Notowania

podatek
12.12.2010 09:16

1 proc. PIT na dobroczynność - będzie prościej

W 2011 r. pieniądze szybciej trafią na konta organizacji charytatywnych.

Podziel się
Dodaj komentarz
(cmeder/iStockphoto)

*Przekazywanie 1 proc. podatku na organizacje charytatywne od 2011 r. będzie prostsze niż dotychczas. Wystarczy podać numer wpisu organizacji do KRS oraz wysokość darowanej kwoty - informuje rzecznik prasowy Izby Skarbowej w Warszawie Mirosław Kucharczyk. *

Od 1 stycznia 2011 r. będzie można zacząć składać rozliczenia PIT-ów za 2010 r. Podobnie jak w ubiegłych latach, podatnicy będą mogli zdecydować o przekazaniu 1 proc. podatku na rzecz wybranej organizacji pożytku publicznego (OPP). Aby organizacja otrzymała pieniądze, wraz z deklaracją trzeba złożyć odpowiedni wniosek i zapłacić podatek.

- _ W zeznaniu podatkowym za 2010 r. (w stosunku do roku 2009) wypełnienie wniosku jest prostsze i polega wyłącznie na podaniu numeru wpisu do Krajowego Rejestru Sądowego wybranej organizacji oraz wysokości kwoty na jej rzecz. W konsekwencji podatnicy nie muszą już przytaczać pełnej nazwy, co stanowi dla nich znaczne ułatwienie, zważywszy, że niektóre z nazw są długie, wieloczłonowe i łatwo o popełnienie pomyłki przy ich wpisywaniu w zeznaniu _ - informuje Kucharczyk.

Wyjaśnił, że w przypadku deklaracji za 2010 r. takich jak PIT-36, PIT-36L, PIT-37, PIT-38 i PIT-39 pieniądze szybciej trafią na konta OPP. Ich przekazanie rozpocznie się bowiem już w maju i potrwa do końca lipca.

- _ Związane jest to między innymi ze skróceniem z dwóch miesięcy do jednego okresu na złożenie korekty zeznania, w której podatnik może zadeklarować 1 procent na rzecz wybranej OPP oraz z wprowadzeniem dla wszystkich zeznań jednego terminu na przekazanie środków z 1 procenta _ - dodał. Kucharczyk zaznaczył, że w przypadku deklaracji za 2009 r. pieniądze były przekazywane w lipcu i sierpniu.

Rzecznik poinformował, że zmiany wynikają ze znowelizowanej ustawy o działalności pożytku publicznego i o wolontariacie oraz niektórych innych ustaw.

Wprowadziła ona m.in. nowe zasady tworzenia wykazu OPP uprawnionych do otrzymania środków z 1 procenta podatku, zagwarantowała stabilność danych zawartych w wykazie, a także nałożyła na ministra finansów obowiązek corocznej publikacji wykazu OPP wraz z informacją o wysokości otrzymanych wpłat.

_ Powyższe zmiany powinny przyczynić się do jeszcze lepszego funkcjonowania instytucji 1 procenta podatku. Z tym, że będzie to możliwe tylko wówczas, gdy wszyscy uczestnicy jednoprocentowego mechanizmu będą świadomi swoich praw oraz obowiązków _ - uważa Kucharczyk.

Rzecznik przypomina podatnikom o terminowym złożeniu zeznania podatkowego i zapłaceniu podatku, a organizacjom - o obowiązku zgłoszenia, w określonym czasie, numeru rachunku bankowego i złożenia stosownego sprawozdania.

Czytaj w Money.pl
[ ( http://static1.money.pl/i/h/5/t46853.jpg ) ] (http://news.money.pl/artykul/polacy;mniej;chojni;nie;ma;rekordu;z;1;proc;,177,0,684209.html) Polacy mniej chojni. Nie ma rekordu z 1 proc. 8,6 mln osób udzieliło wsparcia organizacjom charytatywnym.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/95/t91487.jpg ) ] (http://www.money.pl/podatki/wiadomosci/artykul/od;dzis;charytatywne;smsy;bez;vat,211,0,651475.html) Od dziś charytatywne smsy bez VAT Zwolnienie z podatku ma dodatkowo wesprzeć organizacje pożytku publicznego.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/36/t25636.jpg ) ] (http://www.money.pl/podatki/wiadomosci/artykul/co;drugi;podatnik;przekazuje;1;procent,19,0,614419.html) Co drugi podatnik przekazuje 1 procent To już siódme rozliczenie, podczas którego możemy skorzystać z przekazania części podatku.
Tagi: podatek, kraj, wiadmomości, gospodarka
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz