Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

70. rocznica lądowania w Normandii. Komorowski rozpoczął wizytę we Francji

0
Podziel się:

Polsko-francuskie obchody, którym współprzewodniczyć będą prezydenci Polski i Francji będą miały miejsce po godz. 17 na cmentarzu polskim w Urville-Langannerie, gdzie spoczywa 615 żołnierzy 1. Dywizji Pancernej gen. Stanisława Maczka.

70. rocznica lądowania w Normandii. Komorowski rozpoczął wizytę we Francji
(Patryk Ptak/REPORTER)

Prezydent Bronisław Komorowski rozpoczął rano wizytę we Francji, gdzie weźmie udział w uroczystościach z okazji 70. rocznicy lądowania wojsk alianckich w Normandii. Odwiedzi m.in. Memoriał Montormel i cmentarz polskich żołnierzy w Urville-Langannerie.

Dziewiętnastu liderów państw zachodnich weźmie udział w Normandii w obchodach 70. rocznicy D-Day, największej operacji desantowej aliantów podczas II wojnie światowej; oddadzą hołd poległym, a także żyjącym żołnierzom. Obchody rocznicy lądowania w Normandii, na które Francja wydała ponad 3 mln euro, zaplanowano w kilku miejscach.

Główne międzynarodowe uroczystości odbędą się o godz. 14.30 na plaży Sword w Ouistreham, gdzie na terenie o wielkości prawie 15 boisk do piłki nożnej, specjalnie na tę okazję wybudowano cztery trybuny. Pomieszczą one 9 tys. gości, w tym około 1,8 tys. kombatantów, z których wielu ma ponad 90 lat.

W spektaklu przypominającym o wydarzeniach sprzed 70 lat weźmie udział 650 statystów oraz pięciuset wojskowych muzyków.

Polsko-francuskie obchody, którym współprzewodniczyć będą prezydenci Polski Komorowski i Francji Francois Hollande będą miały miejsce po godz. 17 na cmentarzu polskim w Urville-Langannerie, gdzie spoczywa 615 żołnierzy 1. Dywizji Pancernej gen. Stanisława Maczka, poległych w walkach pod Caen i Falaise.

Podczas wizyty w Normandii polski prezydent odwiedzi także Memoriał Coudehard-Montormel. Upamiętnia on bitwę z sierpnia 1944 roku między wojskami polskimi a niemieckimi o kontrolę nad masywem dwóch wzgórz o wysokości 262 m n.p.m. - w polskiej tradycji militarnej znanym również jako _ Maczuga _. Było to jedno z kluczowych starć końcowej fazy operacji Overlord.

Czytaj więcej w Money.pl

kraj
wiadmomości
gospodarka
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)