Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
papierosy
06.07.2011 10:45

24 osoby przed sądem za przemyt papierosów

Trwające od 2 lat śledztwo prowadzone przez śląski oddział Straży Granicznej przyniosło efekty.

Podziel się
Dodaj komentarz

Oskarżeni o przemyt i handel nielegalnymi papierosami, staną wkrótce przed Sądem Okręgowym w Bielsku-Białej. Akt oskarżenia w tej sprawie sporządziła właśnie cieszyńska prokuratura. Wśród oskarżonych jest organizator przestępczego procederu.

Śledztwo w tej sprawie, prowadzone przez śląski oddział Straży Granicznej, trwało prawie dwa lata. O jego zakończeniu poinformował w środę por. Adam Kurek ze śląskiej Straży Granicznej. Pogranicznicy współpracowali w tej sprawie m.in. z Centralnym Biurem Śledczym.

Przestępczy proceder trwał cztery lata, od czerwca 2006 roku. Papierosy trafiały do Polski z Ukrainy. Część sprzedawano w kraju, pozostałe wywożono do Czech, Norwegii i Szwecji. Do przemytu służyły samochody, w których zrobiono specjalne skrytki. W sumie przemycono grubo ponad 20 milionów sztuk papierosów, narażając Skarb Państwa na utratę ponad 8,7 miliona złotych akcyzy.

13 spośród 24 oskarżonych prokuratura zarzuciła udział w zorganizowanej grupie przestępczej - wśród nich jest pochodzący z Małopolski założyciel i szef gangu. Pozostałe osoby w różny sposób pomagały grupie, uczestnicząc w przemycie i dostawach nielegalnych papierosów różnych marek. Szefowi grupy grozi 8 lat więzienia, pozostałym oskarżonym - 3 lub 5 lat. Muszą także liczyć się z karą grzywny.

Oskarżeni, wśród których jest jedna kobieta, pochodzą z województwa śląskiego, małopolskiego, lubelskiego, opolskiego i podkarpackiego. Większość z nich to mieszkańcy Jaworzna, Trzebini, Krakowa, Chełma i Nysy.

W trakcie śledztwa polskie służby współpracowały z czeskimi, szwedzkimi i norweskimi organami ścigania. Por. Kurek podkreślił, że gromadzenie dowodów w tej sprawie było żmudne i pracochłonne m.in. z powodu dużej skali działania gangu i jego rozbudowanej struktury. Grupa miała ściśle określoną hierarchię, obowiązywał w niej precyzyjny podział ról. Śledczy zabezpieczyli majątek oskarżonych wartości prawie 100 tysięcy złotych. To m.in. pieniądze i samochody.

Czytaj w Money.pl
[ ( http://static1.money.pl/i/h/201/t37321.jpg ) ] (http://manager.money.pl/news/artykul/firmy;tytoniowe;sponsoruja;sluzbe;celna,39,0,802343.html) Firmy tytoniowe sponsorują Służbę Celną Celnicy dostali od koncernów niemal 13 milionów zł za aktywność w zwalczaniu przemytu wyrobów tytoniowych.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/61/t13629.jpg ) ] (http://www.money.pl/gospodarka/wiadomosci/artykul/nalot;na;najwieksza;fabryke;papierosow,164,0,789156.html) Nalot na największą fabrykę papierosów Agenci CBŚ zlikwidowali pod Warszawą nielegalną wytwórnię. Największą w Europie.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/200/t37320.jpg ) ] (http://news.money.pl/artykul/lepiej;przemycac;papierosy;niz;narkotyki,87,0,844375.html) Lepiej przemycać papierosy niż narkotyki Prawie 40 proc. sprzedawanych w Bułgarii papierosów pochodzi z przemytu.
Tagi: papierosy, kraj, wiadmomości, gospodarka
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz