Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

95 proc. dzieci w przedszkolach. Do 2020 r.

0
Podziel się:

Takie plany ma resort edukacji. Wychowanie przedszkolne ma być częściowo objęte subwencją oświatową.

95 proc. dzieci w przedszkolach. Do 2020 r.
(kprm.gov.pl)

W kwietniu pod obrady rządu ma trafić projekt zmian w prawie oświatowym - zapowiedziała minister edukacji narodowej Katarzyna Hall.

Przygotowane przez resort propozycje zmian w systemie oświaty Hall przedstawiła podczas zakończonego w Gdańsku dwudniowego Konwentu Marszałków Województw.

- _ Po pierwsze chcemy dalej prowadzić upowszechnianie edukacji przedszkolnej, czyli żeby jak najwięcej dzieci mogło być nią objęte. Mamy zamierzenia, aby do 2020 roku dojść do wskaźnika 95 proc. To ważne wyzwanie. W ciągu ostatnich trzech latach udało nam się podnieść to upowszechnienie o 20 proc., ale jeszcze sporo przed nami _ - powiedziała na konferencji prasowej Hall prezentując podstawowe założenia projektu zmian w prawie oświatowym.

[ ( http://static1.money.pl/i/h/131/t90499.jpg ) ] (http://news.money.pl/artykul/rzad;tylko;za;wybranymi;dwulatkami;w;przedszkolach,210,0,707538.html) Rząd tylko za wybranymi dwulatkami w przedszkolach
Przewiduje się częściowe objęcie wychowania przedszkolnego subwencją oświatową. Dotyczyć ma tylko dzieci 5- i 4-letnich. Na każdego przedszkolaka w tym wieku samorządy mają otrzymywać 90 proc. kwoty przeznaczonej w subwencji na jednego ucznia. Subwencjonowanie pięciolatków ma rozpocząć się w 2014 r., a czterolatków - w 2016 r.

Projekt ministerialny wychodzi też naprzeciw problemom wynikającym z niżu demograficznego. Zamiast podejmowanych obecnie przez samorządy decyzji o likwidacji szkół i przenoszeniu uczniów do innych placówek, projektowana nowelizacja daje samorządom możliwość nauczania dzieci w dotychczasowych budynkach szkół i przedszkoli, które - jako grupa - będą wspólnie zarządzane i będą miały wspólną kadrę pedagogiczną.

Możliwość grupowania dotyczy prawie wszystkich placówek oświatowych: przedszkoli i szkół podstawowych, gimnazjów i liceów, szkół i placówek prowadzących kształcenie zawodowe i ustawiczne. W grupie będą mogły być placówki różnego szczebla edukacji, ale też na tym samym poziomie, np. jedna szkoła podstawowa i dwa przedszkola, czego obecnie prawo nie dopuszcza.

W projekcie znalazły się także zapisy mające wprowadzić do systemu zupełnie nowe jednostki, które będą zajmować się ocenianiem jakości edukacji, czyli Krajowy Ośrodek Jakości Edukacji i podległe mu Regionalne Ośrodki Jakości Edukacji (mają one powstać na bazie likwidowanych: Centralnej Komisji Egzaminacyjnej, okręgowych komisji egzaminacyjnych i kuratoriów, od których mają przejąć ich zadania dotyczące egzaminów zewnętrznych i nadzoru pedagogicznego).

Większość proponowanych zmian miałaby obowiązywać od września 2012 r. Wcześniej - w ciągu 14 dni od ogłoszenia w Dzienniku Ustaw - weszłyby w życie przepisy dotyczące grupowania placówek.

Czytaj w Money.pl
[ ( http://static1.money.pl/i/h/124/t90492.jpg ) ] (http://prawo.money.pl/aktualnosci/wiadomosci/artykul/men;czterolatki;do;przedszkoli,104,0,790888.html) MEN: Czterolatki do przedszkoli MEN przygotowuje projekt nowelizacji ustawy oświatowej, który umożliwi sfinansowanie tego przedsięwzięcia z subwencji oświatowej.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/54/t46902.jpg ) ] (http://news.money.pl/artykul/kuratoria;do;likwidacji;idzie;nowe,118,0,785782.html) Kuratoria do likwidacji. Idzie nowe Minister Hall zapowiada stworzenie sieci regionalnych ośrodków jakości edukacji.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/105/t75625.jpg ) ] (http://news.money.pl/artykul/broniarz;bez;pieniedzy;nie;bedzie;wiecej;przedszkoli,88,0,701272.html) Broniarz: Bez pieniędzy nie będzie więcej przedszkoli Prezes ZNP chce ich finansowania z subwencji oświatowej.
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)