Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Donlad Tusk patrzę na Śląsk jak na wielką nadzieję Polski

0
Podziel się:

Szef rządu złożył kwiaty przed Pomnikiem Powstańców Śląskich w związku z 90. rocznicą powrotu Górnego Śląska do Polski.

Donlad Tusk patrzę na Śląsk jak na wielką nadzieję Polski
(Reporter)
bEUBjEeZ

Premier Donald Tusk powiedział w Katowicach, że patrzy na Śląsk jak na wielką nadzieję Polski. Podkreślił energię i wysoką kulturę pracy w regionie, który choć był przez lata eksploatowany, ma wciąż pewne przewagi cywilizacyjne.

Szef rządu złożył kwiaty przed Pomnikiem Powstańców Śląskich w związku z 90. rocznicą powrotu Górnego Śląska do Polski. Odnosząc się do odbywających się w Katowicach uroczystości rocznicowych Tusk powiedział, że wszyscy świadomi swojej historii Polacy wspominają połączenie Polski i Śląska, jako kluczowy moment dla polskiej państwowości, dla kształtowania się polskiego narodu.

Zdaniem premiera, ci wszyscy, którzy są ukształtowani jako Polacy na pograniczu kultur, pograniczu etnicznym czy narodowym, _ czasami nawet mocniej przeżywają swoją polskość, bo była ona zawsze narażona na konfrontacje z innymi żywiołami kulturowymi, etnicznymi, była w jakimś sensie trudniejszym wariantem polskości _. Premier podkreślał, że patrzy na Śląsk jak na wielką nadzieję Polski.

bEUBjEfb

_ - Śląsk to miejsce, gdzie z jednej strony mamy do czynienia z energią, która płynie nie tylko z węgla, historycznego bogactwa, ale też z ludzi, wysokiej organizacji pracy, wysokiej kultury pracy. Śląsk jest tym miejscem, gdzie widać także pewne przewagi cywilizacyjne, a równocześnie miejscem, które przez długie lata było eksploatowane, czasami ponad miarę - co widać po zniszczeniach w środowisku naturalnym, ładzie przestrzennym _ - powiedział Tusk.

Jak mówił, Ślązacy w _ swojej masie czują się w najlepszym tego słowa znaczeniu awangardą Polski, tym, co wprowadza Polskę w XXI wiek . - Trzeba uczciwie zrównoważyć to, co Śląsk daje i to, do czego ma prawo za to, co dawał przez dziesięciolecia. Ta debata musi się toczyć nieustannie i każda władza centralna powinna być wrażliwa, może nie na każdy głos, bo nie każdy jest mądry, ale na wszystkie te głosy Ślązaków, którzy mają prawo do tego, żeby żyć w ojczyźnie, która daje poczucie sprawiedliwości _ - zaznaczył szef rządu.

Uroczystą Sesją Sejmiku w Sali Sejmu Śląskiego w Katowicach rozpoczęły się w piątek obchody z okazji 90. rocznicy przyłączenia części Górnego Śląska do odradzającej się Polski z udziałem prezydenta Bronisława Komorowskiego.

W Katowicach przygotowano trzydniowe uroczystości rocznicowe. W piątek odbyły się m.in. inscenizacja wkroczenia Wojska Polskiego do Katowic w 1922 r., z udziałem artystów Teatru Śląskiego i 30 ułanów z Grupy Rekonstrukcyjnej z Niepołomic, a także defilada.

bEUBjEfh
Czytaj więcej o premierze w Money.pl
Putinada? Premier nie przejmuje się krytyką _ Wolę, żeby ludzie się śmiali nawet ze mnie niż byli wściekli i mieli zaciśnięte zęby _ - mówi Donald Tusk.
Tusk podoba się bardziej niż jego ekipa Zdecydowana większość Polaków, źle ocenia dokonania rządu. Donald Tusk cieszy się jednak większym poparciem.
bEUBjEfC
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)