Notowania

cyfryzacja
30.03.2012 06:10

Cyfryzacja telewizji nie martwi Polaków. Są badania

85 proc. Polaków wie o planowanym zastąpieniu sygnału analogowego telewizji sygnałem cyfrowym, a ponad 74 proc. - że do jego odbioru konieczny jest dekoder lub odpowiedni telewizor.

Podziel się
Dodaj komentarz
(ronen/iStockphoto)

85 proc. Polaków wie o planowanym zastąpieniu sygnału analogowego telewizji sygnałem cyfrowym, a ponad 74 proc. - że do jego odbioru konieczny jest dekoder lub odpowiedni telewizor - takie dane przedstawiła wiceszefowa Ministerstwa Administracji i Cyfryzacji Małgorzata Olszewska.

Wyniki zakończonego w lutym badania przeprowadzonego przez MAC Olszewska zaprezentowała na posiedzeniu sejmowej komisji innowacyjności i nowoczesnych technologii.

Z badania wynika, że dekoder telewizji cyfrowej posiada 37 proc. Polaków, a w przypadku 43 proc. telewizory obsługują format kodowania MPEG-4 (wymagany do odbioru telewizji cyfrowej). Jakie działania podjąć, by móc odbierać sygnał cyfrowy, nie wie ponad jedna piąta (22 proc.) Polaków.

Olszewska podkreśliła, że MAC będzie powtarzał tego typu badania. _ - Na pewno będziemy zwracać uwagę na to, czy terminy wyłączenia nadawania analogowego przewidziane w harmonogramach prezesa Urzędu Komunikacji Elektronicznej pozwalają już powiedzieć, że nasze społeczeństwo jest już odpowiednio przygotowane do tego procesu _ - dodała.

Zgodnie z ustawą o wdrożeniu naziemnej telewizji cyfrowej, analogowe nadawanie sygnału telewizyjnego ma zostać wyłączone najpóźniej do końca lipca przyszłego roku. Według przedstawionego w czwartek przez Krajową Radę Radiofonii i Telewizji harmonogramu, najwcześniej analogowe nadajniki zostaną wyłączone w Zielonej Górze i Żaganiu - 7 listopada 2012 r. Przed końcem tego roku wyłączone mają być także nadajniki w Gdańsku, Iławie i Poznaniu (28 listopada 2012 r.). W 2013 roku kolejno będą wyłączane pozostałe nadajniki na terenie kraju.

Dotąd uruchomiono w Polsce trzy multipleksy. Zgodnie z ustawą o wdrożeniu naziemnej telewizji cyfrowej multipleks trzeci (MUX-3) został przeznaczony dla telewizji publicznej (TVP), drugi (MUX-2) - dla dotychczasowych, komercyjnych nadawców naziemnych, m.in. Polsatu i TVN, zaś multipleks pierwszy (MUX-1) - ostatni, który ruszył przed planowanym na lipiec 2013 r. wyłączeniem nadawania analogowego w Polsce - dla nowych nadawców. Czasowo programy TVP zajmują też trzy miejsca na MUX-1. Zgodnie z harmonogramem wdrażania cyfrowego nadawania TVP ma je zwolnić nie później niż 27 kwietnia 2014 r., a przed końcem 2012 r. Krajowa Rada Radiofonii i Telewizji ma ogłosić na nie konkurs.

Czytaj więcej o cyfryzacji telewizji w Money.pl
Słodowy i Telesfor twarzami kampanii MI Spoty za 492 tys. zł promują przejście na naziemną telewizję cyfrową.
W cyfryzacji biją nas nawet Malezyjczycy ONZ ogłosiła raport na temat informatyzacji administracji publicznej. Z Polską jest coraz gorzej.
Boni zajmie się wolnością w sieci. Nie sam Minister administracji i cyfryzacji Michał Boni zapowiedział, że w przyszłym tygodniu przyjrzy się wolności i bezpieczeństwu w sieci.
Tagi: cyfryzacja, wiadmomości, kraj, gospodarka
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz