Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Borusewicz: Nie jesteśmy drugą ligą NATO

0
Podziel się:

Marszałek Senatu RP Bogdan Borusewicz krytykuje Rosję w wywiadzie dla dziennika Kommiersant.

Borusewicz: Nie jesteśmy drugą ligą NATO
(Money.pl/Tomasz Brankiewicz)

Marszałek Senatu RP Bogdan Borusewicz oświadczył w wywiadzie dla dziennika _ Kommiersant _, że _ jest możliwe, iż Moskwa w dalszym ciągu chce traktować Polskę jak drugorzędnego partnera z NATO, dążąc przy tym do zachowania swoich wpływów w regionie _.

Borusewicz powiedział to, odpowiadając na pytanie, dlaczego jego zdaniem Moskwa tak chorobliwie reaguje na plany stacjonowania w Polsce amerykańskich żołnierzy i rozmieszczenia na polskim terytorium elementów tarczy antyrakietowej USA.

_ - Nie bardzo rozumiem rosyjskiej reakcji. Nie sądzę, by 20 żołnierzy stanowiło jakieś zagrożenie dla waszego kraju. Jest możliwe, że Moskwa w dalszym ciągu chce traktować Polskę jak drugorzędnego partnera z NATO, dążąc przy tym do zachowania swoich wpływów w regionie _ - powiedział.

Marszałek oznajmił też, że _ nie ma niczego nienaturalnego w tym, że Polska chce mieć na swoim terytorium elementy systemu obrony przeciwrakietowej _. _ Wszak Rosjanie mają system antyrakietowy S-300 w Kaliningradzie i w okolicach Brześcia. Swoim zasięgiem obejmuje on również nasze terytorium _ - zauważył.

Mówiąc o wpływie katastrofy Tu-154M pod Smoleńskiem na stosunki polsko-rosyjskie, Borusewicz skrytykował raport Międzypaństwowego Komitetu Lotniczego (MAK) na temat tego wypadku.

_ - Polską opinię publiczną oburzyła forma jego prezentacji: przeprowadzenie konferencji prasowej bez uprzedzenia Warszawy akurat w czasie, gdy nasz premier był na urlopie, a także jego niepełność, tj. brak analizy tego, co działo się na lotnisku Siewiernyj pod Smoleńskiem _ - wyjaśnił.

Zapytany, co najbardziej niepokoi Polskę w sytuacji wewnętrznej w Rosji, marszałek odparł, że Polacy chcieliby, aby Rosjanie nie patrzyli na Stalina jak na wielkiego człowieka. _ _

_ - Ponadto bardzo ważne jest to, aby w waszym kraju było stabilne państwo prawa. Ma to duże znaczenie dla inwestorów, którzy chcą mieć pewność, że w wypadku konfliktu mogą zwrócić się do niezawisłego i obiektywnego sądu _ - wskazał.

Borusewicz przebywa od przedwczoraj w Moskwie, gdzie uczestniczy w III Forum Regionów Polska-Rosja. Głównym tematem obrad jest polsko-rosyjska współpraca w sferze zaawansowanych technologii i innowacji.

Czytaj w Money.pl
[ ( http://static1.money.pl/i/h/114/t86130.jpg ) ] (http://news.money.pl/artykul/ocieplenie;stosunkow;polsko-rosyjskich,37,0,842533.html) Ocieplenie stosunków polsko-rosyjskich? Marszałek sejmu przybył do Moskwy rozmawiać na temat współpracy w sferze technologii i innowacji.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/102/t85350.jpg ) ] (http://news.money.pl/artykul/klich;nato;powinno;miec;wlasna;tarcze,47,0,833839.html) Klich: NATO powinno mieć własną tarczę _ - Tarcza antyrakietowa NATO i tarcza, którą tworzą Rosjanie powinny być dwoma odrębnymi systemami _ - uważa minister obrony narodowej.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/155/t90779.jpg ) ] (http://news.money.pl/artykul/nato;i;rosja;w;impasie;chodzi;o;tarcze,176,0,829360.html) NATO i Rosja w impasie. Chodzi o tarczę Ministrowie obrony NATO i Rosji nie będą w stanie przyjąć podczas czerwcowego spotkania wspólnego studium zagrożeń.
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)