Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
wiadmomości
26.08.2012 16:07

Częstochowa: Ponad 35 tys. pątników na Jasnej Górze

Pątnicy wzięli udział w sumie pontyfikalnej, której przewodniczył prymas Polski abp Józef Kowalczyk.

Podziel się
Dodaj komentarz
(PAP/Waldemar Deska)

Ponad 35 tys. pątników przybyło na dzisiejsze uroczystości święta Matki Bożej Częstochowskiej na Jasnej Górze, podczas których poświęcono tablicę upamiętniającą Śluby Narodu Polskiego. Inicjatorem jej powstania jest Instytut Prymasa Wyszyńskiego.

Pątnicy wzięli udział w sumie pontyfikalnej, której przewodniczył prymas Polski abp Józef Kowalczyk (na zdj.), a homilię wygłosił metropolita częstochowski abp Wacław Depo.

_ - Ten nasz powszechny kult maryjny, nasza więź z Maryją to nie szaleństwo masowe, ale szukanie instynktowne oparcia i poczucia bezpieczeństwa w chwilach prób i zagrożeń na podobieństwo dziecka i matki _ - mówił podczas homilii abp Depo, powołując się na słowa ks. prof. Włodzimierza Sedlaka.

Metropolita częstochowski dodał, że _ bez wchodzenia na ten jasnogórski szczyt nie będzie prawdziwego pokoju (...) ani w życiu społecznym czy narodowym _. _ Tak, tutaj zawsze byliśmy wolni, te słowa błogosławionego Jana Pawła II sprawdzają się i dzisiaj, tutaj zawsze byliśmy wolni niezależnie od czasów niewoli, rozbiorów, czy okupacji o różnym imieniu i barwie _ - powiedział na klasztornych błoniach.

Wspominając historię obrazu Matki Bożej Jasnogórskiej, obrazu _ z ciemnym obliczem jednoczącym wschód i zachód chrześcijański _, abp Depo przypominał, że został on przekazany paulinom na Jasnej Górze 31 sierpnia 1384 roku. _ Ona łączy wschód z zachodem i Bogu niech będą dzięki za ten akt z 17 sierpnia i Przesłanie do narodów Polski i Rosji _ - przypomniał podpisany kilka dni temu przez patriarchę Cyryla I i przewodniczącego KEP abp. Józefa Michalika dokument dotyczący pojednania obu narodów.

Msza odbyła się w kilku intencjach - o rychłą beatyfikację kardynała Stefana Wyszyńskiego, kanonizację błogosławionego Jana Pawła II, wizytę papieża Benedykta XVI, a także, by podpisane w Warszawie Przesłanie _ przyczyniło się do zbliżenia narodów, kościołów i jeszcze bardziej uczyniło nas braćmi _.

Przypadająca 26 sierpnia uroczystość Najświętszej Maryi Panny Częstochowskiej, nazywana także dniem imienin Matki Bożej, to jedno z głównych świąt maryjnych na Jasnej Górze. Ma ono przede wszystkim charakter dziękczynienia za szczególną rolę Maryi w dziejach całego narodu, jest też wyrazem czci dla Matki Bożej w jej jasnogórskim wizerunku.

Tradycyjnie w trakcie tego święta odbywa się Akt Odnowienia Ślubów Jasnogórskich - modlitwy napisanej ponad 50 lat temu przez ówczesnego prymasa Polski, kard. Stefana Wyszyńskiego, w której wierni powierzają Polskę w opiekę Matki Bożej.

Przed sumą pontyfikalną poświęcono tablicę upamiętniającą Śluby Narodu Polskiego. Inicjatorem jej powstania jest Instytut Prymasa Wyszyńskiego, który obchodzi w tym roku 70-lecie powołania. Tablica zawiera pełny tekst Jasnogórskich Ślubów Narodu złożonych 26 sierpnia 1956 r., autorstwa prymasa kard. Wyszyńskiego.

Jest to granitowa tablica o wymiarach 2 m na 1,60 m, na której znajduje się medalion z brązu. Na nim jest wizerunek kard. Stefana Wyszyńskiego, cały tekst Ślubów, herb prymasowski i podpis Prymasa Tysiąclecia oraz tabliczka z informacją o fundatorach wotum.

Jak poinformowało biuro prasowe Jasnej Góry, w tym najgorętszym okresie pielgrzymkowym, czyli od 16 sierpnia do minionej soboty, na Jasną Górę dotarło 86 pielgrzymek pieszych z ponad 35 tys. pątnikami z całego kraju - to o ponad 4 tys. więcej, niż w ubiegłym roku.

Było także 13 pielgrzymek rowerowych oraz jedna pielgrzymka, która dotarła do sanktuarium na rolkach.

Wśród najliczniejszych pielgrzymek minionych dziesięciu dni znalazły się m.in. Jubileuszowa 30. Pielgrzymka Diecezji Tarnowskiej, licząca prawie 10 tys. osób, 87. Pielgrzymka Łódzka z 2,5 tys. pątników oraz 20. Diecezjalna Piesza Pielgrzymka Gliwicka, Pielgrzymka z Radomska i 21. Sosnowiecka Piesza Pielgrzymka - z każdą z nich przybyło do 2 tys. osób.

Tagi: wiadmomości, kraj, gospodarka
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz