Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Budowa dworca PKS w Sopocie już w kwietniu

0
Podziel się:

Nowy obiekt kolejowy wraz z podziemnym parkingiem i hotelem, ma powstać do końca 2014 r.

Budowa dworca PKS w Sopocie już w kwietniu
(Gawalkiewicz/REPORTER)

W kwietniu rozpocznie się wyburzanie budynków dworca PKP w Sopocie. Nowy obiekt kolejowy wraz z nowoczesną infrastrukturą, w tym podziemnym parkingiem i hotelem, ma powstać do końca 2014 r. Koszt inwestycji to ok. 100 mln zł.

Władze kurortu zorganizowały dziś symboliczne pożegnanie starego dworca PKP. Na placu przed budynkiem odbyła się inscenizacja historyczna nawiązująca jednocześnie do walk o wyzwolenie Sopotu w marcu 1945 r. W widowisku uczestniczyło 60 rekonstruktorów przebranych za hitlerowców oraz żołnierzy Armii Czerwonej i Wojska Polskiego. W inscenizacji wykorzystano m.in. sowiecki czołg T 34 oraz replikę niemieckiej _ Pantery _.

Symbolicznie, w formie performance w wykonaniu Sopockiego Teatru Tańca, rozpoczęto też budowę nowego dworca.

Anna Dyksińska z biura prasowego Urzędu Miejskiego w Sopocie poinformowała PAP, że prace rozbiórkowe na terenie dworca rozpoczną się w kwietniu od budynku bagażowni.

W ramach inwestycji okolice dworca o powierzchni ok. 1,2 ha zostaną gruntownie zrewitalizowane, dojdzie m.in. do zmiany ruchu komunikacyjnego w tym rejonie.

Powstaną dwa place miejskie połączone z deptakiem _ Monciak _, podziemny parking dla 270 aut, dwupoziomowy dworzec PKP przygotowany do obsługi ok. 5800 osób na dobę, a także nowy hotel i galeria placówek handlowo-usługowych. Po zakończeniu inwestycji głównym punktem obszaru będzie promenada z licznymi kawiarniami i miejscami odpoczynku.

Prywatna spółka Bałtycka Grupa Inwestycyjna SA. ma zrealizować inwestycję do końca 2014 r.

Projekt pod nazwą _ Rewitalizacja dworca PKP i zagospodarowanie terenów przydworcowych w Sopocie _ będzie finansowany z funduszy programu UE - Jessica.

Inwestycja będzie realizowana w ramach formuły partnerstwa publiczno-prywatnego. Miasto i kolej przekazały działki, a inwestycję sfinansuje i zrealizuje inwestor prywatny: Bałtycka Grupa Inwestycyjna SA. Oprócz preferencyjnej pożyczki w ramach programu Jessica pieniądze na budowę mają pochodzić z kredytu zaciągniętego także w Banku Gospodarstwa Krajowego oraz ze środków własnych inwestora. Ze środków programu Jessica na rewitalizację sopockich terenów przydworcowych udzielona będzie pożyczka w wysokości ok. 41 mln zł. Roczny koszt obsługi kredytu wraz z oprocentowaniem wynosi 0,87 proc.

Budowa nowego dworca kolejowego w Sopocie wraz z zagospodarowaniem przyległych miejsc to piąte przedsięwzięcie w Pomorskiem finansowane z Jessica. Dzięki środkom z tego programu powstają m.in. Muzeum Emigracji w Gdyni oraz centrum kultury i sztuki _ Garnizon Kultury _ na terenie b. koszar wojskowych w Gdańsku-Wrzeszczu.

Jessica (Joint European Support for Sustainable Investment in City Areas) to inicjatywa powstała we współpracy KE z Europejskim Bankiem Inwestycyjnym (EBI). Jej celem jest wsparcie zrównoważonego rozwoju obszarów miejskich. Jessica pozwala na wykorzystanie funduszy strukturalnych UE w systemie zwrotnym, oferując np. na atrakcyjnych warunkach pożyczki lub gwarancje. Projekty realizowane w ramach funduszu łączą element komercyjny (projekty muszą generować dochód) oraz społeczny - poprawiają atrakcyjność wspieranych obszarów, nadają im nowe funkcje i podnoszą jakość życia mieszkańców.

Pomorskie jest jednym z pięciu województw wdrażających program Jessica. Umowa pomiędzy zarządem województwa a Europejskim Bankiem Inwestycyjnym ws. finansowania Funduszu Powierniczego Jessica została podpisana w lipcu 2010 r. Podmiotami do realizacji tej pomocy są Bank Gospodarstwa Krajowego dla miast na prawach powiatu oraz Bank Ochrony Środowiska dla pozostałych ośrodków miejskich.

Czytaj więcej w Money.pl
Unibail-Rodamco wybuduje galerię handlową w centrum Wrocławia Galeria zostanie połączona z dworcem autobusowym. Firma kupiła od Polbus-PKS 6-hektarową działkę.
Budują nowy dworzec za 640 mln złotych Wartość całej inwestycji szacowana jest na 640 milionów złotych.
Polacy kupują coraz mniejsze domy Wydłuża się również czas sprzedaży. Teraz na nabywcę trzeba czekać średnio nawet...
wiadmomości
kraj
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)