Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Atak terrorystyczny w Nairobi. "Ta akcja musiała się zakończyć szturmem"

0
Podziel się:

Terroryści wiedzą już, że nie wyjdą z tego żywi, dlatego chcą zabić jak najwięcej osób, by Allah był dla nich łaskawy - uważa były żołnierz GROM Krzysztof Przepiórka.

Atak terrorystyczny w Nairobi. "Ta akcja musiała się zakończyć szturmem"
(PAP/EPA/DANIEL IRUNGU)
bEJjWIEl

Od godzin południowych trwa szturm centrum handlowego Westgate, gdzie grupa napastników z radykalnej organizacji somalijskiej al-Szabab od soboty przetrzymywała zakładników. Według ostatnich informacji, zginęły w sumie co najmniej 62 osoby. W czasie dzisiejszego szturmu zostało rannych 10 żołnierzy. Dwóch terrorystów zginęło.

Zdaniem byłego żołnierza GROM Krzysztofa Przepiórki sytuacja musiała zakończyć się szturmem. -_ Oni są zdesperowani. Wiedzą, że przy tylu ofiarach nie mają szans na wyjście z tego żywym i już im na niczym nie zależy. Uważają, że im więcej ludzi zabiją, tym Allah będzie dla nich łaskawszy _ - ocenia były antyterrorysta.

Zdaniem eksperta do spraw terroryzmu Dariusza Cieślaka, organizacji al-Shabab zależało na tym, aby pokazać ogromną determinację. Chodziło o to, aby akcja była spektakularna. - _ Bardzo trudno jest się wycofać z tego rodzaju misji. Niezwykle ciężko znaleźć teraz drogę ucieczki, kiedy stało się wrogiem numer jeden dla wszystkich. Proszę zauważyć, że na całym świecie obserwowany jest szturm i wszyscy czekają na to jaka kara spotka teraz zamachowców _ - mówi ekspert.

bEJjWIEn

Za zamachem stoi radykalna grupa islamska al-Shabab. Zdaniem eksperta od spraw międzynarodowych Kacpra Rękawka grupa ta poprzez atak chciała się uwiarygodnić w świecie terrorystów. - _ To jest organizacja, która niedawno została przyjęta do al-Kaidy. Tego typu atak na cel, który jest pełen białych, chrześcijan, to jest kapitalna sprawa z punktu widzenia al-Kaidy. Nawet jeśli al-Shabab nie może przeprowadzić ataku na cel w Nowym Jorku, to Kenia jest miejscem, które z ich punktu widzenia się świetnie nadaje _- mówi ekspert.

Kenijskie siły bezpieczeństwa walczą z terrorystami, ukrywającymi się w centrum handlowym w Nairobi. Udało im się uwolnić prawie wszystkich zakładników, przetrzymywanych przez terrorystów.

Czytaj więcej w Money.pl
Polskie MSZ: Z bólem przyjęliśmy informację o ataku w Nairobi Łączymy się w bólu z rodzinami ofiar ataków w Kenii, Pakistanie i Iraku - napisał w liście Bogusław Winid.
Atak terrorystyczny w Kenii. Zakładnicy wciąż w rękach zamachowców Liczba ofiar ataku islamistów na centrum handlowe w Nairobi wzrosła do 68.
Pożar opanowany, ale lotnisko nie działa Pożar uszkodził halę przylotów międzynarodowych oraz jeden z terminali w hali odlotów.
bEJjWIEO
wiadmomości
kraj
KOMENTARZE
(0)