Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Dziś Światowy Dzień Pomocy Humanitarnej

0
Podziel się:

W 2008 roku Organizacja Narodów Zjednoczonych ustanowiła 19 sierpnia Światowym Dniem Pomocy Humanitarnej, chcąc uczcić w ten sposób pamięć 22 pracowników misji ONZ w Bagdadzie, którzy zginęli w zamachu, w 2003 roku.

Dziś Światowy Dzień Pomocy Humanitarnej
(lockstockb/sxc.hu)

Z narażeniem życia i zdrowia pomagają poszkodowanym w konfliktach zbrojnych i katastrofach naturalnych. Pracownicy niosący pomoc humanitarną dziś po raz czwarty obchodzą swoje święto.

W 2008 roku Organizacja Narodów Zjednoczonych ustanowiła 19 sierpnia Światowym Dniem Pomocy Humanitarnej, chcąc uczcić w ten sposób pamięć 22 pracowników misji ONZ w Bagdadzie, którzy zginęli w zamachu, w 2003 roku.

Rafał Hechmann, koordynator pomocy natychmiastowej Polskiej Akcji Humanitarnej powiedział, że bycie pracownikiem humanitarnym nadal jest zajęciem związanym z dużym ryzykiem. Pracownicy humanitarni giną w czasie pełnienia misji pomocy poszkodowanej ludności cywilnej w konfliktach zbrojnych, szczególnie często niebezpieczne sytuacje dotykają pracowników lokalnych.

Rafał Hechmann powiedział, że organizacje pomocowe starają się minimalizować ryzyko zagrożenia swoich pracowników, zapewniając ich czasem nawet zbrojną ochronę na terenach objętych konfliktami. ale o wiele częściej pracownicy działając na rzecz danej społeczności starają się żyć w niej i asymilować się do istniejących warunków. Jak podkreśla Rafał Hechmann - o wiele łatwiej jest pracować pomagając poszkodowanym w katastrofach naturalnych, gdzie walczy się głównie z utrudnieniami takimi jak brak dróg czy środków transportu.

Jak zaznacza przedstawiciel Polskiej Akcji Humanitarnej - są sytuacje, w których jest ogromna potrzeba pomocy humanitarnej, a nie można jej udzielić, ponieważ organizacje pomocowe nie są dopuszczane przez strony konfliktu - jak choćby teraz w Syrii. Polska Akcja Humanitarna pomagała uchodźcom syryjskimi, którzy przedostają się na teren krajów sąsiednich i tam starają sie przetrwać konflikt.

Jak powiedział przedstawiciel PAH - od kilku lat sposób udzielania pomocy humanitarnej zmienił się. Działania pomocowe nie są prowadzone przez każdą organizację osobno, ale są koordynowane przez międzynarodowe organizacje tworzące sieć wyspecjalizowaną w różnych obszarach. Organizacje dzielą swoje działania w takich dziedzinach jak dostarczanie żywności, zaopatrzenie w czysta wodę i zapewnienie poprawy warunków sanitarnych, zapewnienie schronienia, pomocy medycznej, a na dalszych etapach są także edukacja i odbudowa struktur społecznych jak szpitale, przychodnie, szkoły czy ośrodki opiekuńcze.

Szacuje się, że około 62 milionów ludzi na świecie potrzebuje pomocy humanitarnej.

Czytaj więcej w Money.pl
[ ( http://static1.money.pl/i/h/111/m80495.jpg ) ] (http://www.money.pl/gospodarka/wiadomosci/artykul/polska;akcja;humanitarna;reaguje;na;dzialania;armii;izraela,139,0,1067403.html) Polacy chcą powstrzymać izraelskie wojsko PAH podjęła decyzję o oznaczeniu wszystkich projektów pomocowych prowadzonych w Autonomii Palestyńskiej. To skutek incydentu, do którego doszło w beduińskiej wiosce Rahava.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/237/m204781.jpg ) ] (http://prawo.money.pl/aktualnosci/wiadomosci/artykul/konflikt;w;syrii;milion;ludzi;potrzebuje;pomocy;humanitarnej,137,0,1057161.html) Tam milion ludzi pilnie potrzebuje pomocy Co najmniej milion ludzi w Syrii potrzebuje pomocy humanitarnej - oświadczyła dziś ONZ.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/121/m91769.jpg ) ] (http://news.money.pl/artykul/studnia;w;sudanie;za;milion;zlotych;z;datku,213,0,1047253.html) Milion od jednego darczyńcy. Zaskoczeni Polska Akcja Humanitarna otrzymała ponad milion złotych na program budowy studni w Sudanie.
wiadmomości
kraj
KOMENTARZE
(0)