Notowania

kościół
07.09.2012 18:58

Chcą poświęcić wydrukowaną figurkę Maryi

Parafia przygotowuje się obecnie do budowy świątyni na 1,5 tysiąca osób.

Podziel się
Dodaj komentarz
(JeffersonDavis/CC/Flickr)

Wykonana w nowoczesnej technologii druku 3D kopia figury Matki Bożej z Dzieciątkiem zostanie poświęcona w niedzielę w Tulcach koło Poznania. To prawdopodobnie pierwsza w Polsce kopia rzeźby sakralnej, wykonana w tej technice.

Poświęcenie odbędzie się w ramach uroczystości związanych z 350. rocznicą koronacji znajdującej się w tamtejszym kościele cudownej figury Matki Bożej Tuleckiej. Jak powiedział kustosz sanktuarium w Tulcach, ks. Marian Libera, kopia figury, po poświęceniu, będzie pielgrzymować do parafii, które ją zaproszą.

Przyznał, że wybór techniki przy wykonywaniu kopii podyktowany był m.in. względami finansowymi. Jak podkreślił, obie figury są na pierwszy rzut oka nie do odróżnienia.

_ - Do tej pory figura Matki Bożej Tuleckiej nie miała swojej kopii. Ceny, jakie proponowali rzeźbiarze, były jednak dla nas nieosiągalne. Dodatkowo zależało mi, by kopia bardzo wiernie oddawała kształt skomplikowanego w kształcie oryginału _ - wyjaśnił duchowny.

Wykonanie kopii w nowoczesnej technice okazało się tańsze od zamówienia dzieła u rzeźbiarza. Figura została laserowo zeskanowana przez firmę z Leszna, wykonano jej cyfrową kopię, która następnie została _ wydrukowana _ na specjalnej drukarce. Polichromie oraz srebrzenia, złocenia i laserunki zostały naniesione zgodnie z techniką wykonania oryginału.

Jak zastrzegł ks. Libera, kopia będzie pielgrzymowała po parafiach bez koron.

Parafia pw. Narodzenia NMP w Tulcach pod Poznaniem istnieje od XII w., jest jedną z najstarszych parafii w archidiecezji poznańskiej. Kult Matki Bożej Tuleckiej zapoczątkowało umieszczenie w tamtejszym kościele w 1500 r. figury Maryi z Dzieciątkiem, ufundowanej przez arcybiskupa poznańskiego Uriela Górkę. Ta późnogotycka rzeźba nieznanego autora już wtedy uważana była za cudowną. Pierwszej koronacji figury dokonał w 1662 r. bp Wojciech Tolibowski.

Parafia przygotowuje się obecnie do budowy świątyni na 1,5 tys. osób, która będzie służyła pielgrzymom przybywającym do Tulec.

Czytaj więcej w Money.pl
Arcybiskup: Blair i Bush pod sąd! Za... _ Wojna z Irakiem bardziej niż inne konflikty z przeszłości sprawiła, że świat stał się niestabilny. _
Kościół wie, jak dobrze wychowywać dzieci Zarówno ojciec, jak i matka, wbrew niektórym schematom, powinni w równym stopniu brać odpowiedzialność za wychowanie dziecka.
Arcybiskup za kratkami. "Odczuwam wstyd" Katolicki arcybiskup-nominat Salvatore Cordileone publicznie przeprosił za prowadzenie samochodu w stanie nietrzeźwym.
Tagi: kościół, kraj, wiadmomości, gospodarka
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz