Notowania

mazowiecki
08.06.2013 14:32

Bardzo cenna pamiątka od Mazowieckiego

List od Jerzego i Anny Turowiczów z 1989 r. przyniósł były premier podczas akcji zbierania pamiątek.

Podziel się
Dodaj komentarz
(Money.pl/Tomasz Brankiewicz)

List od Jerzego i Anny Turowiczów z 1989 r. przyniósł były premier Tadeusz Mazowiecki podczas akcji zbierania pamiątek, które dotyczą transformacji w postkomunistycznych krajach. Akcja, która odbywa się m.in. w Warszawie, jest elementem projektu _ Europeana1989 _.

W sobotę rozpoczęła się akcja udostępniania pamiątek - np. zdjęć, filmów kojarzących się z wydarzeniami roku 1989 i upadkiem żelaznej kurtyny. Poza Warszawą zbiórki odbywają się m.in. w Poznaniu i Gdańsku.

_ - W naszym kręgu cywilizacyjnym, przez który przechodziło tyle burz dziejowych, utrwalanie historii i takich pamiątek historycznych jest rzeczą bardzo ważną _ - zachęcał w w warszawskim Domu Spotkań z Historią Tadeusz Mazowiecki, pierwszy niekomunistyczny premier Polski po drugiej wojnie światowej.

Mazowiecki przyniósł ze sobą list od Jerzego i Anny Turowiczów, którzy napisali do niego zaraz po jego wyborze na premiera już niekomunistycznej Polski. - _ List otrzymałem w momencie, gdy dostałem wiadomość, że mam objąć funkcję premiera _ - wspominał Mazowiecki. Jak opowiadał, Turowicz, _ wybitny człowiek _ i redaktor naczelny _ Tygodnika Powszechnego _, skrytykował w liście głośny artykuł Adama Michnika z 1989 r. _ Wasz prezydent, nasz premier _. Michnik przedstawił w nim koncepcję rewolucyjną, która gwałtownie przyspieszyła kalendarz demokratycznej transformacji.

_ - Ten list jest świadectwem tego, jak historia się szybko potoczyła _ - zwrócił uwagę Mazowiecki, który w sobotę uczestniczył w spotkaniu z innymi ważnymi uczestnikami walki o wolność na przełomie lat 80. i 90., m.in. z byłą minister kultury Łotwy Sarmite Elerte i z dyrektorem Czeskiego Centrum Kultury w Warszawie Petrem Janyska.

Europeana to utworzona w 2008 r. przez Komisję Europejską europejska cyfrowa biblioteka i archiwum. Gromadzi i zapewnia dostęp do pochodzących z różnych krajów zdigitalizowanych materiałów z bibliotek, archiwów, muzeów i archiwów audiowizualnych. Materiały umieszczane są następnie na stronie internetowej www.europeana.eu.

W ramach specjalnego projektu _ Europeana1989 _ dokumentowane będą przemiany, które w roku tym miały miejsce w Polsce oraz w innych krajach byłego bloku wschodniego. Przedsięwzięcie ma na celu _ stworzenie żywego i pełnego obrazu rewolucyjnych wydarzeń (...) w Europie _ - tłumaczą organizatorzy. _ Poprzez gromadzenie opowiadań, zdjęć, filmów, nagrań dźwiękowych z każdego kraju zaangażowanego w przemiany 1989 roku, stworzone zostanie archiwum cyfrowych pamiątek z tamtego czasu _ - tłumaczą.

Zbiórki pamiątek organizowane będą, w okresie od czerwca 2013 r. do czerwca 2014 r., w siedmiu krajach: w Polsce, Czechach, Niemczech, na Węgrzech oraz na Litwie, Łotwie i w Estonii - zapowiedział Frank Drauschke z zaangażowanego w projekt _ Europeana1989 _ Historycznego Instytutu Badawczego Facts&Files w Berlinie. W Polsce organizatorem zbiórek pamiątek będzie Narodowy Instytut Audiowizualny.

Tłumacząc, jakie pamiątki można w ramach projektu poddać digitalizacji, organizatorzy poinformowali: _ - Zależy nam, by do kolekcji +Europeana1989+ trafiły różnorodne wspomnienia, dlatego zachęcamy do poddawania digitalizacji zdjęć, kaset wideo, listów, dokumentów i przedmiotów związanych z transformacją ustrojową _. Materiały - które w efekcie będą dostępne online na stronie www.europeana1989.eu - można digitalizować samodzielnie lub, przy pomocy fachowców, podczas zbiórek (po zdigitalizowaniu pamiątki zostaną zwrócone właścicielom).

Czytaj więcej w Money.pl
Miller dalej walczy z Kościołem. O konstytucję Były premier, szef SLD, w specjalnym liście wzywa prezydenta do reakcji.
Liczy, że Tusk przedstawi swoja wizję rządów Odnosząc się do listu, który skierował do członków PO, Gowin tłumaczył, że sformułował w nim propozycję debaty programowej.
Piechociński: dużo krytyki, mało propozycji _ - Zaskakuje mnie ta forma, że jest to wysłanie listu do struktur, a przede wszystkim do mediów i że mamy tam sporo krytyki, a nie ma propozycji - _ powiedział Piechociński.
Tagi: mazowiecki, wiadmomości, kraj, gospodarka
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz