Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Będzie ponowny proces dwóch lekarzy

0
Podziel się:

Będzie powtórny proces dwóch lekarzy oskarżonych o postawienie złej diagnozy i narażenie na utratę życia lub doznanie ciężkiego uszczerbku na zdrowiu 5-letniego chłopca.

Będzie ponowny proces dwóch lekarzy
(Mikdam/Dreamstime)

Sąd Okręgowy w Opolu nakazał dziś powtórzyć proces dwóch lekarzy, oskarżonych o postawienie złej diagnozy i narażenie na utratę życia lub doznanie ciężkiego uszczerbku na zdrowiu pięcioletniego chłopca.

We wrześniu 2009 r., po pierwszym procesie, sąd w Nysie uznał obydwu oskarżonych lekarzy za winnych i skazał ich na kary więzienia w zawieszeniu oraz grzywny. Po apelacji Sąd Okręgowy w Opolu w styczniu 2010 r. uchylił ten wyrok.

Jak poinformowała Ewa Kosowska-Korniak z biura prasowego opolskiego sądu, orzekający stwierdzili, że niesłusznie oddalono w trakcie poprzedniego, drugiego już w tej sprawie, procesu, wnioski o przesłuchanie biegłych.

_ - Sąd uznał, że w przypadku gdy były dwie opinie biegłych krańcowo odmienne, należało wezwać ich i przesłuchać, rozstrzygając w ten sposób wątpliwości. Tymczasem nyski sąd tego nie zrobił, w związku z czym - zdaniem sądu odwoławczego - wyrok zapadł przedwcześnie _ - wyjaśniła Kosowska-Korniak.

W czerwcu 2004 r. mieszkanka podnyskiej miejscowości zgłosiła się do Szpitala Miejskiego w Nysie z niespełna pięcioletnim synem, który wymiotował i gorączkował. Dziecko miało kilka tygodni wcześniej wycinany wyrostek, a potem przeszło świnkę. Z akt sprawy wynika, że kobieta trafiła do Szpitalnego Oddziału Ratunkowego, skąd lekarz, zapisując leki, odesłał ją z synem do domu. W drodze do domu dziecko jednak czuło się bardzo źle, więc matka wróciła do szpitala. Tam chłopca zostawiono na obserwacji. Lekarze podejrzewali zapalenie trzustki, potem świnkowe zapalenie opon mózgowo-rdzeniowych i mózgu.

W związku z tym dziecko w stanie ciężkim, nieprzytomne, z zapaleniem mózgu i opon mózgowych przewieziono na OIOM do Wojewódzkiego Centrum Medycznego w Opolu. Po kilku dniach zostało przeniesione do Kliniki Chorób Zakaźnych Dzieci we Wrocławiu. Matka skarży się, że dziecko zostało źle zdiagnozowane.

W trakcie procesu w tej sprawie zasięgnięto opinii biegłych z Łodzi i Katowic. Ci ostatni uznali, że postępowanie lekarzy było prawidłowe i adekwatne do zmieniającego się stanu pacjenta. Nie dopatrzyli się zaniechań czy błędów lekarskich, uznając, że stan chorego pięciolatka wynikał z samoistnego rozwoju choroby. Tej opinii dał wiarę sąd, który odrzucił opinię biegłych z Łodzi, którzy byli odmiennego zdania i dopatrzyli się błędów oskarżonych.

Sąd uznał wówczas, że opinia łódzkich ekspertów jest _ nieprzekonująca _ i _ zawiera liczne mankamenty _, np. jest niepełna, momentami lakoniczna czy nieprecyzyjna.

Czytaj więcej w Money.pl
Sprzedali informację gazecie, pójdą siedzieć 31-letni Richard Trunkfield, były strażnik w więzieniu Woodhill, został skazany na 16 miesięcy więzienia za przekazanie gazecie wiadomości o sprawcy głośnego mordu Jonie Venablesie.
Mają znacznie skrócić sądowe procesy Rządowy projekt nowelizacji Kodeksu postępowania karnego oraz kilku innych ustaw obejmuje łącznie blisko 300 zmian przepisów.
Państwo straciło 33 mln zł, a proces... Przed krakowskim sądem po raz kolejny nie rozpoczął się dzisiaj proces w sprawie nieprawidłowości w funkcjonowaniu Komisji Majątkowej, w wyniku których Skarb Państwa stracił 33 mln zł.
wiadmomości
kraj
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)