Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Co z reformą sądów? Jest weto prezydenta

0
Podziel się:

Rozpatrzeniem weta zajmie się Sejm na posiedzeniu 10-12 lipca - poinformowała Ewa Kopacz, marszałek Sejmu.

Co z reformą sądów? Jest weto prezydenta
(kprm.gov.pl)

Prezydent zawetował obywatelski projekt * *zmian w ustawie o sądach powszechnych. Ma zamiar przygotować własny. Rozpatrzeniem weta zajmie się Sejm na posiedzeniu 10-12 lipca - poinformowała Ewa Kopacz, marszałek Sejmu.

We wcześniejszej rozmowie Kopacz zapowiadała, że będzie proponowała, by prezydenckie weto było rozpatrzone jeszcze przed wakacjami parlamentarnymi. Zawetowana przez Komorowskiego w środę ustawa miała przywrócić 79 sądów rejonowych zniesionych w wyniku reorganizacji dokonanej na początku roku na mocy tzw. reformy Jarosława Gowina.

Komorowski, wetując obywatelską ustawę, skierował jednocześnie do Sejmu własny projekt zmian w ustawie o ustroju sądów powszechnych, pozwalający ministrowi sprawiedliwości na tworzenie lub znoszenie sądów rejonowych na podstawie obiektywnych kryteriów. Według tej propozycji sąd rejonowy mógłby być tworzony dla obszaru jednej, lub większej liczby gmin, zamieszkałych przez co najmniej 60 tys. mieszkańców, jeżeli łączna liczba spraw cywilnych, karnych i dot. nieletnich wynosiłaby co najmniej 7 tys. w ciągu roku kalendarzowego.

Na posiedzeniu Sejmu 10-12 lipca, oprócz rozpatrzenia prezydenckiego weta do obywatelskiej ustawy ws. sądów, odbędzie się też pierwsze czytanie prezydenckiego projektu. Komorowski ocenił w środę, że przygotowane przez niego rozwiązanie daje możliwość uniknięcia _ totalnej wpadki _, jaką byłaby próba wprowadzenia ustawy obywatelskiej.

Kopacz odniosła się też do krytycznych uwag Komorowskiego do obywatelskiej ustawy. Jak zwróciła uwagę, służby prawne Kancelarii Sejmu - Biuro Legislacyjne i Biuro Analiz Sejmowych - były _ bardzo sceptyczne co do ostatecznego kształtu ustawy obywatelskiej _. _ Uwagi były zgłaszane podczas prac komisji, ale jak wiadomo decyduje większość na sali _ - zaznaczyła. Jak dodała, _ obowiązkiem każdego posła jest zapoznanie się z opiniami sejmowych prawników i rozważenie przedstawionych uwag _.

_ Prezydent miał rację mówiąc o tym, że zlekceważono uwagi Biura Legislacyjnego, stąd projekt, który został przeprocedowany w Sejmie i w Senacie był niedoskonały _ - oceniła Kopacz.

Weto oznacza, że ustawa wraz z umotywowanym wnioskiem przekazana jest do Sejmu do ponownego rozpatrzenia. Posłowie mogą ponownie uchwalić ustawę, a tym samym odrzucić prezydenckie weto, ale potrzebna jest do tego większość 3/5 głosów w obecności co najmniej połowy ustawowej liczby posłów. W przypadku odrzucenia weta, prezydent musi ustawę podpisać i zarządzić jej ogłoszenie.

Gdyby za odrzuceniem weta opowiedziała się cała opozycja i PSL, głosów nie starczyłoby do zmiany decyzji Komorowskiego. PO ma w tej kadencji 206 posłów; opozycja (PiS, RP, SLD i SP) wraz z ludowcami dysponuje jedynie 246 głosami.

Czytaj więcej w Money.pl
Reforma Gowina do śmieci. Sejm ją zlikwidował To oznacza przywrócenie 79 dopiero co zniesionych sądów rejonowych. Opozycja świętuje.
Premier żąda lojalności od koalicjanta _ Źle się dzieje, gdy jedna z partii koalicyjnych ma inny pogląd niż przyjął rząd _- uważa premier.
"Nagrody dla Kancelarii Sejmu nie są tajne" Fundusz nagród jest rzeczą legalną i oczywistą - podkreśliła marszałek Ewa Kopacz.
wiadmomości
kraj
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)