się do takich zagadnień, jak styl życia, sposób odżywiania się i podstawowa świadomość zdrowotna. Jednocześnie dla systemu opieki zdrowotnej najważniejszymi zagadnieniami będą cyfryzacja, globalizacja i robotyzacja – bo musimy podjąć decyzję w sprawie tego, z jakie aspekty leczenia będą odpowiadać ludzie, a w jakich zdamy się na maszyny - zaznaczał Stephen Klasko, rektor uniwersytetu Thomasa Jeffersona i prezes Jefferson Health.

Wiara w postęp technologiczny nie powinna jednak przysłaniać problemów, z którymi musimy zmierzyć się tu i teraz.

- Gdy patrzę, na co start-upy medyczne pozyskują finansowanie, widzę drony, które mają dostarczać leki do odległych zakątków, widzę prace nad sztuczną inteligencją itp. Tymczasem w wielu miejscach na świecie podstawowy problem jest jeden - brakuje dostępu do czystej wody. Budowanie ochrony zdrowia online jest ważne, ale ważniejsze jest chyba zbudowanie wcześniej podstawowej infrastruktury offline – uświadamiał więć Githinji Gitahi, prezes AMREF Health Africa.

Wszyscy do Krakowa

Jaka jest recepta na rewolucję w medycynie i ochronie zdrowia? Żeby się tego dowiedzieć nie trzeba jechać do Krzemowej Doliny czy Londynu. 21 i 22 maja Kraków, podczas kongresu Impact’19 stanie samym sercem tygla, w którym realizują się innowacyjne idee i projekty. To wydarzenie, na którym przełomowe startupy, naukowcy, biznes i politycy mówią tym samym językiem. Impact’19 to 4 sceny, 6 tysięcy gości, 250 speakerów i dziesiątki wydarzeń towarzyszących. Stałymi bywalcami są tam m.in. premierzy jak i ministrowie z Polski oraz szefowie rządowych agencji (np. PFR Life Science i Ministerstwo Zdrowia). W tym roku dołączą do nich kluczowi politycy z regionu CEE, w Krakowie pojawią się również wysocy rangą przedstawiciele takich potentatów jak AstraZeneca, Amgen, Pfizer, Janssen, Roche, Polpharma, J&J Innovation czy Adamed. Oni wszyscy pokażą swoje pomysły na to, jak przy wsparciu technologii, zmienić świat na lepsze.Impact’19 przyniesie też premiery najnowszych inwestycji, rządowych strategii i kluczowych raportów. Tutaj powstają pomysły i tworzone są projekty, które mają kluczowy wpływ na rozwój cyfrowej gospodarki. perspektywy biznesu. Na Impact’19 dzisiejszy liderzy - wielki biznes, startupy, środowisko naukowe, administracja publiczna - decydują o tym jak będzie wyglądać jutrzejszy świat.

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(0)