Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Będzie konkurs na pomnik pod Smoleńskiem

0
Podziel się:

Ogłoszą go prezydenci Polski i Rosji. Wszystkie elementy zostały już uzgodnione.

Będzie konkurs na pomnik pod Smoleńskiem
(PAP/Wojciech Pacewicz)

Minister kultury i dziedzictwa narodowego Bogdan Zdrojewski poinformował, że prezydenci Polski i Rosji oficjalnie ogłoszą w Smoleńsku decyzję o rozpisaniu konkursu na pomnik ofiar katastrofy smoleńskiej. _ Wszystkie elementy zostały już uzgodnione _ - powiedział.

Zapytany w Radiu TOK FM, czy konkurs na pomnik ofiar katastrofy z 10 kwietnia, który ma stanąć pod Smoleńskiem, został już formalnie ogłoszony, Zdrojewski odpowiedział, że _ ogłoszą to prezydent Bronisław Komorowski dzisiaj z prezydentem Miedwiediewem _.

_ - W momencie podjęcia tej decyzji, zatwierdzenia, natychmiast na naszej stronie pojawi się ogłoszenie o konkursie _ - powiedział szef resortu kultury.

Minister poinformował, że strona polska uzgodniła już ze stroną rosyjską wszystkie szczegóły dotyczące konkursu. Jak wyjaśnił w wywiadzie dla radiowej Trójki, artyści będą mieli sześć miesięcy na opracowanie i zgłoszenie projektu, a potem zwycięzcy - cztery miesiące na realizację. Organizatorem konkursu od strony merytorycznej będzie Centrum Rzeźby Polskiej w Orońsku.

_ - Konkurs ma charakter międzynarodowy, organizuje go strona polska, ma być zrealizowany tak, aby do końca grudnia znany był zwycięzca tego konkursu i żeby miał czas na to, żeby postawić go na kolejną rocznicę _ - doprecyzował Zdrojewski.

Mówiąc o składzie konkursowego jury powiedział: _ Tam na pewno będzie pan profesor Myjak na przykład, jeżeli stan zdrowia pozwoli pan prof. Berdyszak, będzie prawdopodobnie, jeżeli sam nie będzie zainteresowany udziałem w konkursie, Bałka _.

Pytany o pomnik ofiar katastrofy smoleńskiej w Warszawie, minister zastrzegł, że leży to w kompetencji władz miasta. Nie wykluczył, że i tu _ ścieżka konkursu _ byłaby dobrym rozwiązaniem. _ Ale najpierw potrzebna jest decyzja lokalizacyjna _ - zaznaczył. Zastrzegł też, że przestrzeń w okolicach Pałacu Prezydenckiego jest _ na tyle skończona, na tyle czysta estetycznie _, że - jak powiedział Zdrojewski - _ nie należy tu już doprowadzać do silnej ingerencji przestrzennej _.

Czytaj w Money.pl
[ ( http://static1.money.pl/i/h/22/t97558.jpg ) ] (http://prawo.money.pl/aktualnosci/wiadomosci/artykul/komorowski;u;miedwiediewa;zapyta;o;tablice,215,0,809943.html) Komorowski u Miedwiediewa. Zapyta o tablicę? Prezydenci Polski i Rosji spotkają się w Katyniu. Wizyta przebiega w cieniu skandalu z zamianą tablic w Smoleńsku.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/235/t137195.jpg ) ] (http://news.money.pl/artykul/musimy;wprowadzic;moralny;porzadek,214,0,809942.html) "Musimy wprowadzić moralny porządek" _ Musimy wspólnie odnowić nasz kraj _ - powiedział Jarosław Kaczyński przed Pałacem Prezydenckim. Poncyljusz - _ Uroczystości to klęska JarKacza _.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/240/t137200.jpg ) ] (http://prawo.money.pl/aktualnosci/wiadomosci/artykul/koczuja;przed;palacem;albo;oni;albo;tusk,30,0,810014.html) Koczują przed pałacem. Albo oni, albo Tusk Dymisji premiera oraz powstania międzynarodowej komisji do zbadania przyczyn katastrofy smoleńskiej chcą przedstawiciele stowarzyszenia _ Solidarni 2010 _, którzy rozbili namiot przed Pałacem Prezydenckim.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/36/t136996.jpg ) ] (http://news.money.pl/artykul/slupy;swiatla;kaczynskiego;stana;przed;palacem,85,0,808277.html) Słupy światła Kaczyńskiego. Staną przed pałacem? Prezes PiS przedstawił wizję pomnika ofiar. _ Katastrofa obciąża rząd, ma interes by ukryć prawdę _.
kraj
wiadmomości
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)