Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Będzie dyskusja o przestrzeganiu praw ojców

0
Podziel się:

Pełnomocniczka rządu poinformowała, że dziś doszło do spotkania z grupą ojców, którzy czują się dyskryminowani i ograniczeni w pełnym realizowaniu swoich rodzicielskich obowiązków.

Będzie dyskusja o przestrzeganiu praw ojców
(Alexshalamov/Dreamstime)

Rozpoczęta została dyskusja nad rozwiązaniami prowadzącymi do zapobiegania dyskryminacji ojców m.in. w postępowaniach dotyczących opieki nad dziećmi - poinformowała dziś pełnomocniczka rządu ds. równego traktowania Agnieszka Kozłowska-Rajewicz.

_ - Ważne jest zauważenie, że tak jak w pewnych obszarach życia bywają dyskryminowane kobiety, to także w pewnych obszarach życia dyskryminowani bywają mężczyźni i dyskryminacja ta dotyczy m.in. życia rodzinnego _ - zaznaczyła Kozłowska-Rajewicz podczas briefingu zorganizowanego wspólnie z rzecznikiem praw dziecka Markiem Michalakiem i wiceministrem sprawiedliwości Wojciechem Węgrzynem.

Pełnomocniczka rządu poinformowała, że dziś doszło do pierwszego z cyklu spotkań z grupą ojców, którzy czują się dyskryminowani i ograniczeni w pełnym realizowaniu swoich rodzicielskich obowiązków. Dodała, że chodzi m.in. o niewłaściwe respektowanie w praktyce decyzji sądów dotyczących opieki nad dziećmi. Dodała, że podczas dyskusji został zgłoszony problem ulepszenia mechanizmu mediacji w takich sprawach.

_ - Prawa ojców, to jednocześnie prawa dzieci, i o ile rodzice się czasami rozwodzą, to przecież nie biorą rozwodów z dziećmi _ - zaznaczyła. Innym problemem, jak dodała, jest niejednolite rozumienie przez poszczególne sądy rodzinne terminu _ dobro dziecka _.

Rzecznik praw dziecka wskazał, że nad prawnym zdefiniowaniem terminu _ dobro dziecka _ pracuje już komisja kodyfikacyjna prawa rodzinnego przy RPD._ - Faktycznie ojciec rzadziej ma możliwości egzekwowania opieki, czy też kontaktów ze swoim dzieckiem _ - przyznał Michalak. Dodał, że prawa i obowiązki ojca i matki powinny być rozłożone równomiernie.

Z kolei wiceminister Węgrzyn poinformował, że w planowanej dyskusji pomocnicze mogą okazać się opinie zlecone Instytutowi Wymiaru Sprawiedliwości w Warszawie. _ Materia związana z powierzeniem władzy rodzicielskiej jest jednak bardzo delikatna i skomplikowana _ - dodał.

Wkrótce przedstawiciele zainteresowanych resortów i organizacji - jak zapowiedziała Kozłowska-Rajewicz - spotkają się po raz kolejny. Do dyskusji zaproszeni zostali, oprócz dotychczasowych jej uczestników, także przedstawiciele sędziów rodzinnych i rodzinnych ośrodków diagnostyczno-konsultacyjnych. Propozycje ewentualnych zmian - jak zaznaczyła pełnomocniczka rządu ds. równego traktowania - mogłyby się pojawić w ciągu kilku miesięcy.

Czytaj więcej w Money.pl
Trafią przed sąd za złą diagnozę Będzie powtórny proces dwóch lekarzy oskarżonych o postawienie złej diagnozy i narażenie na utratę życia lub doznanie ciężkiego uszczerbku na zdrowiu 5-letniego chłopca.
Mają znacznie skrócić sądowe procesy Rządowy projekt nowelizacji Kodeksu postępowania karnego oraz kilku innych ustaw obejmuje łącznie blisko 300 zmian przepisów.
Jak być tatą na pełny etat Znany dziennikarz włączył się w ciekawą akcję społeczną. Jednym z celów jest ustanowienie "Dnia z Dzieckiem w pracy".
wiadmomości
kraj
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)