Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

Aleksander Kwaśniewski uczy polityków

Podczas spotkania pojawiły się kontrowersyjne wątki, np. dyskusja, czy należy dążyć do pojednania w stosunkach polsko-rosyjskich.

Podziel się
Dodaj komentarz
(ec.europa.eu)

O potrzebie pojednania w stosunkach z Rosją i zmianie roli NATO w polskim systemie bezpieczeństwa - debatowali politycy w fundacji Amicus Europae b. prezydenta Aleksandra Kwaśniewskiego. Omówiono też raport dotyczący wizji nowej polityki zagranicznej.

Debata była kolejną w ramach konwersatorium _ Dialog i Przyszłość _, którego działalność została zainaugurowana na początku ub. roku. W spotkaniu wzięli udział m.in. Marek Borowski, Józef Oleksy, Tadeusz Iwiński, Ryszard Kalisz i Janusz Palikot.

B. poseł SLD, przewodniczący Fundacji Naukowej im. Andrzeja Frycza Modrzewskiego Robert Smoleń powiedział dziś, że głównym tematem spotkania była wizja nowej polityki zagranicznej w dwudziestoletniej perspektywie, a podstawą do dyskusji był przygotowany przez niego raport pt. _ Polska, Niemcy, Rosja - propozycja nowych otwarć w polityce zagranicznej i bezpieczeństwa RP _.

Jak podkreślił, propozycja zawarta w raporcie dotyczy _ bardzo europocentrycznej polityki _, nowego otwarcia w stosunkach z Rosją i przewartościowania naszej polityki bezpieczeństwa przez położenie większego akcentu na Unię Europejską - _ trochę kosztem NATO _. Jak zaznaczył Smoleń, wynika to z faktu, że Stany zjednoczone przenoszą swoje zainteresowanie na inne rejony świata.

_ Tytuł tego raportu jest zamierzoną prowokacją: Polska nie jest +wciśnięta+ między Rosję a Niemcy, nie jest też oczywiście żadnym kondominium. Jest członkiem Unii Europejskiej i NATO, ma solidne gwarancje bezpieczeństwa oraz wielorakie, trwałe powiązania gospodarcze i polityczne _ - podkreślono we wstępie do dokumentu.

Według Smolenia podczas spotkania pojawiły się kontrowersyjne wątki, np. dyskusja, czy należy dążyć do pojednania w stosunkach polsko-rosyjskich. _ Teza raportu była taka, że to są innego rodzaju relacje niż stosunki polsko-niemieckie _ - zaznaczył.

Według raportu nowa polityka wobec Rosji jest potrzebna, bo wymaga jej _ strategiczny interes _ Polski. _ Nie chodzi tylko o zabezpieczenie dostaw surowców, dostęp do dużego rynku, zapewnienie sobie spokoju politycznego w otoczeniu, możliwości przyjęcia Ukrainy i Białorusi do UE/NATO - chodzi również o większe możliwości manewru w innych obszarach polityki zagranicznej _ - czytamy w dokumencie.

Jak relacjonował Smoleń, różnicę zdań wywołała kwestia przeniesienia akcentów w polityce bezpieczeństwa, bo część uczestników spotkania wyraziła opinię, że NATO _ jest i pozostanie kamieniem węgielnym polskich spraw bezpieczeństwa _.

W raporcie znalazła się teza, że Polska powinna nadal _ wykazywać aktywność w działaniach militarnych Sojuszu _. Przemawia za tym wzrost doświadczenia polskich jednostek, które wracały z misji w Iraku czy Afganistanie. _ Realny potencjał wojska znacząco wzrósł, stając się jedną z polskich przewag w stosunkach międzynarodowych _ - oceniono w raporcie.

Jak dodał Smoleń, na konwersatorium dyskutowano też, czy ważniejsze są stosunki z Rosją, czy stosunki Ukrainą i Białorusią i próba przyciągnięcia ich do Unii Europejskiej.

Czytaj więcej w Money.pl
Palikot jest jak księżyc, świeci światłem odbitym Bartosz Wawryszuk pisze, co zyska poseł z Biłgoraja dzięki byłemu prezydentowi.
Marek Siwiec stworzy nową partię? Większość polityków uważa, że pomoże mu w tym Aleksander Kwaśniewski. Co na to były prezydent?
Szantażują Leszka Millera? Będzie walczył Według niego cała burza rozpętała się przez feralne zdjęcie zrobione dzień wcześniej.
Tagi: polityka zagraniczna polski, janusz palikot, wiadmomości, kraj, gospodarka
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz