Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Autor Antykomor.pl donosi na ABW

0
Podziel się:

Na stronie były m.in. gry polegające na strzelaniu do wizerunku prezydenta Bronisława Komorowskiego.

Autor Antykomor.pl donosi na ABW
(prezydent.pl/GFDL)

Do prokuratury w Piotrkowie Trybunalskim warszawska prokuratura odesłała doniesienie o rzekomym przestępstwie nadużycia władzy przez ABW. Złożył je autor strony Antykomor.pl po przeszukaniu, dokonanym u niego przez funkcjonariuszy Agencji w sprawie dot. znieważenia prezydenta RP.

Informując o przesłaniu sprawy rzeczniczka Prokuratury Okręgowej w Warszawie Monika Lewandowska powiedziała, że taką decyzję podjęto ze względu na tzw. właściwość miejscową (chodzi o zasadę, że daną sprawę prowadzi prokuratura, na której obszarze działania miało dojść do przestępstwa).

Na stronie Antykomor.pl były m.in. gry polegające na strzelaniu do wizerunku prezydenta Bronisława Komorowskiego oraz - jak podkreślała ABW - zdjęcia przedstawiające go jako _ prostytutkę, homoseksualistę, pijaka, uczestnika czynności seksualnych _. W maju do mieszkania autora strony weszli funkcjonariusze ABW, którzy m.in. zabezpieczyli jego laptopa. Czynności zleciła prokuratura w Tomaszowie Mazowieckim, prowadząca śledztwo w sprawie znieważenia głowy państwa (za co grozi do 3 lat więzienia). Kilka dni temu sąd w Tomaszowie utrzymał postanowienie prokuratury co do akcji ABW.

Autor strony po wizycie ABW zdecydował się na jej zamknięcie (ostatnio ją reaktywował, teraz znajduje sie na serwerze w USA). Pod koniec maja jego adwokat mec. Bartosz Kownacki złożył w warszawskiej prokuraturze doniesienie o podejrzeniu przestępstwa nadużycia władzy przez Agencję i prokuratorów z Tomaszowa. Dodał, że ABW - w jego ocenie - nie miało podstaw prawnych do działań, bo Agencja nie ma ustawowych kompetencji do ścigania znieważenia głowy państwa.

Właściciel strony twierdzi, że miała ona charakter wyłącznie satyryczny i nie znieważała prezydenta. Według PiS i części mediów akcja ABW była _ zamachem na wolność słowa _. Odnosząc się do sprawy premier Donald Tusk mówił, że aby w przyszłości służby nie miały pretekstów do _ nadgorliwości _, należy _ zmienić przynajmniej te przepisy, które chronią bardziej polityków od innych ludzi _.

Trybunał Konstytucyjny ma wkrótce zbadać konstytucyjność zapisu o karalności _ publicznego znieważenia prezydenta RP _. W 2009 r. sąd w Gdańsku zadał TK pytanie prawne, czy zapis jest zgodny z gwarantującymi wolność słowa artykułami Konstytucji i Europejskiej Konwencji Praw Człowieka i Podstawowych Wolności. Sąd spytał TK, rozpatrując zażalenie prezydenta Lecha Kaczyńskiego na umorzenie śledztwa ws. znieważenia go przez Lecha Wałęsę słowami: _ Durnia mamy za prezydenta _. Prokuratura umorzyła śledztwo, uznając, że wypowiedź ta nie była znieważająca.

Czytaj w Money.pl
[ ( http://static1.money.pl/i/h/146/t90258.jpg ) ] (http://news.money.pl/artykul/tusk;obiecuje;zapanowac;nad;dzialaniami;abw,205,0,837069.html) Tusk obiecuje zapanować nad działaniami ABW Usuniemy przepisy umożliwiające nadgorliwość polskich służb - mówił premier Donald Tusk, pytany o zamknięcie krytycznej wobec prezydenta strony antykomor.pl i przeszukanie przez ABW domu jej autora. Dodał, że jeszcze dziś oczekuje na pisemne wyjaśnienia w tej sprawie.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/144/t131984.jpg ) ] (http://prawo.money.pl/aktualnosci/wiadomosci/artykul/pjn;o;antykomor;pl;chca;zmiany;prawa,108,0,834156.html) PJN o AntyKomor.pl. Chcą zmiany prawa Poncyljusz: _ Proponujemy wykreślenie z kodeksu artykułów mówiących, że kto publicznie znieważa Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej, podlega karze pozbawienia wolności _.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/232/t134888.jpg ) ] (http://news.money.pl/artykul/prezydent;przyjal;akcje;abw;ze;zdziwieniem,83,0,834131.html) "Prezydent przyjął akcję ABW ze zdziwieniem" Zdaniem profesora Tomasza Nałęcza należy zmienić prawo dotyczące karania za znieważenie prezydenta.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)