Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Badania CBOS. 74 proc. respondentów: stosunki polsko-rosyjskie są gorsze niż rok temu

0
Podziel się:

65 proc. Polaków uważa, że obecne stosunki polsko-rosyjskie są złe, jedynie
zdaniem 3 proc. badanych nasze relacje z Rosją są dobre.

Badania CBOS. 74 proc. respondentów: stosunki polsko-rosyjskie są gorsze niż rok temu
(AndreasKermann/iStockphoto)

65 procent Polaków uważa, że obecne stosunki polsko-rosyjskie są złe, jedynie zdaniem 3 proc. badanych nasze relacje z Rosją są dobre. To najgorszy wynik w ciągu ostatnich lat - wynika z majowego sondażu CBOS.

18 proc. respondentów oceniło stosunki polsko-rosyjskie jako _ zdecydowanie złe _, a 47 proc. jako _ raczej złe _. 27 proc. uważa, że nie są _ ani dobre, ani złe _. 3 proc. jest zdania, że są _ raczej dobre _. Odsetek osób uważających, że są one _ zdecydowanie dobre _ jest równy zeru.

Jak podkreśla CBOS, obecne oceny stosunków polsko-rosyjskich są najgorsze od początku ich badania (czyli od roku 2000) i porównywalne jedynie z ocenami z 2006 roku (po tym m.in. jak Rosja wprowadziła embargo na polskie wyroby mięsne i produkty roślinne). W 2006 roku 63 proc. badanych uznawało relacje polsko-rosyjskie za złe, 24 proc. za _ ani dobre, ani złe _, a tylko 2 proc. za dobre.

Według Ośrodka stosunki polsko-rosyjskie, a wcześniej polsko-radzieckie (badane przez CBOS w latach 19870-1991) częściej oceniane były przez Polaków jako złe niż jako dobre - niewiele było badań, w których oceny pozytywne dominowały nad negatywnymi. W XXI wieku, w najlepszych momentach relacji polsko-rosyjskich, większość respondentów oceniała je jedynie jako _ ani dobre, ani złe _ - podkreśla CBOS.

Negatywne oceny relacji polsko-rosyjskich dominują obecnie we wszystkich analizowanych grupach społeczno-demograficznych. Najczęściej takie oceny wystawiają pracujący w prywatnych gospodarstwach rolnych (81 proc.) oraz rolnicy indywidualni (77 proc.), a zatem badani z grup społecznych, które najczęściej są bezpośrednimi ofiarami powtarzających się rosyjskich decyzji o zakazie importu różnego rodzaju produktów rolno-spożywczych z Polski.

Z najnowszego badania wynika, że zdaniem 74 proc. respondentów stosunki polsko-rosyjskie są gorsze niż rok temu. 14 proc. badanych uważa, iż w relacjach polsko-rosyjskich w ciągu ostatniego roku nie nastąpiły żadne zmiany, a 3 proc. ocenia, że nastąpiła poprawa. Jednocześnie 46 proc. badanych sądzi, że przyjazne i partnerskie relacje pomiędzy naszymi krajami są możliwe. Niewiele mniejszy jest jednak odsetek tych, którzy przyjazne i partnerskie stosunki pomiędzy Polską a Rosją uważają za niemożliwe (43 proc.).

60 proc. Polaków uważa, że w sprawach międzynarodowych Polska powinna przede wszystkim dbać o własne interesy, nawet odstępując od obrony słusznych zasad. 31 proc. opowiada się za obroną wartości, niezależnie od okoliczności politycznych. Polacy nieco częściej opowiadają się za utrzymywaniem dobrych stosunków z Rosją (38 proc.) niż za bliską współpracą z innymi krajami dawnego ZSRR, takimi jak Ukraina czy Gruzja (34 proc.). Badanie przeprowadzono 8-14 maja 2014 roku na reprezentatywnej próbie 1074 dorosłych mieszkańców Polski.

Czytaj więcej w Money.pl

wiadmomości
kraj
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)