Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Chińskie media o europejskiej podróży Wena Jiabao

0
Podziel się:

Szef chińskiego MSZ ocenił, że wizyta zapoczątkowała etap szybkiego zacieśniania stosunków Chin z krajami Europy Środkowo-Wschodniej.

Chińskie media o europejskiej podróży Wena Jiabao
(ec.europa.eu)
bESiexlx

Odnotowując zakończoną właśnie wizytę chińskiego premiera Wena Jiabao w krajach europejskich, tym w Polsce, chińskie media akcentują, że miała ona wielkie znaczenie dla poprawy stosunków z Europą. Według MSZ Chin _ podróż cementuje przyjaźń _ obu stron.

Wszystkie cztery odwiedzone przez Wena kraje - Islandia, Szwecja, Niemcy i Polska - _ są ważne i mają potencjał promowania współpracy z Chinami _ - cytuje dziś agencja Xinhua szefa chińskiej dyplomacji Yanga Yiechi, który towarzyszył Wenowi w podróży.

Minister ocenił, że Wen Jiabao w czasie podejmowanych podczas wizyty spotkań przekonywał do wizerunku Chin jako kraju _ nastawionego pokojowo, rozwijającego się, skłonnego do współpracy i godnego zaufania _.

bESiexlz

Podkreślił, że zarówno Europa, ze stabilizującym się kryzysem euro, jak i Chiny stoją w obliczu trudnych wyzwań, zatem we wspólnym interesie leży współpraca obu stron w celu wypracowania _ sytuacji, na której obie strony mogą tylko skorzystać _.

Agencja zaznacza, że Wen Jiabao i premier Donald Tusk _ osiągnęli istotne porozumienie w kwestii pogłębiania strategicznego partnerstwa między obu krajami _. Odnotowuje, że obaj przywódcy zobowiązali się do ustanowienia mechanizmów regularnych spotkań premierów _ w celu pogłębiania wzajemnego zaufania politycznego i strategicznej komunikacji _.

_ - Chiny i Polska wzmocnią współpracę w dziedzinie inwestycji, infrastruktury i zaawansowanych technologii - wskazał Yang. - Będą także promować zrównoważony rozwój wzajemnej wymiany handlowej i zmierzać do jej podwojenia w ciągu najbliższych pięciu lat _.

Szef chińskiego MSZ ocenił także, że wizyta zapoczątkowała _ etap szybkiego zacieśniania stosunków Chin z krajami Europy Środkowo-Wschodniej _. W zorganizowanym w Warszawie spotkaniu uczestniczyło 14 premierów i dwóch wicepremierów z regionu Europy Środkowo-Wschodniej, którzy zobowiązali się do pogłębienia współpracy ku obopólnej korzyści - pisze Xinhua.

bESiexlF

Anglojęzyczny dziennik _ China Daily _ relacjonuje, że Chiny chcą do 2015 roku podwoić handel z krajami Europy Środkowo-Wschodniej do 100 miliardów dolarów. Informuje też o ustanowieniu linii kredytowej w wysokości 10 miliardów USD w celu wspierania wspólnych projektów, zwłaszcza w dziedzinie infrastruktury i nowej energii.

_ Chiny i kraje regionu są na ważnym etapie rozwoju. Gospodarki obu stron w wysokim stopniu uzupełniają się, a współpraca gospodarcza jest najbardziej dynamicznym elementem dwustronnych stosunków _ - cytuje dziennik rzecznika chińskiego MSZ Liu Weimina.

Jak relacjonuje _ China Daily _, Chiny, największy światowy eksporter, zobowiązały się do zwiększenia importu z 16 krajów regionu; ma temu sprzyjać fundusz wspierania inwestycji w wysokości 500 mln USD, którego powstanie ogłosił Wen w Warszawie.

Z kolei dyrektor chińskiego Instytutu Studiów Europejskich Feng Zhongpin ocenił, że _ każdy kraj europejski jest wyjątkowy i niezwykle istotny dla współpracy z Chinami _. _ Podróż Wena sprawiła, że stosunki chińsko-europejskie stały się bardzie zrównoważone i dowiodła, iż kryzys zadłużeniowy w Europie nie osłabił chińskiego zaufania do krajów kontynentu _ - podsumował Feng.

bESiexlG

Trzydniowy pobyt Wena Jiabao w Polsce - pierwsza od 25 lat wizyta premiera Chin w naszym kraju - był ostatnim etapem jego europejskiej podróży.

Czytaj więcej w Money.pl
Premier Chin mówi o Polakach. Posłuchaj - _ Strona chińska w pełni zrealizuje złożone w Warszawie obietnice, w tym... _- obiecywał Jiabao.
Chiński niewidomy dysydent pod "opieką" USA Niewidomy chiński dysydent Chen Guangcheng, krytyk polityki jednego dziecka, który niedawno uciekł z aresztu domowego, znajduje się w Pekinie pod ochroną przedstawicieli USA.
Premier Chin do nas: To prawdziwa przyjaźń W ostatnim dniu wizyty w Polsce, szef chińskiego rządu podczas nieoficjalnej części pobytu odwiedził Kraków oraz zwiedził były niemiecki obóz Auschwitz.
bESiexma
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)