Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Depresja to choroba jak każda inna. Nie trzeba się wstydzić

0
Podziel się:

Czasem bywa tak, że podły nastrój towarzyszy nam nieustannie. To gorzej kiedy nam się poprawia?

Depresja to choroba jak każda inna. Nie trzeba się wstydzić
(hidesy/iStockhoto)

Okresy, na przykład kilkutygodniowe, smutku i poczucia beznadziei przeplatane są okresami samozadowolenia i euforii. Chory często uważa wtedy, że może wszystko, a świat leży u jego stóp.

Dziś Ogólnopolski Dzień Walki z Depresją. W tym roku eksperci zwracają uwagę na tak zwane zaburzenia afektywne dwubiegunowe. Kiedyś nazywano je depresją maniakalną lub cyklofrenią. W odróżnieniu od jednobiegunowej depresji, gdy chory ma ciągle obniżony nastrój, zaburzenie dwubiegunowe to huśtawka nastrojów.

_ - To utrudnia postawienie dobrej diagnozy i samo leczenie _ - tłumaczy psychiatra, profesor Aleksander Araszkiewicz z Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu. - _ Jeśli mija depresja i pojawia się stan podwyższonego nastroju, to choremu często nie przychodzi do głowy, że coś mu dolega. Ta okresowa depresja może być bardzo głęboka i prowadzić nawet do prób samobójczych _ - dodaje.

Osobom z zaburzeniami dwubiegunowymi często podaje się leki, które stabilizują nastrój. Lekarze przekonują, że zaburzenia depresyjne należy traktować jak zwykłą chorobę, taką, której nie należy się wstydzić.

Na zaburzenia dwubiegunowe cierpieli między innymi amerykański muzyk Kurt Cobain, angielski piłkarz Paul Gascoigne, czy norweski malarz Edvard Munch.

Więcej o depresji czytaj w Money.pl
Polacy boją się o swoje zdrowie psychiczne Aż 45 proc. Polaków obawia się o swoje zdrowie psychiczne - wykazały badania przedstawione w środę podczas debaty społecznej na temat depresji.
Psychiatra: Polacy w złej kondycji psychicznej Kondycja psychiczna Polaków nie jest dobra; na co dzień jesteśmy smutni lub źli, patrzymy pesymistycznie w przyszłość.
Depresję da się wyleczyć. Ale mało kto próbuje W krajach rozwiniętych nawet 90 proc. osób cierpiących na depresję nie otrzymuje pomocy, choć jest to schorzenie, które można wyleczyć.
wiadmomości
kraj
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(0)