Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

210 tys. złotych zebrano na Starych Powązkach

0
Podziel się:

Zebrane środki zostaną przeznaczone na renowację cennych powązkowskich zabytków.

210 tys. złotych zebrano na Starych Powązkach
(Money.pl/Anna Kraszkiewicz)

210 tys. zł udało się zebrać w ciągu dwóch dni kwesty na Starych Powązkach w Warszawie - poinformował PAP w sobotę przewodniczący Społecznego Komitetu Opieki nad Starymi Powązkami Marcin Święcicki. Artyści i dziennikarze będą kwestować do niedzieli.

Zebrane środki zostaną przeznaczone na renowację cennych powązkowskich zabytków. Społeczny Komitet Opieki nad Starymi Powązkami w tym roku zapowiedział renowację ponad 100 nagrobków z Alei Zasłużonych oraz bramy św. Honoraty z rzeźbą legionisty rzymskiego w todze i hełmie z pióropuszem. Kwesta _ Ratujmy zabytki Powązek _ odbywa się na Cmentarzu Powązkowskim po raz 39.

Pierwszego dnia kwesty we Wszystkich Świętych zebrano ponad 160 tys. zł. Do udziału w kwestowaniu zaproszono 250 osób.

W Alei Zasłużonych spoczywają wybitni polscy twórcy. W założonej w 1925 r. alei jako pierwszego pochowano pisarza i noblistę Władysława Reymonta. Spoczęli tam też m.in. dwaj lotnicy Franciszek Żwirko i Stanisław Wigura, autor _ Mitologii _ Jan Parandowski, reżyser teatralny Stefan Jaracz, poeta Leopold Staff, śpiewak Jan Kiepura. Nie ma już wolnych miejsc w Alei Zasłużonych, osoby wybitne chowane są w jej pobliżu lub w najstarszych kwaterach w rejonie kościoła św. Karola Boromeusza.

Społeczny Komitet Opieki nad Starymi Powązkami działa od 39 lat. Założycielem i wieloletnim przewodniczącym komitetu oraz pomysłodawcą zaduszkowych kwest na Cmentarzu Powązkowskim był pisarz i krytyk muzyczny Jerzy Waldorff. Ten zasłużony nie tylko dla Starych Powązek, lecz również nekropolii na wileńskiej Rossie i lwowskiego Cmentarza Łyczakowskiego działacz zmarł w 1999 r. Został pochowany na Starych Powązkach. Do skarbonki ustawionej w czasie kwesty obok jego grobu trafia zazwyczaj najwięcej pieniędzy.

W czasie kwest zaduszkowych na rzecz renowacji zabytków na Starych Powązkach w ostatnich latach udawało się uzbierać od 200 do 250 tys. W 2012 r. zebrano 214,9 tys. zł.

Dzięki tym funduszom oraz dotacjom z warszawskiego magistratu i resortu kultury odnowionych zostało 16 kaplic i nagrobków. Wśród nich znalazły się m.in. pochodząca z początku XIX w. klasycystyczna kaplica Zdrojewskich, nagrobek rodziny Norblinów oraz grobowiec rodziny jednego z największych polskich poetów Cypriana Kamila Norwida.

Pod adresem www.komitetpowazkowski.home.pl można zapoznać się z pracami renowacyjnymi.

Stare Powązki to najstarsza warszawska nekropolia. Według szacunków od założenia Cmentarzu Powązkowskiego w 1790 r. pochowanych zostało tu milion osób. Na cmentarzu spoczywają ludzie zasłużeni dla kraju, politycy, wojskowi, uczeni, pisarze, aktorzy, lekarze. Na Starych Powązkach chowano żołnierzy wszystkich powstań i wojen od insurekcji kościuszkowskiej w 1794 r. po powstanie warszawskie w 1944 r.

Czytaj więcej w Money.pl
Zebrali na cmentarzu ponad 160 tysięcy złotych Kwesta "Ratujmy Zabytki Powązek" potrwa do 3 listopada. Na Starych Powązkach pieniądze na zabytki zbierano po raz 39.
Zebrali na cmentarzu ponad 120 tys. zł W Warszawie zakończyła się kwesta _ Ratujmy zabytki Powązek _.
wiadmomości
kraj
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)