Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

CBOS: Parlament oceniany krytycznie

0
Podziel się:

61 proc. ankietowanych źle ocenia działalność Sejmu nowej kadencji; 20 proc. badanych dobrze - wynika z sondażu CBOS.

CBOS: Parlament oceniany krytycznie
(Money.pl/Tomasz Brankiewicz)

61 proc. ankietowanych źle ocenia działalność Sejmu nowej kadencji. 20 proc. badanych dobrze - wynika z sondażu CBOS. Negatywne oceny przeważają też w odniesieniu do Senatu. Pozytywną ocenę pracy prezydenta wystawiło 64 proc. badanych, negatywną - 20 proc.

CBOS zapytał o ocenę pracy parlamentu po pierwszym miesiącu działania Sejmu i Senatu w nowej kadencji. Dobrze o pracy Sejmu wypowiedziało się w grudniu 20 proc. badanych, czyli o 6 punktów proc. mniej, niż w poprzednim sondażu, przeprowadzonym w październiku.

Negatywnie pracę Sejmu oceniło 61 proc. ankietowanych, czyli o 6 punktów proc. więcej niż w poprzednim badaniu. 19 proc. respondentów nie potrafiło wystawić cenzurki w tej sprawie.

Pogorszyły się także notowania Senatu. 52 proc. źle oceniło jego pracę (wzrost o 12 punktów proc. w porównaniu z październikiem). 21 proc. dobrze wypowiedziało się na temat pracy tej izby (spadek o 6 punktów proc.) 27 proc. ankietowanych nie wypowiedziało się w tej sprawie.

Według CBOS obecny parlament spotkał się na starcie z najbardziej nieprzychylnymi reakcjami Polaków, jakie ośrodek odnotował w ostatnim dwudziestoleciu. "Wydawałoby się, że tuż po wyborach parlamentarnych skład obu izb najlepiej odzwierciedla społeczne preferencje partyjne, a tym samym w początkowym okresie funkcjonowania powinien cieszyć się większą aprobatą niż ten, który właśnie zakończył pracę" - zaznaczył CBOS.

W grudniu pogorszyła się również ocena działalności prezydenta Bronisława Komorowskiego. Dobrze postrzega pracę głowy państwa 64 proc. ankietowanych (spadek o 4 punkty proc. w porównaniu z listopadem, kiedy przeprowadzono poprzedni taki sondaż); źle 20 proc. (wzrost o 4 punkty proc.). 16 proc. respondentów nie wypowiedziała się w tej sprawie.

Według CBOS z działalności prezydenta częściej zadowolone są osoby uzyskujące wysokie dochody i ogólnie znajdujące się w dobrej kondycji materialnej, z kolei wyraźnie więcej głosów dezaprobaty pojawia się wśród źle sytuowanych, bezrobotnych oraz w grupie prywatnych przedsiębiorców. Ośrodek zauważył, iż z uznaniem o pracy prezydenta częściej mówią badani deklarujący poglądy lewicowe i centrowe, natomiast rzadziej osoby o orientacji prawicowej.

Badanie przeprowadzono w dniach 1-8 grudnia 2011 roku na liczącej 950 osób reprezentatywnej próbie losowej dorosłych mieszkańców Polski.

Czytaj więcej o opiniach Polaków
[ ( http://static1.money.pl/i/h/17/t111377.jpg ) ] (http://news.money.pl/artykul/zaskakujace;wyniki;sondazu;dla;partii;tuska,98,0,828258.html) Zaskakujące wyniki sondażu dla partii Tuska CBOS: W maju PO wyraźnie poprawiła wynik, PiS straciło zwolenników. Notowania trzech najsilniejszych partii są zbliżone do tych z początku roku.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/131/t137859.jpg ) ] (http://news.money.pl/artykul/w;kraju;zle;poparcie;dla;prezydenta;w;dol,228,0,816356.html) W kraju źle, poparcie dla prezydenta w dół Niemal dwie trzecie Polaków negatywnie ocenia kierunek zmian w Polsce, a co piąty badany uważa, że sytuacja w kraju zmierza w dobrym kierunku.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/80/t91472.jpg ) ] (http://news.money.pl/artykul/polacy;najgorzej;mysla;o;zus-ie,87,0,799575.html) Polacy najgorzej myślą o ZUS-ie Najlepiej wśród instytucji publicznych oceniane są media, policja i wojsko.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/143/t135311.jpg ) ] (http://news.money.pl/artykul/notowania;rzadu;i;premiera;bez;zmian,212,0,796628.html) Notowania rządu i premiera bez zmian 26 proc. badanych pozytywnie ocenia rząd, a 66 proc. - negatywnie.
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)