Notowania

order orła białego
11.11.2012 13:34

Buzek, Davis i Strzembosz odznaczeni Orderem Orła Białego

Uroczystość miała miejsce w Pałacu Prezydenckim. Odznaczenia wręczał prezydent RP, Bronisław Komorowski.

Podziel się
Dodaj komentarz
(PAP/Jacek Turczyk)

Prof. Jerzy Buzek, prof. Norman Davis oraz b. pierwszy prezes Sądu Najwyższego Adam Strzembosz (na zdj. od lewej) zostali odznaczeni dziś, w Święto Niepodległości, najwyższym polskim odznaczeniem Orderem Orła Białego.

Podczas porannej uroczystości w Pałacu Prezydenckim były premier oraz były szef Parlamentu Europejskiego prof. Jerzy Buzek uhonorowany został w uznaniu zasług dla przemian demokratycznych w Polsce, za działalność naukową i państwową oraz za wybitne osiągnięcia w działalności politycznej na arenie międzynarodowej.

Brytyjskiego historyka, propagatora polskiej historii Normana Daviesa odznaczono za upowszechnianie wiedzy o Polsce i jej kulturze, za kształtowanie pozytywnego wizerunku Polski w Europie i świecie oraz za wspieranie przemian demokratycznych w Polsce.

Prawnik, sędzia, wiceminister sprawiedliwości w latach 1989-1990 oraz pierwszy prezes Sądu Najwyższego w latach 1990-1998 prof. Adam Strzembosz otrzymał Order Orła Białego w uznaniu zasług dla przemian demokratycznych w Polsce, za obronę zasad praworządności, godności i niezależności sędziowskiej w czasach PRL-u oraz za tworzenie państwa prawa w wolnej Polsce.

Prezydent Bronisław Komorowski podkreślił, że _ Święto Niepodległości jest świętem radosnym, jeśli można cieszyć się niepodległością _. _ Nam przyszło żyć w czasach, kiedy jeszcze świeża jest pamięć braku niepodległości i ponownego jej odzyskania _ - powiedział Komorowski.

_ W imieniu całej Polski _ prezydent dziękował _ wielu wybitnym osobom, które wniosły swój wielki wkład, zarówno w to, o czym opowiada nasz hymn (...) ale i za to, co kryje się za całą pracą, za mądre zagospodarowywanie odzyskanej wolności i niepodległości _.

Uhonorowanym Orderem Orła Białego Komorowski podziękował _ za to, że potrafili nie tylko działać na rzecz wolności w czasach trudnych, ale także i mądrze zagospodarowywać wolność w dniu dzisiejszym, budując nasze dalsze ambicje i umiejętności odnajdywania się w świecie, w którym żyjemy _. Buzkowi dziękował za to, że _ umacniał nasze marzenia o odgrywaniu jak najlepszej, najmądrzejszej i jak największej roli w integrującej się Europie _.

_ - Chcę podziękować prof. Normanowi Davisowi - nie tylko za to, że w sposób wyjątkowy opowiadał o niełatwej historii Polski, o niełatwej Polsce ludziom z innych krajów, ale także uczył nas doceniać własną wolność, demokrację i to, co nam przyszło z woli Najwyższego, jako udział narodu polskiego, w wiekach minionych i współcześnie. Chciałem podziękować za umiejętność pokazywania naszej polskiej rzeczywistości i historii oczami człowieka patrzącego z zewnątrz _ - powiedział prezydent.

_ - Nic tak dobrze nie robi nam Polakom, jak to, jak inni na nas patrzą, oceniają, bo jesteśmy narodem ambitnym i chcemy wypaść jak najlepiej - we własnych oczach i w oczach innych, życzliwie patrzących na nasz kraj _ - dodał Komorowski.

Prof. Strzemboszowi podziękował za _ wielkie chwile, które przeżywaliśmy w walce o zrealizowanie testamentu Polski Podziemnej, poprzez wielki obóz Solidarności, jak i za wspólne chwile w czasach, kiedy przyszło nam razem zagospodarowywać rzeczywistość Polski poprzez trudne reformy, także w obszarze wymiaru sprawiedliwości _.

_ - Chciałbym każdego z państwa z osobna wymienić _ - zwrócił się prezydent do odznaczonych. Wspomniał też pisarkę Wandę Chotomską, odznaczoną w niedzielę Krzyżem Komandorskim Orderu Odrodzenia Polski. _ Dzisiaj wiem, że tak samo pięknym źródłem wzruszenia i umiejętności kochania Polski są pani książki w stosunku już do pokolenia naszych dzieci i wnuków, i niech to trwa przez następne pokolenia _ - dodał.

Jak zaznaczył, w Święto Niepodległości trzeba dostrzec też _ to, co dzisiaj stanowi istotę polskiego patriotyzmu - patriotyzm pracy, działania na rzecz innego człowieka _. _ Patriotyzm, który jest silnie zakorzeniony w tradycjach, ale jest wymierzony w przyszłość, w wymiarze kultury, nauki i każdego obszaru, który składa się razem na rzeczywistość i na przyszłość narodu polskiego _ - mówił Komorowski.

Krzyżem Komandorskim z gwiazdą Orderu Odrodzenia Polski odznaczeni zostali: aktor Jan Kobuszewski (za osiągnięcia w pracy artystycznej), powieściopisarz Wiesław Myśliwski (za osiągnięcia w twórczości literackiej), kompozytor Edward Pałłasz (za osiągnięcia w pracy twórczej i artystycznej), specjalistka w dziedzinie psychiatrii prof. Wanda Półtawska (za zasługi w upamiętnianiu prawdy o wojennych losach Polaków i osiągnięcia w pracy naukowej), prezes Społecznego Stowarzyszenia Prasoznawczego _ Stopka _ Stanisław Zagórski (za działalność oświatową i kulturalną) i historyk literatury Janusz Odrowąż-Pieniążek (za zasługi dla kultury narodowej).

Pisarka Wanda Chotomska i poetka Joanna Kulma - za zasługi dla kultury polskiej, szef Krajowego Biura Wyborczego Kazimierz Czaplicki - za zasługi w działalności na rzecz umacniania demokratycznego prawa wyborczego, prof. medycyny Maria Dąbska i prof. Leszek Dobrzański - za osiągnięcia w pracy naukowo-badawczej i działalność dydaktyczną, wicepremier w rządzie Tadeusza Mazowieckiego Czesław Janicki - za zasługi na rzecz budowania demokratycznego państwa, kompozytor Zygmunt Konieczny - za zasługi dla polskiej kultury muzycznej uhonorowani zostali Krzyżem Komandorskim Orderu Odrodzenia Polski.

Krzyż Oficerski Orderu Odrodzenia Polski otrzymali: historyk teatru Marek Chimiak (za zasługi w działalności na rzecz przemian demokratycznych), kustosz jasnogórskich zbiorów sztuki ojciec Jan Golonka (za zasługi w upowszechnianiu historii sztuki sakralnej), dziennikarz programu III Polskiego Radia Piotr Kaczkowski (za wybitne zasługi dla radia), prezes Krajowego Stowarzyszenia na Rzecz Dzieci Niepełnosprawnych _ Pomoc Dzieciom _ Stanisław Lewandowski (za zasługi w działalności społecznej), historyk i krytyk sztuki Agnieszka Morawińska (za wybitne zasługi dla kultury polskiej), gen. brygady, prof. nauk medycznych Jan Podgórski (za zasługi w pracy naukowo-dydaktycznej), b. ambasador, uczestnik negocjacji akcesyjnych Polski do UE Maciej Popowski (za zasługi w rozwijaniu międzynarodowej współpracy i osiągnięcia w działalności dyplomatycznej), architekt Jerzy Szczepanik-Dzikowski (za zasługi na rzecz architektury polskiej).

Amerykańska dziennikarka i pisarka, żona ministra spraw zagranicznych Radosława Sikorskiego, Anne Applebaum-Sikorska, za osiągnięcia w pracy dziennikarskiej i publicystycznej odznaczona została Krzyżem Oficerskim Orderu Zasługi Rzeczypospolitej Polskiej.

Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski za zasługi dla kultury polskiej uhonorowany został krytyk literacki i wydawca Jerzy Illg. Krzyżem Kawalerskim Orderu Krzyża Wojskowego za wybitne czyny bojowe i męstwo odznaczeni zostali: ppor. Paweł Baron, st. szer. Jarosław Latała i st. szer. Marcin Pikula.

Czytaj więcej w Money.pl
Janukowycz pisze do Komorowskiego. Chce... - _ Widzimy w Rzeczypospolitej Polskiej niezmiennego przyjaciela i konsekwentnego zwolennika integracji europejskiej Ukrainy _ - zapewnia.
Apel prezydenta. Ma dość pogardy Podczas centralnych obchodów Święta Niepodległości na Placu Piłsudskiego w Warszawie Komorowski zapraszał też na Marsz dla Niepodległej.
Palikot: Zburzyć pomnik faszysty Dmowskiego _ Wzywamy do nieświętowania i niewychodzenia jutro na ulice. To znowu będzie święto dzielenia Polaków, rozrób i miękkiego wpuszczania faszyzmu _.
Tagi: order orła białego, wiadmomości, kraj, gospodarka
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz