Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
wypadek
03.06.2013 08:49

Długi weekend tragiczny na drogach

Podczas długiego weekendu na drogach doszło do 458 wypadków, w których zginęło 49 osób, a 598 zostało rannych. To więcej niż w zeszłym roku.

Podziel się
Dodaj komentarz
(Michal Adamowski/Reporter)

Podczas długiego weekendu na drogach doszło do 458 wypadków, w których zginęło 49 osób, a 598 zostało rannych. Zatrzymano 2295 nietrzeźwych kierujących - poinformowała Komenda Główna Policji.

Długi weekend przypadający w okresie Bożego Ciała pochłonął w tym roku więcej ofiar niż w poprzednim. W czerwcu 2012 r. w ciągu pięciu dni doszło do 450 wypadków drogowych, w których zginęło 40 osób, a 531 zostało rannych. Policja zatrzymała wtedy ponad 2,8 tys. pijanych kierowców.

W tym roku najwięcej zabitych odnotowano w czwartek i piątek - odpowiednio 16 i 15. Do największej liczby wypadków doszło w środę - 126; tego dnia było też najwięcej rannych - 156. Natomiast w niedzielę policjanci zatrzymali najwięcej nietrzeźwych kierujących - 572.
Kierowcy podczas zakończonego weekendu mogli spodziewać się wzmożonych kontroli policji oraz Inspekcji Transportu Drogowego. Było więcej patroli drogówki, szczególnie na wylotówkach, trasach szybkiego ruchu, w miejscach newralgicznych i tam, gdzie funkcjonariusze spodziewają się łamania przepisów. Policjanci kontrolowali m.in. prędkość i stan techniczny pojazdów. Zwracali uwagę na trzeźwość oraz to, czy wszyscy w pojeździe mają zapięte pasy, a dzieci są przewożone w fotelikach.

Funkcjonariusze podkreślają, że nie ma pobłażania dla tych, którzy usiedli za kierownicą po alkoholu. Zgodnie z obowiązującymi przepisami, za jazdę po spożyciu alkoholu - gdy jego zawartość we krwi kierowcy wynosi od 0,2 do 0,5 promila - grozi zakaz prowadzenia pojazdów do 3 lat, do 30 dni aresztu i do 5 tys. zł grzywny; jeśli stężenie alkoholu przekracza 0,5 promila, kierowcy grozi do 2 lat więzienia i utrata prawa jazdy na 10 lat.

W Polsce przekraczanie wyznaczonej prędkości jest najczęstszą przyczyną wypadków śmiertelnych. Szanse przeżycia pieszego spadają wraz ze wzrostem prędkości samochodu - przy prędkości 30 km/h dziewięciu na dziesięciu pieszych przeżywa, podczas gdy przy prędkości 50 km/h aż siedem osób z dziesięciu ginie.

Ze statystyk policyjnych wynika, że bezpieczeństwo na polskich drogach poprawia się. Mimo to w całym 2012 roku zginęło 3,6 tys. osób, w tym ponad 1 tys. pieszych.

Czytaj więcej w Money.pl
39 osób nie żyje, 512 rannych. To bilans... Od piątku, kiedy rozpoczął się przedłużony majowy weekend, nad bezpieczeństwem na drogach czuwa zwiększona liczba patroli drogówki.
Masakra na drodze. Winny pijany kierowca? Dioe osoby zginęły, a pięć zostało rannych w wypadku do jakiego doszło pod Łodzią.
Krajowa droga zablokowana po wypadku Z nieustalonych dotąd przyczyn osobowe renault zderzyło się z ciężarowym mercedesem. W wyniku wypadku zginął kierowca samochodu osobowego.
Tagi: wypadek, wiadmomości, kraj, gospodarka
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz