Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

69. rocznica wybuchu powstania warszawskiego "powinna łączyć naród"

Hołd oddany powstańcom powinien być dobrem wspólnym, które łączy - powiedział w przeddzień rocznicy wybuchu powstania Bogdan Zdrojewski.

Podziel się
Dodaj komentarz
(Money.pl/Tomasz Brankiewicz)

Hołd oddany powstańcom powinien być dobrem wspólnym, które łączy - powiedział w przeddzień rocznicy wybuchu powstania Bogdan Zdrojewski. Minister kultury gościł dzisiaj na planie filmu Jana Komasy Miasto44 w Konstancinie-Jeziornie.

_ - To ważne, żeby dziś przede wszystkim myśleć o powstańcach _ - mówił minister, odnosząc się do rocznicy. _ Żyje wciąż około 2000 powstańców. Są to osoby przeważnie w wieku około 85 lat _ - powiedział. _ - To ważne, żeby w tym dniu nie tracić pewnych proporcji i wrażliwości, które dla nas wszystkich są ważne, ale najważniejsze są dla powstańców _ - apelował Bogdan Zdrojewski.

_ - Ofiara podczas powstania była gigantyczna. Ofiara ludzka i ofiara miasta, ta materialna. Trzeba pamiętać, że straciliśmy bardzo dużo z dziedzictwa narodowego. I archiwa, i obrazy, i przedmioty użytkowe, i pamiątki rodzinne. To jest wyrwanie duszy miastu. (...) Odbudowywanie jej to jest wysiłek wielu, wielu pokoleń _ - powiedział minister.

Mówiąc dalej o powstaniu, podkreślił: _ Trzeba pamiętać, iż nawet jeśli część historyków uważa, że to był błąd polityczny, błąd strategiczny, błąd militarny to tego zarzutu nie należy formułować wobec samych powstańców. Przeważnie byli to ludzie w wieku 15, 17, 20 lat, których intencje były jednoznaczne: wyzwolić z rąk okupanta, nie oglądając się na realia polityczne, swoje ukochane miasto. I ta perspektywa powinna być perspektywą absolutnie dominującą _.

_ - Hołd oddany powstańcom warszawskim powinien być dobrem wspólnym, które nie dzieli, a łączy, które nie pozostawia w tej materii żadnej wątpliwości _ - zaznaczył Zdrojewski.

_ - Od czasu do czasu obserwuję reakcje, na szczęście pojedycznych osób, które nie są adekwatne ani do rocznicy, ani do najważniejszego zadania - solidarności w tym dniu. Ale mam nadzieję, że cały czas dobre emocje będą budować polską rację stanu w łączeniu się, a nie dzieleniu _ - mówił.

Minister powiedział, że w czwartek, w rocznicę wybuchu powstania warszawskiego, złoży kwiaty przy pomniku Stefana Roweckiego _ Grota _ w Warszawie. Opowiadający o powstaniu warszawskim film fabularny _ Miasto44 _, nad którym pracuje 31-letni reżyser Jan Komasa, będzie miał premierę za rok - 1 sierpnia 2014 r., w 70. rocznicę wybuchu powstania. Kręcone w różnych miejscowościach zdjęcia do _ Miasta44 _ trwają od 11 maja, zakończą się 19 sierpnia.

W środę minister Zdrojewski odwiedził ekipę filmową, która realizowała zdjęcia w Konstancinie-Jeziornie (kręcono sceny w szpitalu polowym, gdzie leżą ranni powstańcy). Na plan do Jana Komasy przybył także reżyser Andrzej Wajda, który wspominał swoją pracę nad filmem _ Kanał _ z 1957 r.

Czytaj więcej w Money.pl
Oszczędności w resortach mniejsze niż chciał Tusk Najwięcej straci resort obrony - z nieoficjalnych informacji wynika, że jego tegoroczny budżet zostanie zmniejszony o ponad 3,3 mld zł.
Zdrojewski: "To jest sprawa fundamentalna" Bez digitalizacji nie ma przyszłości kultury - powiedział Bogdan Zdrojewski, otwierając spotkanie ministrów kultury państw Grupy Wyszehradzkiej.
Wizyta w Auschwitz najważniejsza dla... Benjamin Netanjahu otworzy nową, stałą ekspozycję w muzeum. _ Dla Izraela jest to element kształcenia młodzieży i element definiujący bycie Izraelczykiem _.
Tagi: rocznica powstania warszawskiego, powstanie warszawskie, wiadmomości, kraj, gospodarka
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz