Notowania

Aleksander Kwaśniewski na Ukrainie. Jakie ma plany?

Będzie miał dostęp do wszystkich dokumentów związanych ze sprawą Julii Tymoszenko, do prawników i prokuratorów.

Podziel się
Dodaj komentarz
(Reporter)

*Będą mieli dostęp do wszystkich dokumentów związanych ze sprawą Julii Tymoszenko, do prawników i prokuratorów. Specjalni wysłannicy Parlamentu Europejskiego na Ukrainę ustalą dziś szczegóły swojej misji. *

Były prezydent Aleksander Kwaśniewski i były szef europarlamentu Pat Cox, którzy mają obserwować proces kasacyjny Julii Tymoszenko, spotkają się po południu w Brukseli z przewodniczącym Parlamentu Europejskiego Martinem Schulzem.

Misja parlamentarna obu polityków rozpoczyna się w poniedziałek. Specjalni wysłannicy chcą od razu spotkać się z byłą premier Ukrainy i jej rodziną. W poniedziałek zaplanowano również spotkanie z szefem ukraińskiego rządu Mykołą Azarowem.

Aleksander Kwaśniewski i Pat Cox podczas pobytu na Ukrainie mają mieć dostęp do wszystkich dokumentów związanych ze sprawą Julii Tymoszenko, do prawników i prokuratorów. Mają obserwować rozprawę kasacyjną 26. czerwca i sprawdzić, czy wszystko odbywa się zgodnie z demokratycznymi standardami.

Przewodniczący Parlamentu Europejskiego Martin Schulz wyraził nadzieję, że ta misja będzie przełomem, która sprawi, że na Ukrainie zapanują rządy prawa i zostanie zagwarantowana niezawisłość sądów. Ma to poprawić relacje na linii Bruksela - Kijów, które pogorszyły się wraz z uwięzieniem byłej premier. Unia Europejska uznała, że proces był motywowany politycznie i nie spełniał międzynarodowych standardów.

Julia Tymoszenko została skazana na 7 lat więzienia za rzekome nadużycia przy podpisywaniu umów gazowych z Rosją w 2009 roku.

Czytaj więcej w Money.pl
Tymoszenko marzy o areszcie domowym Niemieccy lekarze, którzy badali Julię Tymoszenko powątpiewają w to, że byłą ukraińską premier uda się wyleczyć w szpitalu w Charkowie.
"Nie uwolnimy Tymoszenko, tylko dlatego, że Unia tak chce" Wicepremier Ukrainy mówi, dlaczego Julia Tymoszenko nie wyjdzie na wolność i ocenia przygotowania do Euro.
Europosłowie wystraszyli władze Ukrainy MSZ w Kijowie obawia się, że może być ona elementem nacisku w rozprawie kasacyjnej od wyroku siedmiu lat więzienia dla byłej premier.
Tagi: julia tymoszenko w więzieniu, aleksander kwaśniewski, wiadmomości, kraj, gospodarka
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz